İnme Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

İnme Hakkında Bilinmesi Gerekenler!


Dünyada ölüm nedenleri arasında kanser ve kalp krizinden sonra üçüncü sırada yer alan inme (felç), ülkemizde de her yıl yaklaşık 100.000’in üzerinde kişinin sağlığını tehdit ediyor.

Doç. Dr. Ülkü Türk Börü
Nörolog

Dünya sağlık teşkilatının tanımına göre nörolojik bir hasar olan ve 24 saatten uzun süren beyin damarı tıkanıklığına bağlı olarak gelişen inme, sakat bırakan hastalıklar listesinde birinci, ölümle sonuçlanan hastalıklar da ise üçüncü sırada yer alıyor. Hastaları olduğu kadar hastaların ailelerini de etkileyen inme, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol kullanımı, genetik faktörler, yüksek tansiyon, hareketsiz yaşam, kalp hastalıkları gibi faktörlerle her yıl daha da artış gösteriyor. Önlenebilir nörolojik hastalıklar arasında ilk sırada yer alan inmede yaş önemli bir risk faktör. Erkeklerde daha erken, kadınlarda ise daha ileri yaşta görülebilen inme, çoğu zaman aniden ortaya çıkıp hiçbir belirti vermeyebilir. Bazı hastalarda ise inme, geçici iskemik atak olarak adlandırılan, geçici olarak görme kaybı, vücudun bir tarafında kısa süreli güç ve duyu kaybı, konuşma güçlüğü, baş dönmesi gibi şikayetlerle kendini gösterir. İnmenin büyük bir kısmının uyurken ortaya çıkar. Bazı hastalar, gece sağlıklı bir şekilde yatıp gündüz felç olmuş şekilde kalkabilirler. Böyle durumlarda inmenin ne zaman gerçekleştiği bilinmediği için tedavi süreci de zorlaşır. Kişi ayağa kalkmaya çalışırken kalkamıyor ve konuşmakta güçlük çekiyorsa felç geçiriyor demektir. Bu durumda en kısa sürede müdahale edilmelidir.

İlk 3 saat çok önemli, vakit kaybetmeyin!

Ülkemizde, hayatı kolaylıkla kurtarılabilecekken ihmal ve gecikme nedeniyle hayatını kaybeden veya sakat kalan kişi sayısı ne yazık ki oldukça yüksek. Hayati risk taşıyan her hastalıkta olduğu gibi inmede de belirtiler başladığı andan itibaren hasta derhal hastaneye götürülmelidir. İnsanlar, baş dönmelerini ve baş ağrılarını, bölgesel uyuşmalarını önemsemeyip vakit kaybetmemeli hemen bir uzmana baş vurmalılar. İlk 3 saat içinde hastaneye gelen hastalara, kan pıhtısını eritici TPA adı verilen ilaçlar kullanılarak inmenin hızlı bir şekilde tedavisi düzenlenebilir ve hastaların kalıcı sakatlığı önlenebilir. İlaç tedavisinin yanı sıra yaşam tarzındaki değişiklikler de hastalığın tedavisinde çok önemli bir yer tutuyor. Düzenli olarak spor yapmak, sigarayı bırakmak, sağlıklı beslenme, tansiyon ve şekeri kontrol altında tutmak gibi faktörlerle hastalığın kontrol altına alınması kolaylaştırılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.