Havuz ve Deniz Sefası Hastanede Bitmesin..

17.10.2012
17
Havuz ve Deniz Sefası Hastanede Bitmesin..

cinselCinsel yolla bulaşan hastalıklardan bir kısmı özellikle toplu havuzlardan yaygın olarak bulaşabilir. Yazın bunaltıcı sıcaklarından kurtulmak ve serinlemek için girilen havuz veya denizin temizliğinden emin olmak gerekir. Yoksa havuz veya deniz sefasının hastanede bitme riski yüksektir. Bu nedenle su sirkülasyonu fazla olan havuzlar tercih edilmelidir. Yeterince temizlenmeyen havuz ve kirlilik seviyesi yüksek sahiller tehlikeli olabilir.

Dr. Cem Keçe
CİSED Başkanı Cinsel Terapist

Havuzdan bulaşan hastalıklar nelerdir?

Sıcak ile artan terleme yaz aylarında mantar üremesini kolaylaştırır. Havuzdan cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında genital mantar enfeksiyonları, bakteriyel vajinit gibi enfeksiyonlar sıklıkla görülür. Ayrıca iyi temizlenmeyen havuzlardan tifo, Hepatit A ve E, dizanteri ve paratifo gibi ateşli ishal yapan mikroplar, göz, kulak, burun, boğaz enfeksiyonlarıyla mantar, uyuz gibi deri hastalıkları da bulaşabilir.

Denizler daha güvenli

Denizde mikrop kapmanın havuzlara oranla daha zordur. Deniz suyu tuzlu olduğu için mikropların yaşaması daha zordur. Ama kirli, yüzeyi köpüklü ve yeşil görünümde olan denizlerde yüzmeyin. Ancak havuzlara bu anlamda daha çok dikkat etmek gerekir. Çünkü havuzlar durağan sular olması nedeniyle kolaylıkla kirlenebilir ve mikrop üremesi daha kolaydır ve mikropları kontrol altına almak için hijyen kurallarına çok dikkat edilmelidir.

Islak mayo ile oturmayın, mutlaka kurulanın

Havuzlardan veya denizden bulaşan genital enfeksiyonları bazı küçük önlemlerin göz ardı edilmesi de tetikler. Çünkü bu enfeksiyonların yerleşmesinde nem çok önemlidir. Islak ve nemli ortamlarda vücudumuzda zaten var olan ama yeterli nemi ve ıslaklığı bulamadığı için şikayet yaratmayan mantarlar, üremelerini artırarak kaşıntı, peynir kesiği tarzında beyaz akıntı, kızarıklık, genital bölgede yanma ve tahriş hissi meydana getirirler.

Yaz önerileri

Suya girmeden önce duş almak vücudu iyice temizlemek çok önemlidir. Ayrıca alınacak basit tedbirlerle bu hastalıklardan korunabilmek mümkün.

–         Hijyen için periyodik kimyasal ve fiziksel temizlik işlemlerinin ihmal edilmediği yüzme havuzlarının tercih edilmek gerekir. Yüzme havuzunda normal klor seviyesi 0,8 mg/lt düzeyinde olmalı ve çok iyi çalışan bir filtreleme sistemi bulunmalıdır.

–         Hepatit A ve B aşısı olmayan çocukların havuzlara gönderilmemesi gerekir.

–         Havuz kenarlarında yiyecek yemeyin ve sigara içmeyin.

–         Ateşli hastalık yada ishal geçirirken havuza girmeyin.

–         Bone kullanın.

–         Suya tükürmeyin.

–         Islak mayoyla oturmayın.

–         Yeterince kurulanın.

–         Sık çamaşır değiştirin.

–         Temiz ve hijyenik olmayan tuvaletleri kullanmayın.

–         Naylondan imal edilmiş ve dar olan kıyafetleri kullanmayın.

–         Korunmasız cinsel ilişkiye irmeyin.

–         Havuz bölgesine ayakkabıyla veya dışarıda giyilen terliklerle girmeyin.

–         Ayaklarınızı antiseptik suya batırarak dezenfekte edin.

–         Havuzda su yutmamaya dikkat edin.

–         Kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanın.

–         Suya atlarken burnunuzu tutun.

–         Cildinizde sıyrık yada kesik varsa yüzme sonrasında su ve sabunla temizleyin.

–         Göz enfeksiyonlarını önlemek için sualtı gözlüğü veya maskeleri kullanın.

–         Çocukların havuzlara tuvaletini yapmalarını engelleyin.

–         Lağım karışan alanlara yakın bölgelerdeki denizlere ve şiddetli yağmurlar sonrasında yüzmeyin.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.