Kadın Kanserlerinde Önemsenecek 16 Belirti

12.05.2015
1.792
Kadın Kanserlerinde Önemsenecek 16 Belirti


Uzmanlar kanser vakalarındaki artış, erken tedavideki başarı şansının yüksek olması nedeniyle kadınların sağlık durumlarında fark ettikleri değişikleri mutlaka önemsemeleri gerektiğinin altına çiziyor. Özellikle 16 belirtiye karşı kadınlar dikkatli olmalı…

Doç. Dr. Ahmet Bekir Öztürk

Medikal Onkoloji Uzmanı

Memedeki değişiklikler, şişkinlik, adet dönemi sonrası kanamalar, cilt değişiklikleri, dışkıda kan, lenflerde görülen şişlikler, yutkunma problemleri, diyet yapmadığınız halde kilo veriyorsanız, mide yanması gibi şikayetler kanser belirtisi olabilir. Kadınların özellikle 16 belirtiye karşı çok dikkatli olmaları gerekir.

 1. Memede görülen değişiklikler: En çok memede görülen kitleler kanserin habercisi gibi bilinse de memedeki her kitle kanser olduğunuz anlamına gelmez. Ancak her ay düzenli olarak meme muayenenizi yapmanız erken teşhis ve tedavi için çok önemlidir. Meme bölgesindeki ciltte donuklaşma, meme başının içe dönmesi, meme başı akıntısı, kızarıklık ya da meme derisinde farklılık görüldüğünde mutlaka hekime başvurulmalıdır. Hekim mamografi başta olmak üzere tetkikler isteyebilir.
 2. Şişkinlik: Yediklerinize dikkat ettiğiniz halde nedeni bilinmeyen bir şişkinlik problemi yaşanıyor buna bir de kilo kaybı ve kanama eşlik ediyorsa mutlaka hekime başvurmak gerekir. Sabit şişkinlik bazen yumurtalık, mide ya da yutak borusu kanseri anlamına gelebilir. Sorunun nedenini aramak için pelvik muayene, endoskopinin yanı sıra kan testleri ve ultrason muayenesi de yapılabilir.
 3. Adet dönemi arasında görülen kanamalar: Adet döneminde olmadığı halde devam eden lekelenme şeklinde bir kanama söz konusuysa mutlaka kadın doğum uzmanına başvurun. Bu kanamanın birçok nedeni olabilir. Doktor endometriyal kanser (rahim zarı kanseri) riskini ekarte etmek için tetkikler isteyecektir. Menopoz dönemine girildiği halde kanama varsa mutlaka gecikmeden hekime başvurulmalıdır.
 4. Cilt değişiklikleri: Benlerde son dönemlerde boyut, şekil ve renk değişikliği gibi cilt kanserinin de belirtisi olan değişiklikler mutlaka göz ardı edilmeden hekime başvurulması gerektirir. Kapsamlı bir tetkik ve belki de biyopsi yaptırılması gerekebilir.

 

 1. Dışkıda kan: Hemoroid ya da anal fissürden (anal çatlak) kaynaklanan kanamalar en fazla bir veya iki gün sürer. İki günden fazla süren bir kanama söz konusuysa mutlaka hekime başvurulması gerekir. Çünkü kanlı dışkı hemoroidin yanı sıra kolon ve rektum kanserinin; kanlı idrar ise mesane ve böbrek kanserinin ilk belirtisi olabilir.
 2. Lenflerde görülen şişlikler: Lenf düğümleri vücudun etrafında küçük, fasulye şeklindeki bezelerdir. Vücutta görülen enfeksiyonlarda şişmeleri doğal kabul edilir. Ancak lösemi ve lenfoma gibi bazı kanser türleri de lenf bezlerinin şişmesine neden olabilir. Eğer yumru şeklinde ve bir ay veya daha fazla süredir var olan lenf şişliğiniz söz konusuysa mutlaka hekime gidilmelidir.
 3. Yutkunma problemleri: Ara sıra görülen yutkunma problemleri için endişelenmeye gerek yoktur. Ancak kusma ya da kilo kaybının yanı sıra görülen bir yutkunma problemi varsa mutlaka hekime başvurulmalıdır. Hekim boğaz, yutak borusu veya mide kanseri varlığı olup olmadığını kontrol etmek için tetkikler isteyebilir.
 4. Diyet yapmadığınız halde kilo veriyorsanız: Diyet ve egzersiz alışkanlıklarında herhangi bir değişiklik yapılmadığı halde 5’ten fazla kilo kaybetmeye başladıysa ve buna engel olunamıyorsa mutlaka hekime gidilmelidir. Stres ve tiroid kilo vermenin önemli bir nedeni olsa da ani kilo kaybı pankreas, mide ve akciğer kanserlerinin de belirtisi olabilir. Doktorun bir CT taraması gibi, kan testleri ve görüntüleme testleri dahil testler isteyebilir.
 5. Mide yanması: Çok fazla yemek, alkol veya stres ciddi mide ekşimesine neden olabilir. Mide yanması ve ekşimesi problemi nedeniyle diyet değiştirildiği halde sıkıntılar devam ediyorsa mutlaka hekime başvurun. Mide yanması mide, boğaz ve yumurtalık kanserinin habercisi olabilir.
 6. Ağızda değişiklikler: Eğer sigara içiliyorsa, ağız içinde veya dudaklarda beyaz ya da parlak kırmızı lekeler görülmesi ağız kanserinin habercisi olabilir. Testler ve tedavi hakkında doktora veya diş hekimine danışın.
 7. Yüksek ateş: Bir türlü düşmeyen ve nedeni belli olmayan yüksek ateş lösemi ya da başka bir kan kanserinin habercisi olabilir. Bu nedenle düşmeyen ve sık yineleyen ateş varsa mutlaka hekime başvurun.
 8. Yorgunluk: Hayat telaşı içindeki yorgunluğu dinlenildiği halde bir türlü geçmiyorsa; dışkıda kan, kilo kaybı gibi buna eşlik eden bulgular da söz konusuysa mutlaka hekime gidin.
 9. Öksürük: Çoğu öksürükler 3 ila 4 hafta içinde kendi kendine biter. Eğer sigara içiliyorsa veya nefes darlığı problemi varsa bu süre daha da fazla olabilir. Öksürüldüğünde kan geliyorsa ihmal etmeyin ve mutlaka hekime başvurun. Öksürük, özellikle kanlı öksürük akciğer kanserinin en sık görülen belirtisidir.
 10. Ağrı: Kanser ağrıya neden olmaz. Ama devam eden ağrı kemik, beyin ya da diğer kanserlerin habercisi olabilir. Bir ay veya daha uzun süren ve nedeni açıklanamayan ağrılar için mutlaka hekime başvurun.
 11. Karın ağrısı ve depresyon: Çok nadir olarak görülse de karın ağrısı ve depresyon; pankreas kanserinin bir arada görülen belirtileridir.
 12. Çamaşır değiştirecek kadar terleme: Tiroid bezinin fazla çalıştığı durumlarda olabildiği gibi lenfoma gibi hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu nedenle mutlaka detaylı muayene için hekime başvurun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.