‘Hey Yıllar Yenilmedim Size’ Demek İstiyorsanız

17.10.2012
45
‘Hey Yıllar Yenilmedim Size’ Demek İstiyorsanız

Dr. Levent TürbedarDış etkilere en çok maruz kalan ve en hızlı yaşlanan organımız derimizdir. Onu iyi korur, eskimesine izin vermez, bakımlı olursak yaşlanmayı önleyemeyiz ama sağlıklı, diri ve özenli görünürüz.

Dr.Levent Türbedar 

Bu duygu  da bizi genç tutmaya yardımcı olur. Ancak ana felsefeyi asla unutmamamız gerekir; her yaşın ayrı bir güzelliği vardır ama bakımlı olmak şartıyla..

Doğmak, büyümek, yaşlanmak ve ölüm.. Yaşamın dört ana ve kaçınılmaz gerçeği…Bu süreçte insanoğlunun ürktüğü dönem ölümden çok belki de yaşlanmak. Gençlikte aynaya güzellik için olgunluk döneminde ise yüzde belirginleşen çizgileri incelemek için bakılır. Bir de toplum içinde isme amca, teyze sıfatı eklenince… Artık yaşlılık dönemine merhaba gençlik dönemine elveda deme zamanı geldiği aşikarlık kazanır. Aynalar niye hep bu kadar acımasız ve görüntü niye bize bu kadar yabancı? Diyet, egzersiz ve bakım kremleri, destek olarak alınan ilaçlar, sigarayı bırakmak, uykuya dikkat etmek. Tüm bunlar aynaları kandırmak, yüzdeki çizgilerin derinleşmesini önlemek için yeterli mi? Hayır…
İşte size doğru formül:

1 ) Yaşlanmayı ÖNLEMEK

2 ) Yaşlanmayı GECİKTİRMEK

3 )  Cildi YENİLEMEK
 

ÖNLEMEK :

·        Sigarayı bırakmak:Çünkü sigara, damarların büzülmesine sebep olarak, cildin beslenmesini bozuyor, cilt kurutup, matlaştırıyor. 

·        Güneşten  uzak durmak:Çünkü güneş ışınları, kromozomların yapısını bozarak hücrelerin erken yaşlanmasına sebep oluyor.

·        Cilt  bakımı yapmak:Çünkü cildin aşırı yağlanması veya kuruması, temizliğinin düzenli yapılmaması, cildin doğal yapısını bozarak aknelere ve kurumaya dolayısıyla hızlı yaşlanmaya sebep olur.

GECİKTİRMEK: Cildimizin önemli bir yıpranma yolu da savunma bariyeri  bozulmuş dış tabaka nedeniyle buharlaşmayı engelleyememesidir. Bunun sonucunda da  kuruma, aşırı yağlanma, pigmentasyon ve kılcal damarlar ortaya çıkmaktadır. Yani cilt yaşlanması hızlanır. Geciktirmek için uygun müdahaleler ve ürünler ile cilde yeniden kuvvet kazandırılmalı ve yenileme yollarına başvurulmalıdır.

CİLT YENİLEMEK:“Olacak şey mi, yaşlanan insan gençleşir mi?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama şu gerçeği daima hatırlayın; insan vücudunun kendini en iyi yenileyebilen dokusu yüz cildidir. Peki durup dururken yüz cildi kendini nasıl yenileyebilecek? İnsan vücudu hücreleri itibarıyla hiç bir zaman aynı kalmaz, sürekli olarak yenilenir. Aksi halde nasıl yıllarca aynı hücrelerle yaşayabiliriz? Yenilenebilme bazen yavaş, bazen de hızlı olmak kaydıyla sürer gider, ta ki ölene kadar.

Başarabildiğimiz cilt gençleştirme işlemi aslında yaraların kendi kendini tamir edip yenileyebilme işlemidir. Yüksek teknoloji ile ciltte yara oluşturmadan enerjinin ısıya dönüşmesi sayesinde sanki şoklama ısı hasarı veririz. Doku da bunu yaralanmış gibi algılayarak hemen tamirata başlar. Böyle bir işlem görüldüğü gibi teknoloji yardımıyla ama sadece vücudun kendi yetenekleriyle ortaya çıkabiliyor. Ciltte sıkılaşma, cilt kalitesinin artışı, porlar’ın küçülmesi, kuruluğun gitmesi, cilt renginin düzelip lekelerin temizlenmesi hep yenilenme sayesinde olmaktadır.

Bu prensipteki yaklaşımlar, kişinin cilt yapısına ve yaşına uygun kombinasyonlar gerektirir. Elbette doğru teşhis, doğru ekipman ve uygulama tecrübe ile elde edilir; biraz da sabır şüphesiz.

Öğlen arası tedavi

Günümüzde gelişen teknolojiler, tıpta, özellikle de estetik alanda bir hayli etkin olmaya başladı. Lazer ve yoğun ışık, radyo frekans, kontrollü ısı sağlayabildiğinden cilt yenilemesinde ön plana çıktılar. Bunlar istendiği gibi ayarlanarak derinin her katmanında değişik etki uyandırabilirler. Yabancıların “öğlen arası tedavi” dedikleri, hiç bir yaralanma oluşturmadan hayatlarına dönebilecekleri bu yöntemler gayet güzel sonuç vermeye başladı. Akne, cilt yağlanması, kırışıklıklar, cilt sarkması, yüzdeki lekeler, kılcal damarlar, güneş lekeleri, eski akne izleri gibi her türlü cilt problemi aynı mekanizmayla fayda görmektedir. Derimizin altında bulunan üretim tabakası için bir uyarı gereklidir ve bu uyarı üretimi başlatabilecek kadar etkili olmalıdır. Aynı zamanda yenilenme için yüzeysel soyulmalarla yer açılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.