Hamilelik Döneminde Cinsel Yaşam

17.10.2012
40
Hamilelik Döneminde Cinsel Yaşam

Hamilelik Döneminde Cinsel Yaşam, hamilelik, kadin, cinsel.cinsel ilski, seks, dogumHamilelik döneminde hormonlar aktive olmuş durumdadır ve vücudunuz sürekli değişim halindedir. Bu durumun cinsel yaşam üzerinde de etkileri bulunmaktadır.

-Gerçekten hamilelik süresince seks emniyetli midir?
Cevap: Normal olarak devam eden bir hamilelik boyunca ilk aylardan son aylara kadar cinsel ilişkiye sınırlama yoktur. Ancak, kanama, düşük ve erken doğum tehdidi, plasentanın uygunsuz bir yerleşiminin olduğu saptanmışsa, daha önce erken doğum yapılmışsa cinsellikten uzak kalmanız tavsiye edilir.
-Hamilelikte seks isteği artar mı, azalır mı?
Cevap: Her kadın farklı özelliklere sahiptir. Bazıları cinsel isteğin arttığını, bazıları tamamen kaybolduğunu, bazıları ise isteğin zaman zaman artıp azaldığını veya bir sonraki hamilelikte hisler değişik olabilir.
İlk 12 haftada istek azlığından bahsedenlerin sayısı çoğunluktadır. Yorgunluk, bulantı, kilo alımı, rahat bir pozisyon bulamama gibi hamilelikte yaşanan bir çok değişik şey cinsel isteğinizi etkileyebilir. Bu durumda önemli olan eşinizle açık konuşarak onun ihmal edilmiş hissetmesini veya sizin ondan soğumanıza neden olan bir şey yapmış olabileceği endişesini gidermiş olursunuz.
-Orgazm olmak bebeğe zarar verir mi?
Cevap: Özellikle karnınız büyüdükçe bebeğiniz için endişelenmeniz de tamamen normal olmakla birlikte, bu sorunun cevabı kesinlikle “hayır”. Kadınlar orgazm olduğunda rahimlerinde kasılmalar olur. Bu ritmik kasılmalar bazı bebekleri sakinleştirir, bazılarını da hareketlendirir. Her iki durumda da bebek gayet iyidir ve amniyon sıvısının içinde güvendedir. Bebeğin sevişme sırasında belli şekilde tepki vermesi ise seks yaptığınızı biliyor olduğu anlamına kesinlikle gelmez!
-Gebeliğin ilerleyen aylarında cinsel ilişki sakıncalı mıdır?
Cevap: Normal olarak hamileliğin son haftalarında da cinsel ilişkiye sınırlama yoktur. Ancak bazı çiftler rahat olmaması nedeniyle isteyerek seksten uzak dururlar.
-Seks doğumun başlamasına neden olur mu?
Cevap: Normal bir hamilelikte seks doğumun başlamasına neden olmaz. Ancak cinsel ilişki sırasında rahim ağzının uyarılması çoğul gebeliklerde ve erken doğum hikayesi bulunan kadınlarda doğum sancılarının başlamasına neden olabilir.
– Sezaryen sonrası ne zaman normal cinsel yaşama dönebilirsiniz?
Cevap: Sezaryen sonrası doktor kontrolü dört hafta sonra yapılır, doktorunuz sorun olmadığını söylüyor, sizde arzu ediyorsanız başlamanızda bir sakınca yoktur.

İşte size soru ve yanıtları ile hamilelikte cinsel yaşam:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.