İstanbul Depremiyle ilgili Kötü Senaryo

İstanbul Depremiyle ilgili Kötü Senaryo

Bezmialem Vakıf Üniversitesinde düzenlenen sempozyumda konuşan deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, İstanbul’un en sağlam ve en riskli zeminlerin olduğu bölgeleri açıkladı. “Mutlaka 7 şiddeti üzerinde bir deprem olacak. 7.5 en kötü senaryo” diyen Ersoy, Marmara’nın güneyindeki iki kola dikkat çekti.

Bezmialem Vakıf Üniversitesinde düzenlenen “2. Hastane Öncesi Acil Tıp Sempozyumu”nda Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “İstanbul’da deprem” başlıklı sunumunda Türkiye’de daha önce yaşanan depremlere ilişkin kritik bilgiler verdi.

Beklenen büyük Marmara depremine ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şükrü Ersoy  “Dünyadaki en önemli müdahale ekiplerine sahibiz ancak İstanbul’da büyük bir deprem karşısında kaç sokağa girebiliriz ki?” diyen Prof. Dr. Şükrü Ersoy, konuşmasına şöyle devam etti: “Hatay’da bunu yaşadık. İş müdahaleye kaldıysa biz ölmüşüz demektir. Tarih tekerrürden ibaret. İstanbullular şu an depremle kumar oynuyor” ifadelerini kullandı.

Olası bir Marmara depreminde İstanbul’da büyük heyelanlar meydana gelebileceğini belirten Dr. Şükrü Ersoy, o bölgeleri şöyle sıraladı: “Örneğin Büyükçekmece, Küçükçekmece, Güngören, Avcılar, Bağcılar, Esenler gibi yerlerin zeminleri kötüdür. Heyelan meydana gelebilir.” Marmara’da depremin Kocaeli’nde sonra Düzce’de devam ettiğine dikkat çeken Ersoy, “İstanbul’da 2019’da 5.8 büyüklüğünde bir deprem paniğe neden oldu ve bazı binalar hasar aldı. Bu büyük depremin provasıydı. Ama eninde sonunda deprem olacak. 7 üzerinde, en kötü senaryo 7,5 büyüklüğünde bir deprem olması yönünde. Biz hep Kuzey kolunu konuştuk, bir de güney kolları var. Bolu’dan itibaren Marmara’nın güneyine doğru 2 tane kol var ve bu kollar da çok tehlikeli. 7 üzerinde depremler yaratabilir” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.