Güzelleşme Yolunda Sık Yapılan Hatalar

13.02.2014
54
Güzelleşme Yolunda Sık Yapılan Hatalar

mayasante (4)Kadın- erkek ayrımı gözetmeyen içgüdüsel isteklerden birisi de; zamanı durdurmak, genç ve güzel kalmaktır. Bu içgüdü ağır bastığı zaman hata yapma ihtimali de artıyor.

Dr. Devrim Gürsoy
Medikal Estetik Hekimi

Kadınlar yüzyıllardır güzelleşmek için zaman ayırır ve bu yolda hiç sakınmadan para harcar. Peki, güzelleşirken her zaman doğru şeyler mi yapılır? İşte size güzelleşme yolunda sık yapılan hataların listesi..

  1. 1.     “Yazılı basında yer alan rejime başlamak.” YANLIŞ!

Günümüzde zayıflama üzerine çok fazla söylem olsa da zayıflama önerileri kişiye özel beslenme tablosu oluşturulmadan cevap vermez. Uzman tarafından hazırlanan rejim programı bittikten sonra kişiyi yalnız bırakmayan, düzenli aralıklarla uzmana danışmasını sağlayan bir program olmalıdır. Aynı zamanda verilen kiloların geri alınmasını engelleyecek kilo koruma yöntemlerini içermelidir. Vücutta incelmeyen sorunlu bölgeler için Kriyolipoliz, Fokuslu Ultrason, Soğuk Radyo Frekans ve Mezoterapi gibi yöntemlerden destek alınabilir.

  1. 2.     “Ünlülere benzemek için botoks ya da dolgu yaptırmak.”  YANLIŞ!

Botoks ve dolgu işlemleri mutlaka konusunda uzman hekimlerin yer aldığı bir merkezde ve yüzün anatomisine uygun olarak yapılmalıdır. Aksi halde sonuç kişi beklentilerinin dışında şaşırmış, donmuş ya da mimiksiz, doğal olmayan bir görünümle karşı karşıya kalır. Doğal, güzel ve estetik bir görünüm için kişi her zaman kendi yüz tipine yakışanı tercih etmelidir. Uygulama öncesi kişinin beklentilerinin netleştirilmesi gerekir.

  1. 3.     “Düşük fiyatın cazibesine kapılmak.” YANLIŞ!

İşlem yaptırırken maliyet önemlidir ama bu öncelikli kriter olmamalıdır. Eğer ucuz olsun diye “merdiven altı”  tabir edilen yerlere gidilirse güzelleşeyim derken geri dönüşü olmayan hatalara yol açılabilir. Güzelleşme ya da zayıflama uygulamalarının yapıldığı merkezlerde mutlaka konusunda uzman doktorlar bulunmalıdır.

  1. 4.     “Şu uygulamayı şu kişide gördüm ben de istiyorum.” YANLIŞ!

Kişi ne istediğini bilerek kliniğe gelmeli ve bir uygulamaya gerçekten ihtiyacı olup olmadığının kararını uzman doktorla birlikte vermelidir. Böylece doktor yaş, cilt tipi, yüz şekli ve kilo gibi faktörlerin tümünü değerlendirerek en doğru önerilerde bulunacaktır.

  1. 5.     “Büyük olanı gösterişli ve güzeldir.” YANLIŞ!

Bütüne uyumlu dokunuşlar kişileri güzelleştirir. Örneğin uygulama için seçilen uygulamanın tipi, miktarı ve uygulama bölgeleri netleştirilmeli abartılı ve doğal olmayan dozlarda uygulamalardan kaçınılmalıdır. En iyi medikal estetik uygulama doğal güzelleşme sağlayandır.

  1. 6.     “Güneş koruyucu kullanmadan güneşlenmek.” YANLIŞ!

Güneş koruyucu kullanımı cildin yaşlanma ve lekelenmeleri konusunda en temel önlemlerin başında gelir. Kişinin cilt özelliğine uygun güneş koruyucu her 3 saatte bir tekrar cilde uygulanmalıdır. Yazın güneş koruyucu kullanılmadığında cilt lekeleri oluşur, cildin yaşlanma hızı artar. Bu süreç yaş ilerledikçe kaçınılmaz ancak koruyucu ürün kullanımıyla leke oluşumu aza indirgenebilir. Bu durumda lazer ışınlarıyla leke silme yöntemi çok daha hızlı ve kolay sonuç verecektir. Kişide oluşabilecek lekelenmeler en az düzeye indirilmek ve ihtiyaç oluştuğunda Q Swithed Lazer tedavilerinde daha az seansla sonuç alabilme şansı yakalanacaktır.

  1. 7.     “Operasyon sonrası oluşacak komplikasyonları öğrenmemek.” YANLIŞ!

Bir sürpriz yaşanmaması için hastanın uygulama sonrasında yaşanacak komplikasyon ve yan etkiler konusunda tam bilgilendirilmesi gerekir. Uygulamaların hemen sonunda oluşabilecek geçici, hafif kızarıklık vb. etkilerin oluşma ihtimali hastalara anlatılmalı ve olası durumlarda hastada bir rahatsızlık oluşmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.