İkinci Kez Estetik Gerektiren 10 Neden!

01.08.2013
26
İkinci Kez Estetik Gerektiren 10 Neden!

İkinci-Kez-Estetik-Gerektiren-10-NedenGeçmiş yıllara göre daha az oranda revizyon ameliyatı yapılsa da, kadınlar erkeklere göre burunlarını estetik işlemden sonra daha zor beğeniyor. Erkeklere nazaran daha çok sayıda kadın ikinci kez ameliyat yapılmasını istiyor.
Dr. Naser Dadaşzade
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Türkiye’de en fazla yapılan estetik operasyonlar arasında burun estetikleri ilk sırayı alıyor. Günümüzde burun estetiği yaptıranların sayıca artması, bu operasyonu yapan deneyimli hekim sayısındaki artış, ameliyat tekniklerinin gelişmesi ve tıbbi hizmetlerin kalitesinden kaynaklanıyor.


Burun estetiği yaptıran kişilerin mutsuz eden ve ikinci defa estetik operasyon geçirmelerine neden olan 10 sorun :
1- Kişinin burnunun uyumsuz görüntüsü.
2- Burnun ameliyatla fazla küçültülmüş olması.
3- Büyük olması, yeterince küçültülmemesi.
4- Burun ucunun fazla kaldırılması.
5- Burun sırtının çökmesi.
6- Kemer görüntüsünün giderilememesi.
7- Burun deliklerinde simetri bozukluğu.
8- Eğriliğin devam etmesi.
9- Burun ucunun sivri veya fazla geniş olması.
10- Fonksiyonel bozukluklar (nefes alamama, nefes alırken burnun ötmesi vs).


Yeniden Yapılan Her Ameliyat Burun Dokusuna Zarar Verir
Bir buruna defalarca estetik uygulama yapılabiliyor fakat her revizyon cerrahisi, burnun doğal yapısını ve beslenmesini kötü yönde etkiliyor. Burun içinde yapışıklıklar ve ciltte bazı sorunlar yaşanabiliyor. Takip eden cerrahilerde ameliyat süresi uzuyor ve cerrahi işlem riski artıyor. İhtiyaç duyulan greft kaynağı her seferinde azalıyor. Eğri burunlarda ve etli büyük burunlarda ikinci seans cerrahiye ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda aşamalı cerrahi yapılması uygundur ancak kişiye ameliyat öncesinde kendisine ikinci bir operasyonun gerekli olabileceğinin ayrıntılı bir şekilde anlatılması önemlidir.
Çevredekilerin Görüşü Kadınları Daha Çok Etkiliyor
Kadınlar erkeklere göre daha fazla burun estetiği yaptırıyor, bu konuda erkeklerden daha titiz bir tavır sergiliyorlar. Kadınlar bu nedenle, ikinci ameliyata daha sıcak bakıyor. Bazen estetik yaptıran bir hastanın ameliyatla ilgili memnuniyetsizliği olsa da, genellikle kuaförlerinin, komşularının ve günlük yaşamda karşılaştıkları bazı kişilerin olumsuz eleştirileri nedeniyle revizyon ameliyatına daha sıcak bakar hale geliyor. Günümüzde eskiye nazaran burun estetiği ameliyatlarında sayısal bir artış olduğu ancak operasyonu alanında yetişmiş, uzman hekimlerin yapmasıyla hastaların hekimlere bu konuda duydukları güven de arttı. Artık burun ameliyatlarında daha gelişmiş teknikler kullanılıyor. Eskiden bu oranlar daha yüksekken, revizyon estetiği yaptırma oranı yüzde 2-18 arasında değişiyor.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.