Her Zaman Genç Kalan Babalara

17.10.2012
36
Her Zaman Genç Kalan Babalara

Prof. Dr. Akın YücelOrta yaş ile birlikte gelen bel ve karın bölgesindeki yağlanmalar, ağırlaşan gözkapakları, en çok geç yaşta baba olan erkekleri rahatsız ediyor.

Prof. Dr. Akın Yücel
Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Erkeklerde orta yaş ile birlikte özellikle bel çevresi ve karın, yani “simit”, “love handle” gibi isimler takılan bölgelerde yağlanmalar oluyor. Boyunda, gözkapaklarında sarkmalar meydana geliyor. Türkiye’de erkeklerin artan bir şekilde estetik cerrahi operasyonlara başvuruyorlar ve Türk erkeklerinin en sık yaptırdıkları ameliyatların başında da, liposuction ve gözkapağı ameliyatları geliyor.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, erkeklerin estetikte kadınlarla başa baş geldikleri ortaya çıktı. Henüz Türkiye’de böyle olmamasına karşın özellikle orta yaş erkek estetik hastasında artış gözlemleniyor. Bunu erkeklerin artık daha geç yaşta baba olmalarına ve çocuklarına genç görünmek istediklerine bağlayabiliriz.

Erkeklerin özellikle “baba” olduktan sonra yaşlanma ve yaşamlarının daha sade olmalarından dolayı vücutlarının belirli bölgelerinde yağlanmalar oluyor. Liposuction operasyonlarını öneriyoruz. Erkeklere yapılan liposuction kadınlarınkinden biraz farklı. Bir kere erkeklerin yağlanma bölgeleri karın, bel ve göğüslerle sınırlı. Erkek derisinin kendini toparlama yeteneği daha iyi olduğu için kadınlara göre daha fazla yağ almak mümkün.

Erkeklerin kabusu meme büyümesine son!
Erkeklerin Plastik Cerrahlara en sık başvurma nedenlerinden birisinin meme büyümesidir. Bu durumun hormonal sebepler, kilo alıp verme, beslenme sorunları ya da hiçbir neden olmaksızın gelişebilir. Yaz aylarının gelmesiyle ile bu sıkıntının daha da gün yüzüne çıkıyor. Jinekomasti tablosu erkeklerin kendine yakıştıramadığı, kabul edemediği özgüvenlerini sarsan bir sorundur. Genellikle gizlemeye çalıştıkları, rahat spor yapamadıkları, hatta havuza ve denize giremedikleri, güneşlenemedikleri bir görünüm problemidir. Bunun çözümü için de yine liposuction uygulamasını öneriyoruz.

Orta yaştaki erkek hastaların en sık Plastik Cerrahlara başvurma nedeni ise üst göz kapaklarında oluşan yığılmalar. Bu durum hem okumayı zorlaştırıyor, hem de sürekli yorgun ve uykulu bir görünüme yol açıyor. Erkek estetik cerrahi ameliyatlarında düşülebilecek en büyük yanlış aşırıya kaçılarak erkeğin kadınsılaştırılması, ameliyatlı bir görünüme yol açılması. Bu nedenle her şey çok sınırlı yapılmalı. Üst kapaklardan sınırlı miktarda deri çıkartmak, gerekiyorsa kapak düşmelerini düzeltmek, gıdıdan bir miktar yağ almak, gerekiyorsa hafif bir boyun germe yapmak. Her erkek daha genç görünmek ister, ama hiçbir erkek ameliyatlı olduğunun bilinmesini istemez. Bu nedenle yaşlılık belirtileri fazla ilerlemeden, orta yaşlarda küçük girişimler yapılması erkek hastalarda tercihim.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.