Kabızlık, Uyku, Koku Alma Bozukluklarına DİKKAT!

Kabızlık, Uyku, Koku Alma Bozukluklarına DİKKAT!

Genel olarak hareketlerde yavaşlama ile birlikte ortaya çıkan Parkinson hastalığı, hasta ve yakınlarının hayatını olumsuz etkiler. Genelde 65-70 olarak bilinse de 35-40 yaşlarında da görülebilme olasılığı var. Genç yaşta Parkinson ortaya çıkıyorsa buna neden olan faktörler araştırılmalıdır. Genetik yatkınlık çok önemlidir.

Prof. Dr. Yaşar Kütükçü

Nöroloji Uzmanı

Vücutta dopamin miktarı yüzde 60-70 oranında azaldıktan sonra Parkinson belirtileri ortaya çıkar. Genelde 4 temel bulgusu vardır. En önemli bulgu hareketin yavaşlamasıdır. Örneğin yürürken yavaş ve küçük adımlarla yürüme görülmektedir. İkinci bulgu ise titreme. Özellikle istirahat halinde görülen titremelere dikkat edilmelidir. Üçüncü bulgu kol ve bacakta ‘katılık’ olarak tanımlanan sertliğin meydana gelmesi. Hastalar kolunu bacağını kullanırken zorlanır. Son bulgu ise denge sorunları. Parkinson hastaları maalesef çok sık düşer.

Koku alma bozukluğu Parkinson belirtisi olabilir

Parkinson 10-15 yıl önce belirti verir. En önemli ön belirti ise kabızlık. REM uykusu davranış bozukluğu adı verilen uyku bozukluğu, uykuda bağırma, korku, kol ve bacaklarda hareket de Parkinson belirtisi olabilir. Ayrıca koku alma bozukluğu da hastalığın ön belirtisi olabilir.

Depresyon tanısı da konabilir

Ana bulguların yanı sıra birçok yan bulgu da önemlidir. ‘Maske yüz’ denilen bir durum gelişir. Hastalarda mimik hareketleri azalır, donuk bir ifade olur. Bu hastalar duygularını belli edemedikleri için çoğu kez bu hastalara depresyon tanısı da konabilir. Parkinson hastaların konuşmasını da belli bir süre sonra etkiler, konuşmalarında duygular anlaşılmaz. Ses şiddeti azalır, daha kısık sesle konuşur.

Bol bol hareket ŞART!

Parkinson hastaları yürüyüş, günlük işler ve hareket etmeli asla kendini eve kapatmamalıdır. Burada yoga veya Tai Chi gibi denge egzersizlerinin de büyük yararı var. Hareketle alakalı bir hastalık olduğu için yaşam kaliteleri hareket ettikçe yükselir. Seyri ve tedavi aşamasında halüsinasyon görülebilir.

Parkinson hastalarının diğer halüsinasyon görenlerden farkı; halüsinasyon gördüğünün farkında olmasıdır. Halüsinasyonlar çok hafif başlayıp sonrasında hastayı çok rahatsız edecek noktaya kadar gidebilir. Ayrıca tansiyon düşüklüğü, ayağa kalkınca baş dönmeleri, düşmeler olabilir. Bu yüzden tansiyonları kontrol altında olmalıdır.

İleri evre hastalarda beyin pili tedavisi 

6 grup ilaç vardır, ileri evre hastalarda beyin pili (Derin beyin stimulasyonu) adı verilen yöntem de uygulayabilir. Bu yöntemde, beyinde Parkinson ile alakalı çekirdeklere elektrot yerleştirip, dışardan bu elektrotu uyararak şikayetler giderilmeye çalışılır. Böylece titreme ve yavaşlık gibi şikayetler çok azalır, yaşam kaliteleri yükselir. Ayrıca ileri evre hastalarda bağırsaktan verilen bazı ilaçlar vardır.

Parkinsonun seyrinin durdurulması ile ilgili çalışmalar sürüyor

Kronik ve uzun süreli bir hastalık olduğu için devamlı doktor kontrolünde olunması gerekir. Her evrede hem hastalıkla hem ilaçlarla ilgili ortaya çıkan yeni bulguları değerlendirip tedaviyi düzenlemek gerekir. Parkinson aşısı ve eksik dopamin üreten hücrelerin beyne tekrar verilmesi gibi kök hücre çalışmaları üzerinde çalışılır. Kök hücrelerle beynin tekrar dopamin üretmesi amaçlanır. Ayrıca hastalığın seyrini durdurmakla ilgili çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde bu konu ile alakalı çok önemli çalışmalar olabilir.

Yaş ve genetik risk faktörlerinin başında geliyor

Parkinsonun ileri yaş ve genetik gibi engellenemeyecek risk faktörlerinin yanı sıra kuyu suyu kullanımı gibi çevresel etkenler de önemlidir. Özellikle tarım ilaçları ve böcek ilaçlarına maruz kalma Parkinson’a neden olabilir.

Ayrıca demir, alüminyum, manganez gibi ağır metalleri yüksek dozda alanlarda daha fazla görülür. Kafa travmasının da Parkinsona yol açabileceğine dair çalışmalar var.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.