İşte Size Meyve Suyu Rehberi

17.10.2012
116
İşte Size Meyve Suyu Rehberi

insan sağlığında taze meyve suyunun önemi, İşte Size Meyve Suyu Rehberi, meyve suyu rehberi, portakal suyu, elma suyu, mango suyu, greyfurt suyu, kızılcık suyu, yaban mersini suyu, ananas suyu, domates suyu, sistitin önlenmesi, enerji veren, kalbi koruyan, bağışıklık sistemini destekleyen, cilde iyi gelen, kalp hastalıklarına şifa, cilt ve saç için, enerji verici, sindirime yardımcı, zayıflamaya yarar, erkek sağlığı için şifaSağlıklı bir yaşam için öncelikle bol bol su içmek gerekir. Ancak meyve sularının da insan sağlığının korunmasında önemli bir rol oynadığı bilinmeli.

 

Bilinçli bir tüketici olmak ve hangi meyve suyunun nelere iyi geldiğini öğrenmek istiyorsanız, işte size daima elinizin altında bulundurmanız gereken meyve suyu rehberi.

Portakal: Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansızlığa iyi gelir.
İyi bir C vitamini ve folikasit kaynağıdır. Bu nedenle de hamile kadınların bolca tüketmesi faydalıdır. Yemeklerle birlikte içildiğinde kansızlığa iyi gelen demirin emilimini artırır.

Elma: Enerji verir, kalbi korur.
Kalbi koruyan flavonoidlerden bol miktarda içerir. Portakal suyundaki C vitamininin üçte biri elmada da bulunur. Enerjinin yavaş bir şekilde açığa çıkmasını sağlayan fraktoz şekeri bakımından zengindir. Ancak bebeklerin ya da emekleyen çocukların midesini rahatsız edebilir.

Mango: Gözlere ve cilde iyi gelir. Kansere karşı koruyucu özelliği vardır.
Serbest radikalleri yok eden beta karoten açısından zengindir. Vücut, beta karoteni aynı zamanda A vitamini yapmakta kullanır ki, A vitamini de cilt, göz ve akciğer sağlığı açısından önemlidir.

Greyfurt: Bağışıklık sistemi için yararlıdır.
C vitamini açısından zengindir. Ancak ilaç kullanıyorsanız dikkatli olmakta fayda var. Çünkü kolesterol düşüren ilaçlar gibi bazı ilaçlarla birlikte alındığında sakıncalı olabilir.

Kızılcık: Sistitin önlenmesini sağlar.
Kızılcık suyunda bulunan proantosiyadin adlı madde, mesane duvarına yapışan zararlı bakterileri durdurarak sidik yolu enfeksiyonu riskini azaltır. Yüksek oranda C vitamini içeren kızılcık suyunu şekersiz içmek zordur.

Yaban mersini: Cilde iyi gelir, kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
Kansere sebep olan serbest radikalleri yenen ve kolajeni bozulmaktan koruyan antosiyaninler açısından zengindir. Yaban mersinini ezerseniz, bol lifli bir içecek de elde etmiş olursunuz.

Kara üzüm: Kalp hastalıklarına, cilt ve saça iyi gelir.
Kırmızı şarap gibi, kan pıhtılarının birikmesini azaltıp daha iyi bir kan dolaşımı sağlar. Meyve şekerleri açısından zengindir; bir miktar C vitamini içerir. Saç ve cilt için de yararlıdır.

Ananas: Enerji verir ve sindirimi sağlar.
Ağır proteinleri sindirmeye yarayan bromelain enzimi bulundurur. Ayrıca doğal şekerler açısından da zengin olması, enerji vermesini sağlar. Her 100 ml için 11 mg C vitamini içerir.

Domates: Zayıflamaya yarar. Özellikle erkek sağlığı açısından bire birdir.
250 ml’lik bir bardak domates suyunda sadece 50 kalori bulunmaktadır. Ayrıca içerdiği likopen sayesinde prostat kanseri riskini azalttığına inanılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.