İftarla Sahur Arasında Dört Öğün Beslenin

İftarla Sahur Arasında Dört Öğün Beslenin

Oruç metabolizma üzerinde birçok değişikliğe neden olsa da bazı noktalara dikkat ederek, Ramazan’ı sağlıklı bir biçimde ve kilo almadan geçirmek mümkün. İftarla sahur arasında dört öğün beslenmek gerek.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Cemal Aytaç Ak

Ramazan bu yıl da yaz mevsiminin en sıcak dönemine denk geliyor. Hem oruç süresinin uzaması, hem terleme sonucu yaşanan sıvı kayıpları nedeniyle, sağlık için dikkat edilmesi gereken noktalar her zamankinden daha çok önem kazanıyor.

Mutlaka sahura kalkın!

Pek çok kişi sahura kalkmadan oruç tutmayı tercih ediyor.

·         Sahurda çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçının

·         Sofranızda bunları tercih edin: Yumurta, süt, yoğurt, peynir, kurubaklagiller, zeytin, peynir, esmer ekmek, çiğ sebzeler, süt veya yoğurt, meyve veya taze sıkılmış meyve suları, reçel, komposto, kurubaklagil çorbaları, etli veya etsiz sebze yemeği

·         Sıvı alımına dikkat edin. Bol bol su, komposto, hafif tuzlu ayran, meyve suları, açık çay gibi içecekler tüketin

·         Besinlerin midede uzun süre kalarak, daha çok tok tutabilmesi için posalı yiyecekleri tercih edin.

Aşırı sıcaklar ve uzun oruç tutma saatleri sonrasında, iftarda çok fazla yemek yenilebildiğini bunun da özellikle kalp ve mide sorunlarına yol açıyor ve kilo alımına neden oluyor.  İftar ile sahur arasında dört öğün beslenmek gerektiğine dikkat çekiyor.

Kalp hastaları mutlaka hekimlerine danışmalı

Oruç tutmak özellikle kalp ve dolaşım sistemini etkiliyor. Uzun süren açlık ve susuzluk ile beraber sıcaklar nedeniyle de artan sıvı kayıpları kronik hastalar için daha da büyük önem kazanıyor. Vücudun sıvı kaybetmesi kalbin daha çok yorulmasına neden olduğu gibi böbreklerin çalışmasını da bozuyor, zehirli maddelerin kandan temizlenmemesine neden oluyor.

Ramazan’da özellikle kalp hastalarının tedavilerinde ayarlamalar yapılması ve ilaç alım saatlerinin yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Hastaların iyilik hali ancak tedavileri düzenli devam ettiğinde sağlanabiliyor. Denge bozulduğunda bunu tekrar sağlamak çok uzun ve zahmetli olabiliyor. Hatta bazen hastaneye yatışları gerektirecek düzeylere ulaşabiliyor.

Kilo almadan geçirmek mümkün

Araştırmalar, oruç tutan kişilerin, aslında Ramazan öncesi dönemden daha az kalori tüketseler de fiziksel aktivitenin de düşmesi, metabolizmanın yavaşlaması nedeniyle kilo kaybetmediklerini hatta almaya meyilli olduklarını gösteriyor. Üstelik Ramazan’da tatlı ve kolesterol açısından zengin gıdaların tüketimine olan eğilimi de artıyor.

 

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.