Hızlı Yemek Mide Kanseri Riskini 5 Kat Artırıyor

Hızlı Yemek Mide Kanseri Riskini 5 Kat Artırıyor

Hızlı Yemek Mide Kanseri Riskini 5 Kat Artırıyor, Prof. Dr. Şuayib Yalçın, mide kanseri, kanser, kanser beslenme, sigara kanser, alkol kanser, tuz kanser,soğan kanser, sarımsak kanser, soğan,sarımsak Uzmanlar, mide kanseri açısından yemekleri çok sıcak yemenin 3.3, çok hızlı yemenin ise 5.4 kat risk yarattığı uyarısında bulunuyor. Mide kanseri ile beslenme ilişkisinin araştırıldığı çalışma, yiyeceklere fazla tuz eklenmesinin 4.2, gün aşırı tuzlu ayran tüketiminin 1.8, tuzlu tereyağının 1.5, her gün ve her öğün turşu yenilmesinin 7 kat; sucuğun haftada 1-2 kez tüketilmesinin 3, haftada 1-2 kez hamur tatlısı tüketilmesinin 7.5 kat risk taşıdığı belirlendi.

Prof. Dr. Şuayib Yalçın

Beslenme şekli ile mide kanseri birbiri ile ilişkilidir ve hastalığın tedavi seçenekleri kısıtlıdır. Bu nedenle koruyucu hekimlik önemlidir. Beslenme şekli, yaşam tarzı değişikliği ve tütün kullanımının sonlandırılması ile risk önemli ölçüde azaltılabilir.
Yeşil yapraklı sebzeler, soğan ve sarımsak günde bir kez tüketildiğinde mide kanseri riski azalıyor, helikobakter piloriden korunmak ve tanı halinde mutlaka tam tedavi şart.

Mide Hastalıkları Kansere Yol Açabiliyor
Yapılan araştırma sonuçlarında tanı almadan önce mide kanserli hastaların yüzde 55.7’sinde bir ya da daha fazla tanı konmuş mide hastalığının varlığı dikkat çekiyor. En sık görülen mide hastalıklarının başında yüzde 50.9 gastrit ile yüzde 44.1 ülser geliyor. Mide kanserli hastaların yüzde 12.3’ününe, kontrol grubundakilerin ise yüzde 8.5’inin ailesinde mide kanseri öyküsü bulunuyor.

Sigara Ve Alkol Kullanımının Etkisi Büyük
Çalışma grubunda sigarayı bırakan ve hala içen kişilerin yüzde 59,4’ünün, 13-23 yıl boyunca günde 13-22 adet sigara içtikleri belirtiliyor. Kontrol grubundakilerin yüzde 55,7’sinin de 11-23 yıl 8-12 adet sigara içtiği ifade ediliyor. Öte yandan, her iki grupta alkol kullanma oranları çok fazla olmamakla birlikte, mide kanserli hastaların tükettikleri alkol miktarının kontrol grubundakilerden anlamlı derecede fazla olduğu vurgulanıyor.

Fazla Tuz Tüketimi Mide Kanserini Tetikliyor
– Çok hızlı yemek yemek, mide kanseri riskini yaklaşık 5.4 kat arttırıyor.
– Yemekleri çok sıcak yemek, istatistiksel açıdan önemsiz olmakla birlikte 3.3 kat risk yaratıyor.
– Yemeklerin tuzlu yenilmesi, tuzsuz yenilmesine oranla mide kanseri riskini anlamlı derecede yükseltiyor. Bu nedenle, sofrada tadına bakmadan yiyeceklere tuz eklenmesi riski yaklaşık olarak 4.2 kat artırıyor.
– Mide kanseri açısından gün aşırı tuzlu ayran tüketimi 1.8, tuzlu tereyağı 1.5 riske yol açıyor.
– Tuzlu çekirdek her gün tüketilen bir yiyecek olmamasına karşın, gün aşırı tüketilmesi halinde riski yaklaşık 1.3 artırırken, her gün ve her öğün turşu yenilmesi de 7 kat risk yaratıyor.

Haftada 1-2 Kez Sucuk Tüketilmesi Risk Yaratıyor
Günde bir kez kırmızı et tüketilmesi mide kanserine yol açabiliyor. Özellikle, işlenmiş et ürünü olan sucuğun haftada 1-2 kez tüketilmesi ortalama 3 kat risk yaratıyor. Çalışmada, şeker kullanımına da dikkat edilmesi tavsiye ediliyor. Haftada 1-2 kez hamur tatlısı yenilmesi, mide kanseri açısından 7.5 kat risk taşıyor. Sık tüketim açısından kolalı içecekler riski yaklaşık 3.4 ve gazlı içecekler 6 kat artırıyor.

Soğan Ve Sarımsak Tüketilmesi Riski Azaltıyor 
Yeşil yapraklı sebzeler, soğan ve sarımsağın günde bir kez tüketilmesi, mide kanseri riskini azaltıyor. Mide kanserinden korunmak için, turşu, salamura yiyecekler ve hazır çorba gibi çok miktarda tuz içeren yiyeceklerden uzak durmak, peynir gibi çok tuzlu yiyeceklerin tuzsuzlarını tercih etmek gerekiyor. Şeker ve şekerli yiyecekler mümkün olduğunca az tüketilmeli, vücut ağırlığını korunmalıdır. Diyette tuz ve tuzlu besinlerin tüketimi azaltılmalı, sebze ve meyve tüketimi arttırılmalı, sigara bırakılmalı ve helikobakter piloriden korunmalı ve tedavi edilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.