İşadamları Niçin Estetik Yaptırıyor?

İşadamları Niçin Estetik Yaptırıyor?

Erkeklerin estetik talebi kadınlara göre daha farklı; daha genç ve daha yakışıklı görünmeye çalışmıyorlar, amaçları daha güçlü ve daha dinamik bir izlenim yaratmak. Özellikle uzun saatler çalışan iş adamlarının ikinci talebi ise, yorgunluklarını gizlemek ve her daim dinlenmiş bir görüntü sergileyebilmek.
Dr. Alp Mamak
Estetik Medikal Hekim
Estetik her ne kadar kadınların tekelinde gibi görünse de durum düşündüğümüzden çok daha farklı. Amerika’da yapılan araştırmalar yılda ortalama 11.7 milyon kozmetik estetik uygulamanın gerçekleştiğini gösteriyor. Bu işlemlerin %82’sini cerrahi olmayan; botox, dolgu ve benzeri uygulamalar kapsıyor. Son 10 senede uygulamalardaki artış %457, bu rakamlara cerrahi olmayan ve olan tüm uygulamalar dahil. 10 senede cerrahi olmayan uygulamalar %754 artarken, cerrahi uygulamalardaki artış ise %114 de kalmış. Uygulamaların yapıldığı 5.4 milyon kişinin %46’sını 35-50 yaş arası oluşturuyor, 19-34 yaş arası ise %21’ini, 51-64 yaş arası %25’ini, 65 yaş ve üzeri ise yalnızca %5’ini oluşturuyor.
Erkeklerin Estetiğe İlgisi Artıyor…
Cerrahi olmayan uygulamalardan en popüler ilk 5’i ise; botox, hyaluronik asit dolgu, kıl uzaklaştıma için lazer, mikrodermabrazyon ve cilt yenileme için lazer uygulamaları. Uygulamaların arasında en sık yapılan ise botox enjeksiyonları. 2006 ve 2007 yıllarında yapılan bir araştırma ise 1 senede erkek hastaların %17 arttığı, kadın hastalarda ise yalnızca %1’lik bir artış olduğu yönünde.
Günümüz iletişim ve görselliğin merkezde olduğu bir çağ. Teknoloji; iletişimlerimizde görselliği ön planda sağlıyor, uzakta olan arkadaşlarınız ve ailenizle bile fotoğraf ve video yardımı ile hatta cep telefonları üzerinden video görüşmleri yapıyor olmak bile kendi görselliğimizin daha farkında olmayı getiriyor. Sürekli olarak göz önünde olmak ve kendini izliyor olmak insanın kusurlarını ve yaşlandığını farketmesine neden olan en belirgin sebep olduğundan, estetik uygulamlar geçmişte daha çok görsel işler ve görsel sanatlarla uğraşanlar tarafından tercih edilmekteydi. Teknoloji ve haberleşmedeki görselliğin artışı kendimizi daha fazla sorgulmamızı da beraberinde getiriyor. Bu nedenle artık hepimiz daha dinamik ve senelerle hırpalanmamış bir görüntü istiyoruz.
Bu nedenle artık erkekler de kadınlar kadar estetik iyileştirme uygulmalarına başvuruyor. Erkeklerde artık görünümlerine yeterince dikkat ediyor. Son 10 yıldaki erkek hasta potansiyeli gittikçe artmaya başladı.10 yıl öncesinde %10’u geçmeyen erkek hasta potansiyeli şuan da %30-%40 oranları civarında, yani erkek hastalarda estetik müdahaleler konusunda kadınlara yetişmek üzere.
Erkekler Daha Güçlü ve Dinamik Görünmek İstiyor
Yalnız erkeklerin talebi kadınlara göre daha farklı; daha genç ve daha yakışıklı görünmeye çalışmıyorlar, amaçları daha güçlü ve daha dinamik bir izlenim yaratmak ilk talepleri. Özellikle uzun saatler çalışan iş adamlarının ikinci talebi ise, yorgunluklarını gizlemek ve her daim dinlenmiş bir görüntü sergileyebilmek. Herkesin kendine has kemik, kas yapısı anatomisi buna göre de avantajları ve dezavantajları vardır. Daha az uyuyor olmak gözaltının daha erken yaşlanmasına neden olurken, dış ortamlarda çalışan bireylerde ise cilt lekelenmeleri ve ince kırışıklıklar daha erken ortaya çıkıyor. Ayrıca görsel olarak bir erkeği güçlü ve güvenilir kılan bir takım anatomik özellikler de söz konusu; daha otoriter bir görüntüye sahip olabilmek için çene hattının daha büyük olması gerekir.
