Hamilelik Depresyonu Anne Ve Bebeğe Zarar Veriyor!

17.10.2012
40
Hamilelik Depresyonu Anne Ve Bebeğe Zarar Veriyor!

hamilelik depresyonuKadınların hamilelik döneminde ve doğum sonrasında yaşadıkları depresyon hormonel değişiklik olarak düşünülüyor ve teşhis edilemiyor. Oysa ki ‘Hamilelik Depresyonu’ tedavi edilmediği takdirde anne ve bebekte ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
Uzm. Dr. Mehmet Yavuz
Nörolog

Depresyon kadınları hayatın belli bir döneminde etkileyen duygu durum bozukluğudur. Bu nedenle depresyonun hamilelik dönemindeki kadınları da etkilemesinin şaşırtıcı olmamalıdır. Hamilelik sırasında geçirilen depresyon hormonel değişiklik olarak düşünüldüğü için genellikle teşhis edilemiyor. Bu durum da anne ve bebeğin sağlığı açısından önemli sakıncalar doğuruyor. Depresyon hamilelik sırasında da tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.
Hamilelik Depresyonu Nedir?
Hamilelik depresyonu ya da diğer adıyla ‘’antepartum depresyon’’, normal depresyon gibi bir duygu durum bozukluğudur. Bu bozukluklar beyin kimyasındaki değişimleri içeren biyolojik rahatsızlıklardır. Hamilelik sırasındaki hormon değişimleri beyindeki depresyon ve anksiyete ile direkt olarak bağlantısı bulunan kimyasal maddeleri etkileyebilir. Zorlu yaşam şartları değişimleri artırarak doğum öncesinde ya da sonrasında depresyona neden olabilir.
Hamilelik Sırasında Yaşanan Depresyonun Belirtileri…
Depresyon geçiren kadınların 2 hafta boyunca veya daha uzun süre yaşayabileceği belirtiler şunlardır;

 

* Sürekli üzüntü hali,
* Konsantre olma güçlüğü,
* Çok az veya çok fazla uyuma,
* Haz veren aktivitelere olan ilginin kaybolması,
* Doğacak çocuğun geleceği ile ilgili karamsar düşünceler,
* Doğacak çocuğuna bakamama endişesi,
* Ölüm, intihar veya ümitsizlik düşüncelerinin tekrarı,
* Anksiyete, huzursuzluk,
* Suçluluk veya değersizlik duyguları,
* Yeme alışkanlıklarında değişimler.

Bunlar Hamilelik Depresyonunu Tetikliyor!

Hamilelik sırasında yaşanan depresyonu daha da artıran durumları Dr. Yavuz şöyle sıralıyor;
* İlişkilerde sorunlar, evliliğin geleceği ile ilgili kaygılar,
* Doğacak çocuğun özürlü olabilme ihtimali,
* İstenmeyen hamilelik durumları,
* Ailede veya kişide depresyon geçmişi,
* Daha önce yaşanan düşükler,
* Stresli yaşam koşulları,
* Hamilelikte komplikasyonlar olması,
* Travmaya maruz kalmak. 

Hamilelik Depresyonu Bebeğe Ciddi Zararlar Veriyor!

Tedavi edilmeyen depresyon kötü beslenme, alkol, sigara ve intihar teşebbüsü gibi erken doğum, düşük ağırlıklı doğum ve bebekte gelişimsel sorunlara neden olabilir. Depresif hisseden bir kadın kendisine ve bebeğine bakmak için gerekli güç ve isteği bulamaz. Tedavi edilmeyen depresyon anne ve bebek açısından büyük sakıncalar doğurur.

Doğum Sonrası Depresyonu Nedir?

Doğum sonrası dönemde yeni annelerin psikolojik bozukluklar yaşaması sık rastlanan bir durumdur. Doğumun ardından birkaç gün devam eden annelik hüznü normaldır. Yeni annelerin yaklaşık onda birinde rastlanan doğum sonrası depresyonu ise mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu depresyonu etkileyen nedenlerin başında ise gebelik sırasındaki evlilik gerilimi, istenmeyen olaylar, bebeğin prematüre olması, sezaryen doğum, bebeğin beklenenden zor doğması, biberonla beslenmesi, evlilik dışı olması, ölü doğum ve bebeğin özürlü olması geliyor.
Annedeki depresyon bebeği de olumsuz etkiler. Depresyon yaşayan anneler bebeğin yüzüne daha kısa süreli bakar, sorumlulukları zayıflar ve gereken şefkati göstermez.
Doğum Öncesi ve Sonrası Depresyon Nasıl Tedavi Ediliyor?
Depresyonda olduğunu düşünen kadınların mutlaka yardım alması ve belirtileri bir uzmanla paylaşması gerekir. Depresyon tedavisi için önerilen yöntemler;

* Destek grupları,
* Özel psikoterapi,
* İlaç tedavisi,
* TMS tedavisi.

Belirtilerin ağır olması durumunda uzman acilen ilaç tedavisine başlamalı, hasta ve bebeği için en uygun tedavi yöntemine doktorla karar verilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.