Her Yıl 6 Bin Bebek Kalp Ameliyatı Oluyor

08.09.2013
45
Her Yıl 6 Bin Bebek Kalp Ameliyatı Oluyor

her-yil-6-bin-bebek-kalp-ameliyati-oluyorİnsan vücudunun en önemli organlarından olan ve yaşam boyu çalışan kalp, bazı bebeklerin hayata yaşıtlarından farklı başlamasına neden olabiliyor. Dünyada yeni doğan her 1000 bebekten 8’inde doğuştan kalp rahatsızlığı görülüyor. Bu oran göz önüne alındığında ise ülkemizde her yıl 12 bin doğuştan kalp hastası bebek doğuyor.

Dr. Nimet Cındık

Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı

Anne ve babaların bebeklerini kucaklarına ilk aldıklarında yaşadıkları mutluluk, dünyada her 1000 anne ve babadan 8’inde yerini endişeye sevk edebiliyor. Çünkü her doğan 1000 bebekten 8’inde doğuştan kalp rahatsızlığı görülüyor. Son yıllarda cerrahi, anestezi, teknoloji ve yoğun bakım tekniklerindeki ilerleme ile erken tanı bu bebeklerin yapılan ameliyatın ardından hayat standartlarını yaşıtları gibi yaşamasına imkan tanıyor.


Yeni Doğanda Kalp Rahatsızlığının Nedenleri

Anne, baba veya yakın akrabalarından birinde doğumsal bir kalp hastalığı bulunması, akraba evliliği, hamileliğin özellikle erken döneminde bilinçsiz ilaç kullanımı ve geçirilen enfeksiyonlar (kızamıkçık), hamilelikte radyasyona veya röntgen ışınlarına maruz kalınması, annenin şeker hastası olması ve hamilelikte alkol kullanılması bu nedenlerden bazılarıdır.  Bunların dışında, Down ve Turner Sendromu gibi genetik hastalıklarda doğuştan kalp hastalığı daha sık görülür.

En Sık Doğumsal Kalp Hastalıkları

Doğuştan kalp hastalıkları ile doğan çocukların %90’ından fazlası yapılacak olan ameliyat ve girişimlerle normal veya normale yakın bir hayat kalitesine, hayatta kalma olasılığına sahip olabiliyor. Çocukluk yaşında en sık görülen ve tüm doğumsal kalp hastalıklarının %15-20’sini oluşturan doğumsal kalp hastalığı Ventriküler Septal Defekttir (VSD). Temiz kan ile kirli kanın karışması sonucu ortaya çıkan ve halk arasında mavi veya mor bebek olarak ifade edilen daha birçok doğumsal kalp hastalığı da mevcuttur.  Mor doğum veya mavi bebek olarak ifade edilen siyanotik kalp hastalıklarından en sık görüleni Fallot Tetralojisidir (TOF). Her 10 bin doğumda 3 olguda görülür. Doğum sonrası morarma ve üfürüm duyulması ile şüphelenilir. Down sendromu ise her 800–1000 doğumda bir oluşmaktadır. İstatistiklere bakıldığında, Down Sendrom’lu doğan bebeklerin %40’ında doğumsal kalp hastalığı mevcuttur.


9 Aylık Murat Yağız Sağlığına Kavuştu

18 Temmuz 2012 doğumlu Murat Yağız Dinç, doğuştan kalp rahatsızlığı ile doğan bebeklerden biri. Murat Yağız bebeğin yapılan rutin kontrollerinde kalbinde üfürüm görüldü. Daha sonra muayene edilen Murat Yağız bebeğe 1 aylıkken Fallot Tetrolojisi tanısı konuldu. Aşırı terleme ve kilo alımı problemleri olan Murat Yağız bebek, 6 aylık düzenli takibin ardından 16 Nisan 2013 günü yapılan ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.