Kadın Sağlığını Tehdit Eden Cüretkâr Sorun: Meme Kanseri

07.10.2018
1.836
Kadın Sağlığını Tehdit Eden Cüretkâr Sorun: Meme Kanseri

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün 2018 yılında yayınladığı kanser istatistiklerine göre, 2015 yılında meme kanserinin görülme sıklığı yüzde 24,7’dir. Meme kanserinin görülme sıklığı gelişmiş ülkelerde daha yüksek iken, ölüm oranları az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha yüksektir. Bu durumun az gelişmiş ülkelerde yaşayan kadınların meme kanseri tarama, tanı ve tedavi hizmetlerine ulaşımda, gelişmiş ülkelerdeki kadınlarla eşit olanaklara sahip olmamalarından kaynaklandığı şeklinde belirtilmektedir. Meme kanseri belirtileri; kitle, ağrı, meme başı akıntısı, lenf düğümlerinde büyüme, meme ve meme başında değişikliktir.

Onkoloji Hemşireliği Derneği

Meme Kanseri Alt Çalışma Grubu

Uluslararası Kanser Ajansı ve Amerikan Kanser Birliği’nin 2018 verilerine göre meme kanseri kadınlar arasında dünyada en sık görülen (yüzde 30) ve en çok ölüme yol açan ikinci (yüzde 14) kanser türüdür. T.C Sağlık Bakanlığı 2017 verilerine göre, Türkiye’de meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü olup 43/100.000 oranında görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü 2016 yılı verilerine göre, meme kanseri kadınlarda görülen kanserlerin yüzde 23’ünü oluşturmakta ve her yıl 1,1 milyon kişiye meme kanseri tanısı koyulmaktadır. 1960’lı yıllarda her 14 kadından biri meme kanseri riski altında iken, günümüzde bu risk ülkemiz için dört kadından biri için geçerlidir.

Her kadında, iki meme arasında farklılıklar bulunabilir. Bir meme ya da meme başı diğerinden daha büyük ya da dik olabilir. Bu doğal bir durumdur; yaşınız, kilo alma/verme, emzirme durumu, adet döngüsü gibi unsurlar memenizin şeklini ve yapısını etkileyebilir. Burada sözü edilenler daha önce memenizde karşılaşmadığınız belirtilerdir.

Unutmayınız!

Meme kanserinde erken tanı yöntemleri nelerdir?

Meme kanseri erken tanı koyulduğunda yaşam şansı yüksek olan birkaç kanser türünden biridir. Bu nedenle erken tanı yaşamsal önem taşımaktadır. Erken tanı yöntemleri mamografi ve klinik meme muayenesidir. Memede kitlenin ele gelir hale gelmesi belirli bir zaman gerektirdiği için Kendi Kendine Meme Muayenesi (KKMM) erken tanı yöntemi olarak kabul edilmemekte, kadınlara meme farkındalığını artırmak, kendi meme dokusunu tanımak ve olası değişiklikleri erken saptamak için önerilmektedir.

Mamografi

Mamografi günümüzde meme görüntülenmesinde altın standart olarak kabul edilmektedir. Bu yöntemde meme iki plaka arasına sıkıştırılır. Altta bulunan plakada film kaseti bulunur. Çıplak meme bu plaka üzerine yerleştirilir ve üsteki plaka memenin üzerine bastırılır. Elde edilen görüntü bir radyoloji doktoru tarafından değerlendirilir. Mamografi çekiminde belden yukarısı çıplak olacağı için sadece üstünüzü çıkarabileceğiniz bir kıyafet tercih edilmelidir. Mamografi kadın teknisyenler tarafından çekilmektedir ve çekim odasında bir başkası bulunmamaktadır. Kadınlar mamografi sırasında radyasyon alındığını ve bunun da kansere neden olacağını düşünmektedir. Çekimler sırasında alınan radyasyon dozu çok düşüktür ve son yıllarda geliştirilen çekim cihazları ile bu doz da son derece azalmıştır.

Klinik meme muayenesi

Doktor, hemşire ya da ebe tarafından yapılan meme muayenesidir. Klinik Meme Muayenesi (KMM) mamografi gibi bir tanı ya da tarama testidir. Mamografi olanağının bulunduğu durumlarda KMM tek başına önerilmemektedir. Klinik meme muayenesi 40 yaşın altındaki kadınlarda meme kanserinin erken tanısına katkıda bulunabilir, 40 yaş üzeri taramaya katılan kadınlarda mamografiye ek olarak KMM kullanımı meme kanseri erken tanısına katkıda bulunabilir.

Kendi kendine meme muayenesi (KKMM)

Kendi kendine meme muayenesi; kadınların meme yapılarını tanımaları ve oluşan değişiklikleri erken dönemde fark etmeleri amacıyla memelerini muayene etmeleridir. Her kadın tarafından öğrenilebilen, uygulanabilen, fazla zaman ve işgücü gerektirmeyen, masrafı olmayan bir uygulamadır. Ülkemizde yapılan çalışmalarda da kadınların KKMM hakkındaki bilgi düzeylerinin yetersiz ve KKMM uygulama oranının da düşük olduğu saptanmıştır. KKMM’nin kadının kendi meme dokusunu tanıması ve olası bir kitleyi kolay tespit edebilmesi için düzenli olarak her ay yapması gerekir.

*Kadınların meme kanseri erken tanı yöntemlerini yaşa göre uygulama sıklıkları

*Yaş Grubu

*Yöntem

*Uygulama Sıklığı

*20-40 Kendi Kendine Meme Muayenesi

*Her ay Klinik Meme Muayenesi

*Meme kanseri öyküsü bulunan kadınlarda yılda bir, Meme kanseri öyküsü bulunmayanlarda ise iki yılda bir

*40-69 Kendi Kendine Meme Muayenesi

*Her ay Klinik Meme Muayenesi

*Yılda bir Mamografi

*İki yılda bir bu kodu okutarak meme kanseri erken tanı yöntemleri ve daha fazlası için bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu ayın meme kanseri farkındalığınızı size hatırlatmak için seçilen bir ay olduğunu belirtir, her ekim pembeyi hatırlamanızı, her pembede meme kanseri taramanızın zamanını kontrol etmenizi öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.