Haşerelerden Doğal Olarak Korunun

17.10.2012
45
Haşerelerden Doğal Olarak Korunun

Yaz geldi. Güneşle birlikte parklarda, yeşil alanlarda daha çok vakit geçirmeye, sıcaklar yüzünden kapıları, pencereleri açmaya başlayacağız.  Bunlarla birlikte sivrisinek, arı, böcek sokmaları da yaşamımızın bir parçası olacak. Özellikle küçük çocuklarımızı bu tip durumlardan korumak için tercih ettiğimiz ilaçları kullanırken birkaç önemli noktaya dikkat etmemiz gerekiyor.

Dr. Erdem Uzunoğlu     Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Yaz aylarında tatile çıktığımızda bizi en fazla endişelendiren şeylerden birisi de sivrisineklerden bebeğimizi nasıl koruyacağımız olur. Seyahat öncesi sinek kovucu ilaç alma sırası geldiğinde ise bebeğimize en uygunu hangisi olur diye karar vermekte güçlük çekeriz. Piknik yerlerinde ya da tatil yörelerinde çocuklarını haşere ve sineklerden korumak isteyen ancak sinek kovucu ilaç kullanmaktan çekinen aileler, bu yazımız sizler için…

Piyasada bulunan ürünlerde bulunan başlıca maddeler şunlardır:

DEET: (N,N-diethyl-m-toluamide)  En fazla kullanılan ürün olup %10 ile 30 arası konsantrasyonda satılmaktadır. 2 ayın üzerindeki çocuklarda %10 konsantrasyonda olanları kullanılabilir.

Picaridin (KBR 3023): Daha uzun süre koruma sağlar, çocuklarda kullanımı yoktur.

Limon okaliptüsü yağı (PMD) 3 yaş altında kullanılması yasaktır. Bütün bitkisel ajanlardan daha uzun süre koruma sağlar.

Permetrin: Kıyafet ve çadır, cibinlik gibi eşyalara sürülerek sinek kovucu etki gösterir, deriye sürülemez.

Genel olarak bu ürünlerin konsantrasyonu arttıkça koruyucu etkileri de artmaktadır.

Çocuklarda DEET içeren ürünlerin güvenirliği konusunda yapılmış geniş çaplı araştırma henüz yoktur. 2003 yılında AAP (Amerikan Pediatri Akademisi), DEET içeren ürünlerin 2 ayın altında kullanılmaması gerektiğini; daha büyük bebeklerde de DEET’in yan etkisinin ne olduğunun bilinmediğini bildiren bir yazı yayınlamıştır. Hangi konsantrasyondaki DEET’in bebeklerde en güvenilir olduğuna dair bilimsel bir literatür elimizde bulunmamaktadır.

Öneriler:

Bebeğinize sinek kovucuları kendiniz sürünüz, çocukların ellerine sürmeleri için vermeyin.
Ellerine sürmeyin, ağzına götürerek yutabilir ya da gözlerine sürere tahrişe neden olabilir.
Kıyafetlerinin altına sürmeyin.
Kıyafetlerine sinek ilacı sürmeyin ve kıyafetlerine değen kısımları mutlaka yıkayın.
Çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutun.
Sprey şeklindeki böcek ilaçlarını solumasına engel olun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.