Hamilelikte Listerya Enfeksiyonuna Dikkat!

17.10.2012
45
Hamilelikte Listerya Enfeksiyonuna Dikkat!

Hamilelikte Listerya Enfeksiyonuna Dikkat, Senai Aksoy,hamilelik, hamilelikte düşük, Listerya enfeksiyonu, Listerya, Ateş, erken doğum,ölü doğum,bağışıklık sistemi,çiğ et,deniz ürünleri,yumurta,plasentaHamileleri tehdit eden ve düşük yaşanmasına neden olan rahatsızlıklar arasında Listerya enfeksiyonu da yer alıyor. Bakterilerden bulaşan bu hastalık, anne adayları ve bebek için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Ateş, erken doğum, bebekte çeşitli anomaliler gibi etkileri olabileceği gibi düşük veya ölü doğumla da sonuçlanabilir.
  
Dr. Senai Aksoy                

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı

Listerya enfeksiyonu nedir?
Listerya enfeksiyonuna (Listeriozis) neden olan bakteriye Listeria monocytogenes adı verilir. Normal şartlarda bakteri yetişkin bir insana bulaştığında genellikle herhangi bir şikayet ortaya çıkmadan veya hafif grip gibi belirtilerle geçer. Ancak bakteri anne adaylarında düşük, erken doğum, ölü doğum ve çeşitli anomaliler gibi bebekle ilgili ciddi problemlere neden olabilir. Listerya enfeksiyonu özellikle hamileler ve bağışıklık sistemi çeşitli hastalıklar nedeniyle baskılanmış kişiler için daha büyük risk oluşturur.

Listerya enfeksiyonu nasıl bulaşır?
Birçok bakteride olduğu gibi Listerya enfeksiyonu da çiğ et, deniz ürünleri,  yumurta, pastörize edilmemiş süt ve bu süt ile üretilen besinler ile bulaşabilir. Ayrıca iyi yıkanmamış sebze ve meyveler, hazır gıdalar gibi ürünler de Listerya enfeksiyonuna neden olabilir.

Listerya enfeksiyonunun bebek üzerinde etkileri nelerdir?
Hamilelik sırasında enfeksiyon bebeğe plasenta yoluyla ya da doğum sırasında geçebilir. Enfeksiyon düşük, erken doğum, ölü doğum ve çeşitli anomalilere sebep olabilir. Bunun dışında fetusta hepatit, pnömoni, nörolojik hasarlar da oluşabilir.

Enfeksiyondan korunmak için ne yapılmalı?
• Sebze ve meyveleri bol su ile yıkayın
• Pastörize olmayan süt ve süt ürünlerini tüketmeyin
• Çiğ veya iyi pişmemiş balık, et, yumurta yemeyin
• Sosis, salam, sucuk gibi besinleri pişirmeden yemeyin
• Önceden hazırlanmış ve beklemiş soslu salataları yemekten kaçının
• Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri tüketmeyin
• Dondurulmuş ve çözdürülmüş besinleri tekrar dondurup kullanmayın

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.