İlik Verenlerin Kemikleri Kayıp Yaşamaz

İlik Verenlerin Kemikleri Kayıp Yaşamaz

Çocuklarda gelişen Akut Lösemiler (Kan Kanserleri)’den kurtulma şansı yüzde 70 – 80 oranlarında tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Prof. Dr. Tunç Fışgın

Çocuk hematoloji ve Onkoloji Uzmanı

İlk tanı travması sırasında, çocuk ve aileler desteklenmeli, tedavi süreci konusunda bilgilendirilmeli, Çocuk Psikiyatri ve Yetişkin Psikiyatri uzmanlarından destek alınmalıdır. Çocuklara verilen destek kadar ailelerin de desteğe ihtiyaç duydukları unutulmamalıdır.

Lösemi hastalığının temel tedavi şekli kemoterapi ve destekleyici tedavidir. Olguların yüzde 20-30’unda kemik iliği nakli gerekir. Ancak nakil için verici bulmak önemli bir problemdir. Aile içinde yapılan taramalar ile tam uyumlu verici bulma oranı yüzde 30’lar civarındadır. Dolayısı ile hastaların yüzde 70’ine aile içinde verici bulunamamaktadır. Üstelik kemik iliği vericisi olmak böbrek-karaciğer vericisi olmaktan farklıdır. Verilen ilik hızla yenilendiğinden verici olduğu için herhangi bir organ kaybı oluşmaz.

Çocuk ve Ailelere Destek
Tedavi süreci çocuğun, ailesinin, yakınlarının ve sağlık organizasyonundaki tüm bileşenlerin hep birlikte gerçekleştirdiği bir dünya savaşıdır. Kazananın önüne 60-70 yıllık bir yaşam sunabilme şansınız mevcut.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.