Belirgin bir çene yapısı aynı zamanda bir güç göstergesidir. Kaş hattının daha düz ve çizgisiz oluşu ve hattındaki sabitlik erkeklerde daha güvenilir görünmeyi sağlıyor. Kadınlarda belirgin çene hattı ise daha genç bir görüntü sağlar, yalnızca erkektekinden farklı olarak daha kavisli bir kaş hattı makbuldür.
Göz çevresindeki çukurlar ve çizgiler ise yorgunluğumuzu en çok ele veren noktalar. Erkek hastaların estetik uygulamalarda ki en önemli talebi, işlemin dikkat çekmemesi ve değişikliğin çok bariz olmaması.
‘Cilt ütüsü’ ya da‘Monopolar Radyofrekans’ cerrahi bir müdahale gerektirmeden ve anestezi yapılmaksızın göz kapakları, yüz, karın, kol, bacak ve el gibi vücut bölgelerinde uygulanarak cildi sıkılaştıran, daha düzgün görünmesine ve hatların belirginleştirilmesine yardımcı olarak daha dinlenmiş ve genç görünüm sağlayan bir tedavidir. Tüm cilt tiplerinde dört mevsim uygulanabilmesi, işlem tekrarı gerektirmemesi, doğal bir görünüm sağlaması ve iyileşme sürecinin olmaması bu uygulamayı benzersiz kılar. Cilt ütüsü uygulamasından sonra kişi derhal günlük yaşamına, iş ve sosyal yaşamına döner. Uygulamanın insan sağlığına herhangi bir olumsuz yan etkisinin olmadığı ve etkin bir şekilde sıkılaştırma sağladığı Amerikan Sağlık Kuruluşu FDA tarafınca 2002 yılında onaylanmıştır.
Monopolar RF teknolojisi sayesinde cildin derin katmanlarında bulunan kolajence zengin doku uyarılır. Uygulama başlığından RF enerjisi uygulanırken aynı zamanda soğutma da yapılarak tedavi hasta konforu sağlanır. Cilt Ütüsü -Monopolar RF ile ısıtılan kolajen dokusunun en az %30 u uyarılır. Uyarılan kolajen zaman içerisinde yenilenerek cildin görünümünü iyileştirir, sıkılaşmasını sağlar ve sarkmaları azaltır. Uygulama 45 dakika ile 1 saat arasında tamamlanır. Monopolar RF tedavisi tek uygulamalıktır, işlem tekrarı gerektirmez. Göz kapakları, yüz ve boyunda uygulanabilir. Düşük göz kapaklarının da kaldırılması, göz kenerlarında oluşan kaz ayakları görünümünün yumuşatılması, kırışıklık ve sarkmaların düzleştirilmesi için Monopolar RF ideal bir çözümdür. Uygulama bölgesine, hastanın yaşına ve cilt özelliklerine bağlı olarak gözle görülür sonuçlar iki ile altı ay arasında oluşur ve etki bakıma da bağlı olarak iki yıla kadar devam eder.
Daha otoriter ve güçlü görünmek için, çene hattını belirginleştirmek gerekir. Bu bölgeye Hyaluronik asit uygulaması ile istenen sonuç kısa sürede elde edilir ve 6 ay kadar etki devam eder. Göz ve alın bölgesindeki düzlük daha güvenilir bir görüntü sergilememizi sağlar bu nedenle bu bölgedeki kırışıklarından rahatsız olanlar ise çok düşük dozlarda botox uygulaması istiyor.
Erkekler hangi uygulamaları tercih etmiyor?
Erkekler gülme çizgisi ve dudak çevresindeki iyileştirme işlemleri tercih etmiyor. Alın bombesi ve dudak çizgisi belirginleştirme daha kadınsı bir hava yaratabileceğinden yine erkeklerin tercih etmediği uygulamalar.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.