Her 10 Kadından Biri Vajinismus Yaşıyor

17.10.2012
29
Her 10 Kadından Biri Vajinismus Yaşıyor

Dr. Cem KeçeKadınların büyük çoğunluğunun kendilerini cinsel açıdan yeterince tanımadığı ülkemizde her 10 kadından biri vajinismus yaşıyor. Ayıp, yasak, günah, utanç verici ve mahremiyete ilişkin toplumdaki yaygın düşünceler kadını baskıladığı için sayı bilinenden daha yüksek olabilir.

Dr. Cem Keçe
CİSED Başkanı
Vajinismus, henüz ülkemizde fazlaca bilinmeyen ama sık görülen ve sayısı her geçen gün artan, cinsellikleri bir kâbusa dönüşen kadınların hastalığı. Bu kadınlar iki yönden talihsizdir: Fiziksel bir hastalığa sahip olmakla kalmayıp, bu konuda aşırı kaygı, saplantı ve kötümserlik içindedirler.

Araştırma sonuçlarına göre; bu şikâyeti olan kadınların büyük bölümünü cinsel konularda bilgi düzeyi düşük, ilk geceden çok korkan, görücü usulüyle evlilik yapmış, kendi bedenini beğenmeyen, ailesine bağlı ve eşinin kendisini terk edeceğini düşünen kadınlar oluşturuyor. Ayrıca vajinismus hastalarında cinsel isteksizlik, orgazm olamama, cinsel tiksinti, sosyal fobi, panik atak, anksiyete, depresyon ve yükseklik korkusu olduğunu tespit edilmekte.

Vajinismus Nedir?
Genel olarak; vajinanın girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı veya imkânsız olarak algılanmasıdır. Başta vajina etrafında olmak üzere tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku, tiksinme ve panik hali olur. Hasta bacaklarını açılmalarını engelleyecek boyutlarda sıkıca kapatır ve elleriyle eşini iter. Kızlık zarlarının çok kalın ya da vajinalarının çok dar olduğunu düşünebilen bu kadınlar oluşan acı beklentisi sonucunda kendilerini savunma ve koruma çabaları içine girerler. Tanının konması için bozukluğun sürekli ya da yineleyici bir biçimde görülmesi gerekir.

Bir Korku Refleksi
“Ya acırsa” diye korkan kadınlar cinsel ilişkinin gerçekleşmesine izin vermez. İstemsiz bir şekilde yani kadının kontrolü dışındaki kasılmalar bilinçdışı, ilkel ve bedensel bir korku refleksidir. Bu refleks penisin veya başka bir cismin, tampon, doktor parmağı, hatta hastanın kendi parmağının bile vajinaya yaklaşması veya eşin cinsel ilişki için pozisyon alması sonucu tetiklenebilmektedir.

Nedeni Çoğunlukla Psikolojik Kaygılar
Vajinismusun nedenleri arasında psikolojik kaygılar ağırlıktadır. Kız çocuklarına öğretilen veya irademizin bilinçdışımıza kodladığı -cinsellik kötüdür-, -kızlık zarı çok değerli ve korunması gereken bir şeydir- düşünceleri bu problemin ortaya çıkmasında önemli yer tutar. Bazen neden cinsel bilgi eksikliği, basit bir utanma ve cinsel duygulardaki baskılanma, bazen de çocukluk döneminde yaşanan bir travmadır.

Her 10 Kadından Biri Vajinismus Yaşıyor
Türkiye’de her 10 kadından biri vajinismus sorunu yaşamakta. Tedavi arayışı olmaksızın kısmi ya da durumsal vajinismus yaşayan kadınların sayısı kesin olarak bilinmemektedir; sayı bilinenden daha yüksek olabilir.

Kadınların yardım isteme davranışını ortadan kaldıran ayıp, yasak, günah, utanç verici ve durumun mahremiyetine ilişkin toplumdaki yaygın düşüncelerdir.

Vajinismusun Tedavisi: Cinsel Terapi
Vajinismus her zaman %100 tedavi edilebilir bir hastalıktır. Özel bir ilgi ve uzmanlık alanı olan cinsel terapist tarafından tedavi edilebilir. Hipnoz destekli ve bütüncül psikoterapi bakış açılı cinsel terapinin süresi hastalığın şiddetine göre birkaç seanstan 10-12 seansa kadar değişebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.