Hava Temizleyiciler Kritik Önem Kazandı

Hava Temizleyiciler Kritik Önem Kazandı

Bugünlerde evlerde solunan havanın kalitesi ön plana çıktı. Havanın temizliği konusunda hava temizleyici cihazların önemini aynı zamanda da tüketicileri doğru ürün hakkında bilgilendirilmesinin önemi arttı.

——–

Covid salgını ile kişisel ve çevresel hijyenin önemi normalden katbekat arttı. Özellikle eller her zamankinden daha fazla temiz olmasına, ev ve odalar sürekli havalandırılıp, solunan havanın temiz olmasına ekstra özen gösteriliyor. Yaşam ve insan sağlığı için çok değerli olan havanın kalitesi her zaman için çok önemli bir konudur. Bu noktada kullanıcıların bazı solunum yolları hastalıkları, sigara gibi kötü koku ve alerjik unsurlara karşı evlerinde kullanabileceği hava temizleyicileri önemli bir çözüm oluşturur.

*Satın almadan önce bu soruları kendinize sorun

Birçok çeşidi bulunan hava temizleyici ve nemlendiricilerin hangi amaçla kullanıldığı, filtreleme sistemleri, kullanılacak ortamın büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Bazı ürünlerde otomatik algılama ve çalışma seçenekleriyle ön plana çıkar. Dolayısıyla ürün tercihinde ilk olarak bu başlıklara dikkat edilmelidir.

*Cihaz seçilirken “ihtiyaca uygun filtreli” ürünler seçilmeli

HEPA, karbon ve aktif karbon gibi seçenekleri bulunan filtreleme sistemleriyle cihazlar, bu alanda birbirinden ayrışır hatta markadan markaya göre de değişiklik gösterir. Karbon filtreler özellikle gaz ve kokuları havadan ayrıştırabilirken HEPA filtreli cihazlar yüksek verimli özellikleriyle havada bulunan daha küçük partikülleri de yakalama özelliğine sahiptir. Başka bir değişle genel olarak toz, sigara veya türlü kötü kokulara karşı karbon filtreli cihazlar yeterli olabilecekken bakteri, polen, alerjen, toz veya kötü kokular gibi unsurlara karşı HEPA filtreli cihazlar tercih edilmelidir. Çok küçük partikülleri de yakalamak üzere tasarlanan HEPA filtreye sahip cihazlar, bu yanlarıyla birçok farklı alanda da kullanılabilir.

Filtreler hakkında tüketicilerin merak ettiği diğer bir soru ise filtrelerin değişim veya tekrar kullanılabilir olma özelliği. Bu noktada bazı filtrelerin değiştirilmesi gerekirken bazıları ise yıkanabilme ve kolay temizlenebilme özelliğiyle öne çıkar. Bununla beraber kullanım sıklığına göre değişiklik gösterse de filtrelerin büyük çoğunluğunun yılda bir kez değiştirilmesi yeterlidir.

*Havayı otomatik ölçümleyip, ihtiyaç dahilinde çalışıyor

Elektrik tasarruflu olan bu cihazların büyük kısmında otomatik algılama ve çalışma özelliği bulunur. Bu cihazlar tıpkı klimalarda olduğu gibi içerisini ölçümler ve gerekli durumlarda kendileri çalışır.

*Düşük gürültü emisyonu önemli bir özellik

Temiz bir hava solumak için evlere alınan bu cihazlar hakkında sorulan diğer bir soru ise çalışırken ses çıkartıp çıkartmadığı… Odada kendi halinde çalışan cihazların büyük çoğunluğu kullanıcıları rahatsız etmeyecek gürültü emisyon oranına sahiptir.

*Odanın büyüklüğüne göre cihaz seçin

Tüm bu özellikler tüketicilerin hava temizleyici ürün tercihlerinde çok önemli kriterlerdir. Fakat diğer önemli konuysa cihazın kullanılacağı odanın büyüklüğüdür. Tüketiciler görece daha ufak sayılabilecek yatak odalarına alabildiği gibi salon veya oturma odaları gibi daha çok insanın bulunabildiği daha geniş yaşam alanlarına da hava temizleyici alabilir. Bu noktada ise ürünün kullanılabileceği maksimum metrekare özelliği devreye girer. Bu konu hakkında bilgi; seçilen ürünün açıklamasının yer aldığı tabloda yer alabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.