Hayata Dair Önemli Notlar !

Hayata Dair Önemli Notlar !

Hayata Dair Önemli NotlarGünlük yaşantımızda alacağımız önlemler ve yapacağımız basit şeylerle çağın hastalığı kanserden korunmak ve riski azaltmak mümkün. Nasıl mı? Sizi kanserde koruyacak 5 önerimize kulak vererek…

KANSERİ ÖNLEMENİN 5 YOLU

1)Sigara Kullanmayın:Sigara ve diğer tütün ürünleri, tüm kanser ölümlerinin %30’undan sorumludur. Akciğer kanserlerinden kaynaklanan ölümlerin %90’ı sigarayla ilişkilidir. Ağız içi, baş boyun bölgesi, ses telleri, idrar kesesi ve yolları kanserleri ile pankreas kanseri de tütün kullanımıyla doğrudan ilişkilidir. Sigara kullananlarda meme kanseri riski de yükselir.

2)Alkolü Ölçülü Tüketin: Alkol doğrudan bir kanserojen olmamakla birlikte, aynı zamanda tütün ürünleri kullananlarda üst solunum yolları, ağız ve yemek borusu kanserlerine neden olabilir. 

3)Kilo Almayın, Hayvansal Proteinleri, Tütsülenmiş Ve Konserve Yiyecekleri Tüketmeyin: Kilo almayın. İdeal kilonuzu korumaya çalışın. Yağlı ve yüksek kalorili gıdalardan uzak durun. Hayvansal proteinleri ve özellikle kırmızı eti az tüketin. 

4. Güneşten Ve Radyasyondan Korunun: Solar ultraviyole radyasyon; malign melanom, yassı hücreli kanser ve bazal hücreli kanser gibi deri kanserlerinin riskini arttırır. Kanserojenik etki deri hücrelerinin DNA’sına direk hasar verir. 

5.Hareket Edin, Kilo Verin: Obezite ve menopoz sonrası şişmanlama meme kanseri için ciddi bir risk faktörüdür. Düzenli egzersizler ve yürüyüş, hafif spor gibi fiziksel aktiviteler meme ve kolon kanseri riskini azaltır. 

__________

EN SIK GÖRÜLEN CİNSEL SORUNLAR

Erkeklerde ve kadınlarda bazen kısa süreli bazen ise uzun süreli cinsel istek sorunları yaşanabilmektedir. Bunlar kimi durumlarda psikolojik tedavi ile kimi durumlarda ise ameliyat gibi biyolojik tedavi yollarıyla çözüme kavuşturulabilmektedir. Sizlere birkaç madde ile erkek ve kadınlarda yaşanan cinsel istek sorunlarını anlatmaya çalışacağız.

Erken Boşalma 

Erkekler tarafından sıklıkla büyük bir sorun haline getirilen bir sağlık sorunudur. Çözümü mümkündür. Çözülmediği takdirde çiftler arasında cinsel ilişki bazından sorunlar ve sıkıntılar yaratacaktır.

Vajinismus 
Kadınların yaşadıkları ve vajinal kaynaklı sorunlardan bir tanedir. Bu sorun cinsel ilişki sırasında kadının acı duymasına ve ilişkiden zevk almak yerine acı almasına sebep olmaktadır. Bu tarz sorunlarda bir cinsel sağlık uzmanından destek almanız gerekecektir.

Orgazm Sorunları 
Orgazm sorunları yaşayan çiftler ise kesinlikle iyi bir tedaviden ve teşhis sürecinden geçmelidirler. Çünkü ne sebeple cinsel isteksizlik duyulduğu ve nasıl bir çözüm yolu geliştirileceği çiftlerin cinsel hayatları için önemli bir konudur.

İktidarsızlık Sorunu 
İktidarsızlık sorunu ise son yıllarda çokça yaşanan erkek kaynaklı sorundur. Sebepleri ne olursa olsun cinsel ilişkide çiftleri büyük bir sorun olarak karşılayacaktır.

Cinsellikten tiksinme ve bağımlılık duyma 
İki zıt durumdur. Birinde kişi hiç cinsel ilişki istemezken diğerinde durmadan bir cinsellik arzusu duyar. Bu da her iki noktada büyük bir sorundur. 

__________

BU GIDALAR ÖMRÜ UZATIYOR!

Ömrü uzatan, mucize besinleri sizler için derledik…

Badem Kötü Kolesterolü Kovuyor 
Her gün, bir çay fincanın yarısını dolduracak miktarda, yani 30 gram badem yemeyi ihmal etmeyin. Omega-3 asitli yağları açısından oldukça zengin bir besin olan badem, kandaki kötü kolesterol (LDL) oranını yüzde 4.4 oranında düşürüyor. Badem böylece damar tıkanıklıklarını önleyerek, dolaşım sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlıyor; kalbi koruyor.

Tarçın Kan Şekerini Düzenliyor 
Her yemekten sonra içinde bir miktar tarçın bulunan bir tatlı yemeyi unutmayın. Tatlı yemek istemiyorsanız, küçük bir çay kaşığı dolusu tarçını doğrudan suya ekleyerek içebilirsiniz. Tarçın kan şekerini düzenliyor, ayrıca sinir sistemini rahatlatıyor. Öte yandan köri baharatının içinde bulunan Tumerik adlı maddenin eklem iltihabını ve romatizmayı önlediğini unutmayın.

Antioksidan Patates 
Antioksidanlar yönünden çok zengin. Amerikan Tarım Dairesi’ne göre en yararlı 100 besinler arasında 17. sırada yer alıyor. Akciğer kanseri, diyabet ve kalp krizine karşı koruyor. Ancak patatesi kızartmak yerine, yağsız bir şekilde haşladıktan veya fırında pişirdikten sonra yemeyi tercih edin.

Kilo Vermek İçin Birebir 
Doyurucu ancak kalorisiz bir yiyecek olduğu için özellikle kilo vermek isteyenlerin bir numaralı tercihi. Ayrıca, özellikle sebze çorbası sodyum bakımından zengin. Bir kase sebze çorbasında 500 miligram sodyum bulunuyor. Sodyum, sinir sistemi ve kasların düzenli olarak çalışmasını sağlıyor. Ayrıca vücuttaki sıvı miktarının dengesini düzenliyor. Ancak günde 1500 miligramdan fazla sodyum tansiyon ve kalp rahatsızlıkları konusunda tam bir ters etki yaratıyor.

Yeşili De Siyahı Da Faydalı 
Siyah veya yeşil olsun, çayın her türü kanser riskinin azaltılmasında etkili bir rol oynuyor. Çay, kadınlarda rahim kanserine yakalanma riskini yüzde 50 azaltıyor. Göğüs kanseri içinse bu oran yüzde 60’a kadar çıkıyor. Çay ayrıca Alzheimer ve kalp krizine karşı vücudu koruyor. 

Zeytinyağı Kanser Riskini Azaltıyor 
Zeytinyağı kanser riskini azaltıyor. Günde 25 ml. zeytinyağı alanların idrarlarında, hücrelere zarar veren; “8oxodG” adlı maddenin seviyesinin azaldığını ortaya çıkardı. Zeytinyağı kanserin yanı sıra iyi kolesterol (HDL) oranın artmasını sağlayarak kalbi koruyor, 1 çorba kaşığı zeytinyağında 120 kalori bulunuyor. Bu nedenle günde 6 çorba kaşığını geçmeyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.