İdrar Kaçırmada Lazer Tedavisi

İdrar Kaçırmada Lazer Tedavisi

Prof. Dr. İsmail Mete İtil idrar yolu bozuklukları tedavisinde son dönemlerde tercih edilen lazerle ilgili araştırma sonuçlarının umut verici olduğunu açıkladı. Bazı vakalarda gerçekleştirilen operasyonların olumlu sonuç vermemesi üzerine lazere ilginin arttığını belirten İtil, “Çalışmalarda lazerin idrar yolu ve mesane dokusunun güçlendirilmesi, idrar tutma fonksiyonun artırılması gibi olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür” dedi.

—–

İdrar yolları bozuklukları tedavisinde bazı vakalarda operasyonla çözüm alınmış olsa bile birçoğunun 100 yüzde tedavisi yoktur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, fonksiyon ve anatomiyi düzeltme, idrar yolu-mesane dokusunun güçlendirilmesi, idrar tutma fonksiyonun artırılması, buradaki kasların güçlenip idrar tutmaya yardım etmesinde lazer uygulamasıyla başarılı sonuçlar alındığını açıkladı.

Lazerle başarılı ve hızlı çözüm

Prof. Dr. İsmail Mete İtil, yaşlanma, doğum, menopozla bağlantılı olarak idrar yapmada zorluk, öksürük, aksırık gibi sıklıkla idrar kaçırma ya da sık idrara gitme bozukluklarının tedavisinde son günlerde lazer tedavisinin tercih edildiğini belirtti. İtil, “İdrar kaçırma; idrar yolundaki anatomik bozulma, idrar yolu ve mesane arasındaki fonksiyonel bozukluğa bağlı gelişebilir. Dünyada anatomik ya da fonksiyonel düzeltme ya da iyileştirmeyle ilişkili bununla ilgili birçok yöntem, medikal alet, teknoloji gelişiyor. Lazer tercih edilenler arasında yer alıyor. İdrar yolları bozukluklarından bazıları operasyonla çözümleri var ama birçoğunun 100 yüzde tedavisi yok. O nedenle fonksiyonu düzeltmek açısından idrar yolu, mesane dokusu ve kasların güçlendirilmesi, idrar tutma fonksiyonun artırılması, medikal yöntemler gibi lazerin yeri olduğu görülüyor. Bu konuda birçok çalışma var. Çalışmalardan görülüyor ki, bazı grup hastada özellikle ameliyatla istediği sonucu alamamış, ya da ameliyat olmak istemeyen etkisi olabileceği görülmektedir. Kolajenin üretra ve mesane destek dokusunu güçlendirdiği, bağ dokusu yapısını desteklediği, kanlanmayı artırdığı düşünülüyor. Pek çok ülkede yaygınlaşmaktadır. İlk çalışmalar şüphe uyandırsa da çalışmalarla desteklenir.”

Lazerin Avantajları:

*İnvaziv yani operasyon gerektirmiyor.

*Kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri olabilir. Ağız kuruluğu, glokom hatta ilaç birikimi olursa demansa zemin hazırlayabilir.

*Eğer uygun kalibrasyon ve derecelerde kullanılırsa yan etkisi yok denecek kadar azdır. Olumlu etkileri azımsanmayacak kadar çok.

Lazer Uygulaması:

İdrar kaçırma genç yaşlarda olabileceği gibi 50 yaş ve sonrasında menopozun etkisiyle görülür. Yaşlanma etkisini de unutmamak gerekir. Lazer genellikle 10-15 dakikalık iki ya da üç seans şeklinde yapılabilir. Hasta uygulama öncesi-sonrası memnunsa o tedavi iyidir. Ayakta yapılabilen, anestezi gerektirmeyen, kısa sürede normal hayata dönüşü sağlayan uygulamadır.

Lazer mi başka bir tedavi mı?

Tam bir değerlendirme ve tedavi uzman jinekolog tarafından yapılır. Bölgede üre, kitle olabilir, hepsine aynı tedavi yapılamaz. Bunu jinekoloji dışında bir branş tespit-tedavi edemez. Sağlık Bakanlığı tarafında konu inceleniyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.