Kadın Niçin Hızlı Kilo Alır?

16.01.2014
31
Kadın Niçin Hızlı Kilo Alır?

kadin-nicin-kilo alirKadındaki yağ oranı erkeğe oranla daha yüksek olduğu için metabolizma daha yavaş çalışır. Sonuç: daha hızlı kilo alınır. Bu sebepten dolayı kadın erkeğe oranla çok daha dikkatli olmalıdır.

Dr.Gönül Ateşsaçan  

Beslenme Danışmanı ve Estetik Medikal Hekim

Yıllardır kadınlar neden erkeklerden daha kolay kilo aldıklarını merak eder, araştırır ve öğrendikleri karşısında şanslarına küser. Oysa biraz dikkat ederek bu durumu kontrol altına almak mümkün.

Soru: Östrojen yüksekliği kalça, uyluk ve karın  bölgesinde yağlanmayı artırır mı?

Cevap: Beslenmeye daha dikkat edilmek, sık beslenmek önemlidir. Ayrıca metabolizma canlanması için sauna faydalıdır.

Soru: Doğum sonrası alınan, verilen kilolar metabolizmayı nasıl etkiler?

Cevap: Hamilelik sürecinde en fazla 15 kilo alınmalı, hamilelik döneminde düzenli beslenme ve 4. aydan sonra her gün yürüyüş yapılmalıdır. Süt verme döneminde sütü artırmak için yağlı yiyecekler değil bol sıvı gıdalar, komposto tüketilmelidir. Doğumdan 3  ay sonra yürüyüşlere başlanmalıdır.

Soru: Zihindeki sürekli  ve yoğun düşünceler kilo almayı hızlandırır mı?

Endişe, öfke , kırgınlık, intikam, haksızlığa uğranıldığına ait düşünceler bedene kilo olarak geri döner! Düşünce ve konuşmalarınıza dikkat edin, 3 kereden fazla tekrarladığınız sözler gerçekleşir.

  • Acı, nefret, kendini kurban olarak görme, hayatta engellenmiş düşünceleri tiroid dokusunun az çalışmasına ve vücudun yavaşlamasına, kilo almaya neden olur.
  • Kadınlardaki selülitin nedeni; biriktirilmiş öfke ve kendini cezalandırmadır.
  • Şişmanlık aşırı hassasiyetle başlar. Kişinin korunmaya ihtiyacı vardır. Kadınlarda kalçalardaki yağlanmanın nedeni anne ve babaya duyulan inatçı öfkedir.
  • Uyluklarda yağlanma çocukluktan kalma bastırılmış öfkedir.
  • Çikolata ve şeker her gün yenmek isteniyorsa: yaşamda sevgi eksikliği vardır, sevgi verilse bile sevgi alınmıyordur. Bu durumu kapatmak için şeker yenir.

Egzersiz, düzenli beslenmenin yanı sıra ruhsal ve duygusal açıdan destek alınması  kilonun kalıcı olarak verilmesini sağlar. Sorunu çözmek yerine tatlı yiyerek bunu unutmamak tercih edilmemelidir. Bunun yerine farklı alışkanlıklar edinilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.