Hayata Takılmayın!

Hayata Takılmayın!

“Ütüyü prizde mi unuttum?”, “Arabayı kilitledim mi?” sorularını sıkça kendinize soruyor ve kontrol ihtiyacı hissediyorsanız, ellerinizi sürekli yıkıyor, simetrik olmayan şeyler sizi rahatsız ediyor ve düzeltme ihtiyacı hissediyorsanız “Obsesif Kompulsif Bozukluk” hastası olabilirsiniz. Uzmanlar, tedavi edilmediği takdirde hem kişinin hem de çevresinin hayatını çekilmez hale getiren bu hastalığa depresyon gibi başka psikiyatrik hastalıkların da eklenebileceği konusunda uyarıyor.

Yrd. Doç. Dr. Emre Tolun Arıcı

Psikiyatri Uzmanı

El yıkamak, her gün düşünmeden yaptığımız sıradan ama sağlığımız için gerekli bir davranışken, elleri sık ya da gereğinden uzun yıkamak bir hastalık belirtisi olabilir. Obsesyon (takıntı) bir düşünce ve zihne istenmeden gelerek huzursuz eder. Bu düşünceler kontrol edilemez ve dışarıdan görünenin aksine kişinin elinde değildir.

Pek çok insan için temiz kabul edilen evdeki masaya dokunmak bile obsesif kişi için “ellerime kir bulaştı” düşüncesine sebep olur hatta bunun sonucunda kendine ya da başka birine hastalık bulaştırmaktan korkar. Bu da şiddetli bir sıkıntı hissi yaratır ve kişi rahatlamak için ellerini yıkar. Fakat bu durum uzun sürmez ve düşünce tekrar ederek, kısır döngüye yol açar. Hasta, sıklıkla mikrop, toz, kir gibi etkenler ile idrar gibi vücut dışkılarının bulaştığına inanır.

Telkinler hastayı zorluyor

Elleri yıkamak sağlıklıdır, fakat günde toplam bir saatten fazla yıkanması, yıkanmadığında yoğun sıkıntı hissedilmesi ve günlük yaşamın  bundan olumsuz etkilenmesi hastalığı düşündüren tablodur. Bu kişilerde eller yıkanmaktan tahriş olur, dışarı çıkamamaya varacak kadar temaslardan kaçınılır.

Takıntının birçok farklı tipi var

Obsesif Kompulsif Bozukluğunun sadece temizlik takıntısıyla sınırlı değildir. Temizlik dışında sıkça görülenlerden biri de kuşku-kontrol tipidir. Bu ise evden çıkarken kapıyı kilitleyip kilitlemediğinden emin olamama, yatarken doğalgazı defalarca kontrol etme gibi hareketlerle kendini gösterir. Bunların dışında takıntı tipleri arasında; dini, cinsel içerikli, zarar vermekle ilgili olumsuz düşünceler içeren, simetri, düzen, sayı sayma, eşya biriktirmek (istifçilik) gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Birden çok obsesyon bir arada olabilir. Zaman içinde yer değiştirebilirler, örneğin temizlik kaybolurken yerine kontroller alabilir.

Tedavisi mümkün

Obsesif Kompulsif Bozukluk tedavi edilmediğinde tekrar edip süreğenleşir ya da şiddetlenebilir. Hastanın el yıkama süresi günde bir-iki saatken bu süre neredeyse uyanık olunan tüm zamana yayılabilir. Bu durum da doğal olarak aile, arkadaş ve iş yaşamını olumsuz etkileyebilir. Takıntıya, depresyon gibi başka psikiyatrik hastalıklar eklenebilir. Hastalığın tedavisi mümkündür ve tedavi olmak isteyen kişilerin öncelikle bir psikiyatri uzmanına başvurmaları gerekir.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.