Güzelliğin Matematiksel Değerleri!

Güzelliğin Matematiksel Değerleri!


eAraştırmalar göstermiştir ki, güzel bir yüz için bu ölçümlerin değeri ırktan ırka değişmemektedir. Yani Japonya’da güzel sayılan bir kişinin orantıları ile Finlandiya ya da Jamaika’da güzel sayılan kişilerin orantıları çok benzer özellikler gösterir. Kabaca 3/2 diyebileceğimiz bu oran güzel bulduğumuz her yerde ve her şeyde mevcuttur.

Op. Dr. Coşkun Taşçı

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Yıllar boyunca güzellik kavramı birçok sanatçı ve bilim adamının ilgisini çekmiş ve birçok araştırma sonucu tabiattaki güzellik kavramını yaratan altın orantı ortaya çıkmıştır. Yaratılan tüm canlılarda araştırmalar sonucu güzel bir yüz için bir çok açı ve orantılar tespit edilmiştir. Örneğin alın, burun ve çenenin birbirine oranları, bunların birbiriyle ve yüz hatlarıyla yaptıkları açılar, gözlerin ve kaşların konumu ve yatay düzlem ile olan açıları gibi birçok ölçülebilir değer belirlenmiştir. Kabaca 3/2 denilen bu oran yapılardan, makinelere, kibrit kutusundan, aksesuarlara kadar bir çok alanda tasarım yapanlara ilham verir. Göze hoş görünen fotoğraflar çekmek için bile bu oranın dikkate alınması gerekir.

Vücudun Orantılı Şekillendirilmesi İçin Lazer Lipoliz

Güzellik evrenseldir ve bunun matematiksel değerleri vardır. Vakaların yüzde 85’inde eğer özel bir duygusal problem yoksa ve hastanın istekleri gerçekçiyse, hastanın istekleriyle uzman planlamaları örtüşür. Son yıllarda kullanılan 3 boyutlu simülasyon sistemi bu planlamaların kişiye özel bire bir olarak anında yapılıp değerlendirilmesini sağlar. Bu sayede planlamaların örtüşme oranı neredeyse yüzde 95. Yüzde yüz olmamasının tek sebebi insanların birbirine benzer farklı doku ve cilt davranışlarına sahip olması.  Bazen güzel hastalarımız zayıflamak için kilo verdiklerinde özellikle yüzde daha yaşlı, sarkık ve çirkin bir görüntü ortaya çıkar. Unutmamak lazım “ Bir gram et bin ayıp örter”  ata sözünün özellikle yüzde çok doğru olduğu durumlar sıkça geçerli. Vücudun orantılı olarak şekillendirilmesi için lazer lipoliz en uygun tedavi seçeneklerden biri. Tabii ki bu işlemin yanı sıra bazı hastalarda iyi planlanmış bir diyet programı da iyi sonuçlar verebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.