İmplantla Aynı Gün Dişinize Kavuşun

03.01.2013
26
İmplantla Aynı Gün Dişinize Kavuşun

Diş hekimliğinde bir çığır açan iimplantla Aynı Gün Dişinize Kavuşun mplantta ileri teknoloji ve yeni uygulamalar sayesinde hem hata oranı hem de bekleme süreleri giderek sıfırlanıyor. İmplant teknolojisinde gelinen son noktanın hastanın çene kemiğinin normal olması kaydıyla eksik dişi olanın aynı gün implantını yaptırıp yeni dişlerine kavuşacak seviyeye geliyor.

Öğr.Grv.Prof. Dr. Serhat Yalçın

Günümüzde implant yüzeylerine fiziksel ve kimyasal olarak uygulanan özel işlemlerle implantın kemikle bütünleşmesinin hızlandırılması sağlanarak bekleme süresinin minimize edilir. İmplant teknolojilerinde bugün geldiğimiz noktada, sabah dişsiz bir ağızla kliniğimize gelen bir hasta öğlen saatlerinde implantları ve protezleri ağzına takılmış olarak yani yeni dişleriyle klinikten  gülümseyerek çıkabilmektedir. Bu yenilikle birlikte implantın kemikle bütünleşmesi için gereken bekleme süresi sıfırlanmış, tekrarlayan tedavi seansları da tek bir seansa indirgenmiştir.

Hiç Dişi Kalmayana Gerekli İmplant Sayısı Azaldı

İmplant teknolojilerinde gelinen son noktada ağzında hiç dişi kalmayanlar için gerekli implant sayısının da azaltıldı. Tüm diş eksikliğinin giderilmesi için ideal implant sayısı için üst çenede ortalama 8, alt çenede ise 6-8 implant uygulanmasını önerilmekteydi.  Hastaların çene kemiklerinin yetersiz olduğu veya anatomik engellerin olduğu durumlar da  Bugün üst çenede 6, alt çenede ise 4 ile 6 implant uygulayarak sabit protez uygulayabilir. Bu implatların özelliği daha uzun ve açılı olmasıdır. Bu durum hem operasyon alanını ve süresini azaltmış hem de tedavinin hastaya getirdiği mali yükü önemli ölçüde rahatlatmıştır.

Çene Kemiği Eriyene de Çareler Var

İmplant uygulamalarında diş hekimlerini kısıtlayan faktörlerin  günümüzde büyük oranda aşıldı. Uzun süreli diş eksikliği ya da travmaya bağlı çene kemiğindeki erime problemlerinin çözümlerini anlattı. Geliştirilen kemik greftleri yani sentetik ve hayvan kaynaklı kemik tozları, hastanın çene kemiğinde başka bir bölgeden alınan kemik dokusunun eksik bölgeye transferi, hastadan alınan bir tüp kan ile hazırlanan trombositten zengin fibrin ( PRF) maddesi ile operasyon bölgesinde kemik oluşumunun ve yara iyileşmesinin hızlandırılır. Bu uygulamalar ile  çene kemiğinin elverişsiz bölgelerinde de implant uygulanabilir.

Hastanın kendi dokusunun kullanıldığı bu yöntemlerle çok daha güvenli sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca özel geliştirilen implant ve protez sistemleri sayesinde, açılı ve uzun şekilde yerleştirilen implantlar kullanarak kemik yapısıyla çok fazla oynamaya gerek duymadan da hastaya birçok tedavi seçeneği sunulabilmektedir. Bu sistemler operasyon alanını ve süresini kısaltarak, tedavi konforunu arttırmaktadır.

Çene Kemiğinin 3 boyutlu Görüntüsüyle Protezler Dizayn Ediliyor

Gelişen tıbbi görüntüleme sistemleri, implant tedavilerinde de tatmin edici yeniliklere yardımcı olmuştur. Hastadan alınan tomografik görüntülerle tüm anatomik dokuların konumunu, kemiğin 3 boyutlu görüntüsünü elde edebilmektedir. Özel geliştirilen bilgisayar programları ile tomografik görüntüler üzerinde yapılacak olan implantların yeri, sayısı ve üstüne yapılacak olan protezler dizayn edilebilmektedir. Bu dizayna uygun olarak ağza birebir uyumlu olarak hazırlanan rehber kalıplar ile tüm risk faktörleri ortadan kaldırılarak implantlar çok basit bir cerrahi prosedür ile ağza yerleştirilmekte, operasyondan hemen sonra önceden hazırlanan protezler hastaya uygulanmaktadır.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.