Hastalıkları Gözde Yakalamak Mümkün!

Hastalıkları Gözde Yakalamak Mümkün!

goz-teknolojisindeki-son-gelismelerErken evre belirtileri genellikle ihmal edilecek kadar hafif olan Alzheimer hastalığının teşhisi, hipertansiyon, diyabet, MS, Parkinson gibi birçok hastalıkta olduğu gibi göz muayenesiyle yapılabilir.

Op. Dr. İsmail Hakkı Özeren

Göz Hastalıkları Uzmanı

Dünyada 40 milyon, ülkemizde ise 400 bin civarında kişide görüldüğü tahmin edilen Alzheimer hastalığı, çağımızın en önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucu meydana gelen Alzheimer hastalığında erken teşhis, hastalığın kontrol altına alınıp, hızlı ilerleme sürecini yavaşlatır. Her 6 ayda bir yaptırılacak göz muayenesinin Alzheimer hastalığının erken tanısında çok önemli rol oynar. Gözdeki sinir liflerinde incelme, harabiyet ve koku duyusunda azalma gibi belirtiler Alzheimer hastalığında kendini gösterir. Ancak çabuk fark edilmeyen bu etkenler, hastalığın teşhisini de geciktirir. Beyin, göz siniri ve koku siniri aynı karakterde olduğundan sinir sistemi hastalıkları ile göz retinasının incelenmesi arasında çok yakın bir ilişki vardır. Alzheimer, Parkinson ve MS gibi hastalıkların beyinde yarattığı hasarlar, ilk önce göz içindeki belirli katmalarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle genetik geçmişinde bu hastalıklardan olan kişilerin düzenli olarak göz kontrolleri yaptırmaları gerekmektedir.

Belirtiler glokom ve sarı nokta hastalığıyla benzer…

Beyinde kronik hasar yapan Alzheimer hastalığı, gözde kronik sinir hasarına yol açan hastalıklarla benzer özellikler taşır. Ancak düzenli yaptırılan göz muayenesinde kullanılan OCT (oculer kompoturize tomografi) tetkikiyle, Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkların teşhisini koymak mümkün. Glokom ve sarı nokta hastalığının tanısında kullanılan, günümüzde altın standart olarak kabul edilen OCT tetkiki artık Alzheimer ve Parkinson hastalığında da uygulanmaktadır. Gözün arkasında yer alan retina kısmında 10 katman bulunur ve bu katmanların belli bölümlerinde oluşan incelmeler, Alzheimer hastalığının beyindeki sinir hücrelerinin yol açtığı hasarlara paralellik göstermektedir. OCT ve FAF (fundus autofluorescence) retina tetkikleriyle bu hastalıkların tanısını koymak artık daha kolay. Bununla birlikte sarı nokta hastalığında, retinada yer alan lekelerin içerisinde Alzheimer hastalığına yol açan ‘Beta Amiloid’ adlı proteinin bulunur.

Özellikle ailesinde Alzheimer hastası olan, hafif bilinç bozulması yaşayan ve 50 yaşın üzerindeki her bireyin düzenli göz muayenesinden geçmeleri, OCT tetkiklerini yaptırmaları gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.