Hareket Alışkanlığı Hayat Kurtarıyor

Hareket Alışkanlığı Hayat Kurtarıyor

hareket-aliskanligi-hayat-kurtariyorDünyada yapılan sayısız araştırma düzenli fiziksel aktivitenin birçok hastalık riskini azalttığı kanıtladı. Düzenli fiziksel aktivite erken ölüm riskini azaltıyor, kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı oluyor, diyabet, yüksek tansiyon, depresyon gibi hastalıklara yakalanma olasılığını düşürüyor, birçok kanserin önlenmesine ve tedavisine yardımcı oluyor.

Prof. Dr. Erdem Kaşıkçıoğlu

Kardiyoloji Uzmanı ve Spor Hekimi

Yapılan yeni bir çalışma ise fiziksel aktivitenin faydalarına bir yenisini daha ekledi. Düzenli fiziksel aktivite yapan gençler ileriki yaşlarda kalp krizi geçirme konusunda daha az risk altında.

Gençlik döneminde fiziksel olarak aktif yaşam sürenlerin erken kalp krizi geçirme riski %35 daha az.

İsveç Umea Üniversitesi araştırmacıları tarafından, 1969 ila 1984 yılları arasında orduda görev yapan ve yaşları ortalama 18 olan 740 binden fazla erkeğin fiziksel aktivite seviyeleri 34 sene boyunca izlendi. Sonuçları yayınlanan araştırmaya göre, vücut kitle indeksi (BMI), sosyo-ekonomik statü gibi değişkenler de hesaba katıldığı zaman, bireylerin fiziksel aktivite seviyelerindeki her %15’lik artış, 30 sene içerisinde kalp krizi geçirme risklerini %18 oranında azaltıyor. Gençlik yıllarının sonlarına kadar fiziksel olarak aktif kalanlarda ise erken kalp krizi geçirme riski %35 azalıyor.

Araştırma, genç yaşlardaki fiziksel aktivite düzeyinin ileri yaşlardaki kalp krizi riski üzerine ilişkisini inceleyen ilk araştırma oldu.

Kalp ve damar rahatsızlıkları toplumların en büyük sağlık problemlerinden biridir. Fizikse aktivite, toplumun büyük kısmı için kolayca yapılabilir ve düşük maliyetli aktivitelerdir. Bu araştırmanın sonuçları ve buna benzer çalışmalar toplumların, hastalık önleyici sağlık programları geliştirmesi için oldukça önemlidir

Çocukluk ve gençlik yıllarında yapılan sportif aktivitelerin özellikle kalbi besleyen yeni kılcal damar ağlarının gelişimini artırmaktadır. Gelişen bu besleyici kılcal damarlar kalbin daha iyi işlevde bulunmasına sebep olduğu gibi diğer taraftan kalbin bir sigortası gibi rol oynamaktadırlar. Spor bırakılsa bile kalpte gelişmiş olan bu yapısal özellikler ortadan tamamen ortadan kalkmamaktadır. Sporun etkisiyle oluşmuş kılcal damar ağları kalp için uzun yıllar koruyucu etkilerini sürdürebilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.