İz Bırakmayan Böbrek Ameliyatı

İz Bırakmayan Böbrek Ameliyatı

iz-birakmayan-bobrek-ameliyatiEstetiğe önem veren kişiler için sağlık çok önemli olsa da zorunlu bir ameliyat sonrası oluşacak iz onları rahatsız eder. Özellikle de böbrek ameliyatı söz konusu olduğunda. Oysa göbekten “Tek- port cerrahisi” ile yapılan böbrek ameliyatı iz bırakmıyor…

Op. Dr. Mert Altınel

Üroloji Uzmanı

Cerrahi işlem gerektiren hastalıklarda kişi sağlığına kavuşmayı hayal ederken operasyon sonrasında oluşacak izi de düşünmekten de alıkoyamaz kendini. Gelişen teknoloji sayesinde böbrek hastaları için bu problem kısmen çözüme kavuştu. Göbekten “Tek- port cerrahisi” ile yapılan böbrek ameliyatı iz bırakmıyor…

“Tek- port cerrahisi” ile iz bırakmayan ameliyat

Dünyada 1991’de başlayan, 2000’li yıllarda yaygınlaşan laparoskopik böbrek ameliyatları teknolojideki gelişmelerle yeni boyut kazandı. Standart laparoskopik ameliyatlar karın bölgesine 3-4 delik açılıp, bu deliklere yerleştirilen “port” denilen aletlerle yapılırken artık göbek deliğinin içinden gerçekleştirilebiliyor. Sonuç: vücutta iz kalmadan önemli bir böbrek ameliyatı gerçekleşiyor.

Bu ameliyat kimlere uygulanabilir?

Göbek deliğinin içine dışarıdan görünmeyen 2 cm’lik kesi açılarak yapılan ameliyatta tüm laparoskopik aletlerin içinden geçirilebildiği tek bir port göbek deliğine yerleştirilir. Sonra kamera ve özel cerrahi aletler, bu porttan geçirilir. HD (yüksek çözünürlüklü) kamera sistemi, görüntüyü HD ekrana aktarır ve cerrahi ekip bu ekrandan en küçük ayrıntıları bile görerek ameliyatı gerçekleştirir. Bu ameliyatta standart laparoskopik ameliyatlarda kullanılan cerrahi aletlerden  farklı ve uç kısmı her yöne hareket edebilen özel laparoskopik aletler kullanılır. Son yıllarda üretilen ve uç kısmı bükülerek değişik açılardan görüntü veren özel kamera sistemleri, ameliyatı kolaylaştırır. Böbrek ameliyatlarının çoğu “Göbek Deliğinden Tek-port Cerrahisi” denilen bu teknikle yapılabilir. Örneğin, çalışmayan ve içi iltihapla dolu böbrekler bu ameliyatla çıkarılabilir. Böbrek ameliyatın bitiminde özel bir torbaya yerleştirilir ve göbek deliğinden “morselatör” denilen aletle parçalanarak vücut dışına alınır. Böbreğin uzunluğu 15 cm olsa bile göbek deliğindeki 2cm’lik kesiden dışarı çıkarılması mümkün hale gelir. Böbrek kanserlerinin bir kısmı, böbreğin toplayıcı sistemine yerleşmiş büyük taşlar, böbreküstü bezinde yerleşmiş kitleler, mesaneye uzanan ve “üreter” denilen idrar kanalında oluşacak hastalıklar bu ameliyat tekniğiyle tedavi edilebilir.

Kilolu olmak ameliyatı etkiler mi?

Göbek deliğinden laparoskopik tek-port böbrek ameliyatı için önemli nokta aşırı kilolu olmamaktır. Şişman insanlarda göbek deliği böbreklerden çok uzak hale geldiğinden ameliyat zorlaşır hatta imkansız hale gelebilir. Zayıf insanların bu ameliyattan yararlanabilme şansı obez insanlardan fazladır. Burada unutulmaması gereken nokta; kesin sınır ve kısıtlamaların olmadığı ve gerekli cerrahi aletler mevcutken herkesin bu cerrahiye aday olabilmesidir. Önceki mide, bağırsak ve safra kesesi gibi karın cerrahileri de göbek deliğinden yapılacak ameliyatları zorlaştırabilir.

Ameliyat sonrası ertesi gün taburcu

Göbek deliğinden yapılan böbrek ameliyatları, açık cerrahiyle oranla hastaya avantaj sağlar. İlk olarak ameliyattaki kanama çok daha azdır. Büyük bir ekranda dokuların 15-20 kere büyütülerek görülmesi, daha hassas bir ameliyat yapılmasını sağlar. Ameliyattan sonra daha az ağrı çekilir, kullanılan ağrı kesici ilaç dozları daha düşüktür. Ameliyattan sonraki gün taburcu olup birkaç gün içinde normal günlük aktivite ve işe dönülebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.