İnatçı Bir Cilt Hastalığı: Ayak Mantarı

İnatçı Bir Cilt Hastalığı: Ayak Mantarı

İnatçı Bir Cilt Hastalığı: Ayak Mantarı,Dr.Rukiye Kaymaz Dermatoloji Uzmanı,Dr.Rukiye Kaymaz,ayak mantarı,ayak mantarıAyak mantarı genellikle genç ve erişkin erkeklerde görülen ve çok sık rastlanan bir deri hastalığıdır. Tedavisi basittir, ama çok inatçı ve dirençli bir hastalık olduğu için kolay kolay geçmez. Ayak mantarı asla kendiliğinden kaybolmaz. Hasta ‘nasıl olsa geçer’ mantığıyla hareket etmemeli ve derhal önlemini almalıdır.
Dr. Rukiye Kaymaz
Dermatoloji Uzmanı

Nasıl ortaya çıkar?
Mantar, sıcak, nemli ve havasız ortam olduğundan çoğunlukla ayak parmak aralarına yerleşip çoğalır.
Tehlike nereden gelir?
Birçok insanın çıplak ayakla dolaştığı (üstelik nemli, ıslak bir ortam sağlayan) yerlerde her zaman ayak mantarı kapma olasılığı ve tehlikesi vardır. Örneğin yüzme havuzları, sauna, hamam veya spor salonlarında özellikle terlik giymeye dikkat etmek gerekir.
Nasıl fark edilir?
Ayak parmakları arasında kaşıntı ve yanma mantarın ilk belirtisidir. Bir süre sonra aynı bölgedeki deride pul pul görüntü ve acı veren çatlaklar oluşur. Deride kalınlaşma, deri üzerinde minik su kabarcıkları da mantarın belirtisi olabilir. Tedavi edilmediğinde ayak tırnaklarına da bulaşarak tırnakta renk ve şekil değişikliği de yapabilmektedir.
Ne yapmalı?
Böyle bir durumda hemen bir dermatoloji uzmanına gidip tedaviye başlamalısınız. Hiçbir şey yapmadan çok uzun süre geçirirseniz, mantar ayaklardan başka bölgelere de sıçrayabilir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye edeceği ilaçları hemen uygulamalısınız.
Tedavi şekli
Uygun ilacı (bunlar krem veya sprey şeklinde olabiliyor) aldıktan sonra 2 – 3 hafta süresince hasta bölgeye, temiz ve kuru cilde uygulamalısınız. Süreklilik çok önemlidir. Çünkü ayak mantarı kolay tedavi edilse de aslında inatçı bir hastalıktır.
Tedavide yenilik
Sürekli yenilikler peşinde olan tıp alanı, bu konuda da yeni ilaçlar ve tedaviler peşinde. Günümüzde sadece yedi günlük bir ilaç uygulaması ile ayak mantarından kurtulmak mümkün.
Bunlara dikkat edin 
* Duş veya banyodan sonra ayak parmaklarının aralarını iyice kurulamak. Yüzme havuzları ve benzeri yerlerde banyo terliği giymek.
* Her gün temiz çorap giymek, yani aynı çorabı birkaç gün giymemek. Bu, ayakkabılar için de geçerli. Her gün peş peşe aynı ayakkabıyı giymeyin.
* Ayak ve parmak aralarını ara sıra incelemek, bu bölgedeki cildi kontrol etmek.
* Ailenizin bir ferdinde ayak mantarı varsa bu sizin için de çok yüksek tehlike demektir: evde terlikle veya çorapla gezin. Tedavi için bir dermatoloji uzmanına muayene olun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.