Hamilelikte Aşırı Bulantı Ve Kusmanın Bebeğe Zararı Yoktur

17.10.2012
20
Hamilelikte Aşırı Bulantı Ve Kusmanın Bebeğe Zararı Yoktur

Hamilelikte Aşırı Bulantı Ve Kusmanın Bebeğe Zararı Yoktur, senai aksoy, bulantı, kusma,kilo kaybı,hiperemezis gravidarum,6öğün,damar yoluPek çok anne adayı hamileliklerinin ilk dönemlerinde bulantı ve kusma problemi yaşalar. Ancak bu şikayetler uzun süre devam eder ve annenin yaşam kalitesini bozacak boyutlara varırsa mutlaka bir uzman gözetiminde tedavi edilmelidir.

Dr. Senai AKSOY 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelik süresi boyunca anne adaylarına rahatsızlık veren pek çok yakınma ortaya çıkabilir. Bunlardan biri de bulantı ve kusmadır. En sık rastlanılan bu yakınma bazı durumlarda normalden daha ağır olabilir. Hamileye veya bebeğe zararı olmayan ancak tedavi edilmesi gereken aşırı bulantı ve kusma Hiperemezis gravidarum olarak da adlandırılır.
Anne adaylarının yaklaşık olarak %50’si hamileliğin özellikle ilk aylarında bulantı ve kusma yakınmalarından şikayetçidir. Bu durum hamilelerin % 0.5 – 1’inde çok şiddetli boyutlarda olabilir ve kilo kaybına yol açabilir. Hiperemezis gravidarum olarak adlandırılan bu yakınma tedavi gerektirir.  Aşırı bulantı ve kusmanın bebeğe zararı olmaz. Sanılanın aksine hiperemezis gravidarum bebekte gelişme geriliğine ve bebeğin düşük kilo ile dünyaya gelmesine yol açmaz. Aynı şekilde hamilelerde de aşırı bulantı ve kusma nedeniyle yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi, düşük veya erken doğum gibi durumlar gelişmez.

Hiperemezis gravidarum tedavisi
Hamileliğinde aşırı bulantı ve kusma şikayeti olan anne adaylarına günde 3 yerine 6 öğün yemeleri önerilir. Ayrıca hafif ve kuru besinler tercih edilmeli. Sıvı alımı çok önemlidir. Özellikle yemek yedikten bir saat sonra sıvı alınmalıdır. Hiperemezis gravidarum’den yakınan anne adayları stresten uzak durmalı, mümkün olduğunca dinlenmelidirler. Yatak istirahatı hatta gerekli olduğu takdirde hastanede damar yolu ile beslenme verilebilir. Aşırı bulantı ve kusmanın önüne geçebilmek için bulantı giderici ilaçlar da alınabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.