Hiç Sperm Hücresi Olmayan Erkek de Baba Oluyor

17.10.2012
43
Hiç Sperm Hücresi Olmayan Erkek de Baba Oluyor

Dr. Hakan ÖzörnekGelişen teknoloji çeşitli nedenlere bağlı olarak hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklerebaba olma fırsatı veriyor. Mikro TESE isimli mikroskopik operasyon ile testislerden alınan dokulardan sperm elde etmek artık mümkün.

Dr. Hakan Özörnek

Mikro TESE yöntemiyle erkekten aldığımız spermi dondurarak, eşine uyguladığımız tüp bebek tedavisi ile çiftlerin çocuk sahibi olması sağlanabiliyor.

Genetik ve hormonel bozukluklar, çevresel faktörler veya geçirilen hastalıklar gibi çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen azospermi, yani menide hiç sperm bulunmaması sonucu çocuk sahibi olamayan erkekler için Mikro Tese yöntemi büyük bir umut ışığı oldu. Sperm üretiminin hiç olmadığı durumlarda bile testis dokusu içinde bulunan küçük tüp benzeri yapılarda sperm üretimi değişik aşamalarda devam eder. Anestezi altında uyguladığımız Mikro TESE işlemi ile mikroskop altında her iki testisin en az 4 farklı noktasından doku örneği alarak canlı sperm hücrelerini ayırıyoruz. Dondurararak sakladığımız bu sperm hücrelerini eşlere yaptığımız tüp bebek tedavisinde kullanıp, çiftin çocuk sahibi olmasını sağlıyoruz.

Düşük sperme bağlı kısırlık ortadan kalktı

Sperm kanallarında tıkanıklık, sperm kanallarının doğuştan olmaması, hormonel ve genetik etkenler, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar ve özellikle ileri yaşlarda geçirilen kabakulak enfeksiyonu erkeklerde sperm üretimini etkileyen faktörler arasında başlıcaları.  Bu farklı sebeplere bağlı olarak gelişen kısırlığı uyguladıkları basit ve kısa süren Mikro TESE yöntemiyle tedavi edebiliriz. Lokal anestezi altında yalnızca 15 dakikada gerçekleştirilen operasyonla erkeklere baba olma şansı sunuluyor. Bu yöntemle düşük sperme bağlı kısırlığı ortadan kalkıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.