Kadına Şiddet Niçin Artıyor?

17.10.2012
43
Kadına Şiddet Niçin Artıyor?

Dr. Cem KeceTürkiye’de Kadına Yönelik Şiddet araştırmasının sonuçlarına göre; kadınların kocalarından daha çok para kazanması, fiziksel şiddet riskini iki kat arttırıyor. Yine aynı araştırmaya göre; Türkiye’de her üç kadından biri dayak yiyor.

Dr.A. Cem Keçe

CİSED

Şiddet; evde, okulda, kışlada, iş yerinde, sokakta, karakolda vb. her nerede olursa olsun çağdaş insana yakışmayan bir eylemdir, kanunlarımıza göre suçtur. Bu nedenle top yekûn bir duruş sergilememiz gerekir. Cinsel şiddeti cinsel mitler, yanlış kültürel değerler ve eğitimsiz toplumlar yaratır. Daha kaliteli ve çağdaş bir eğitim şart. Çünkü okullarda çocukların terbiye edilmesi için şiddet uygulanması hoş karşılanıyor, sayıları artık azalsa da erkeklere askerde şiddet ve şiddetin erkeklik için ne kadar gerekli olduğu öğretilebiliyor. Bu nedenle bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor.

Daha Çok Evli Kadınlar Cinsel Şiddete Maruz Kalıyor
Cinsel şiddete uğrayan kadınların %63’ü evli, %21’si boşanmış, %7’i nikâhsız birliktelik yaşayan ve %9’u da bekar. Araştırmalara göre, cinsel şiddete maruz kalan kadınların %50’i arasıra, %35’i bazen ve %15’i de nadiren olarak cinsel şiddete uğruyor. Cinsel şiddete uğrayan kadınların %60’ı kocasından, %20’si boşandığı eşinden, %10’u birlikte yaşadığı erkekten, bir kısmının da akraba ve tanıdıklarının şiddetine uğruyor. Cinsel şiddete uğrayan kadınların sadece %15’i yaşadıklarına çare olarak mahkemeye, %12’si de karakola başvuruyor.

Genellikle Cinsel Şiddet “Gizli ” Kalır!
Açıkladığımız oranlar tahmini olarak daha yüksektir. Çünkü genellikle cinsel şiddet gizli kalır ve toplum olarak bu konuların konuşulmasından pek haz etmeyiz. Hiç şüphesiz, bu oranlar buz dağının sadece ucunu gösteriyor. Bedensel ve ruhsal bir travmaya maruz kalmış kadının, topluma mağdur olduğunu ispat etmesi yükümlülüğü de vardır. Bu nedenle kadınlar cinsel şiddeti gizler. Masum olduğunu kanıtlayabilse bile, toplumun, hatta ailesinin gözünde kötü şekilde algılanma korkusu vardır. Bu durumdan kurtulması için bekar olan bir kadına kendisine cinsel şiddet uygulayan erkekle evlenmesi önerilir.

“Fiziksel” Şiddet Sonrası “Cinsel” Şiddet De Uygulanıyor
Fiziksel şiddete maruz kalan kadınların %36’ya yakını, fiziksel şiddetten sonra cinsel şiddete uğruyor. İlişkilerde görülen acıların en yaygın olanı cinsel şiddettir. Kadınların çoğu dayak, sövme, itip kalkma gibi fiziksel şiddet uygulamalarından sonra cinsel ilişki kurmaya zorlanma, ters ilişki, ensest ilişki, çocukların önünde cinsel ilişkiye zorlanma, aşırı cinsel ilişki kurma baskısı, oral ilişki ve çeşitli aletler kullanarak ilişkiye zorlama vb. cinsel şiddete de maruz kalmaktadır. Direndiklerinde veya itiraz ettiklerinde ise, tecavüze uğramaktadırlar.

İntihara Sık Rastlanıyor
Cinsel şiddete uğrayan kadınlarda cinsel isteksizlik, orgazm olamama, ağrılı cinsel ilişki, korku, ürkeklik, içine kapanma, konuşurken gözle iletişim kuramama, çekingenlik, titreme krizleri, uykusuzluk, halsizlik, aşırı yorgunluk, kendini suçlama, sesli uyaranlara karşı aşırı tepki, bulantı, baş dönmesi, unutkanlık, çarpıntı, öfke patlamaları, umutsuzluk, çarpıntı, yalnız sokağa çıkamama, güvensizlik, yalnızlık, ağlama krizleri ve hayata karşı ümitsizlik sık
görülmektedir. Bu da onları intihara sürükleyebilir.

Dışarıda Melekler!
Şiddet uygulayan erkeklerin yalnızca, hasta ruhlu ve alkolik olduğunu düşünmemek gerekir. Aralarında normal, sorunsuz davranan erkekler de çoğunlukta. Cinsel şiddet mağduru kadınlar kocalarını “dışarıda melek” olarak tanımlar. Hatta bazıları, ailesine ve dostlarına cinsel şiddete uğradıklarını söylediklerinde kimseyi inandıramadıklarını söylüyorlar.

Alkol Kullanımı Cinsel Şiddeti Arttırıyor
Alkol kullanımının cinsel şiddeti arttırır. Alkollü olduklarında erkekler, daha rahat cinsel şiddet uygulayabiliyorlar ve şiddeti alkolün arkasına sığınarak açıklayabiliyorlar. Ancak, alkol şiddetin kaynağı değil erkeklerin kullandığı kötü bir araçtır. Alkol, uyarıcı ya da uyuşturucu sağlıklı düşünmeyi ve iletişimi bozar. Hiç kimse alkol, uyarıcı ya da uyuşturucu madde etkisinde olsalar da cinsel şiddet davranışlarından sorumsuz tutulamaz.

Her Meslekten Erkek Cinsel Şiddet Uyguluyor
C
insel şiddet uygulayan erkeklerin büyük bir bölümü gelir getiren bir işi vardır ve bu durum cinsel şiddet uygulayanların işsiz, güçsüz erkekler olduğuna dair ön yargıyı geçersiz kılar. Cinsel şiddet uygulayanlar avukat, mühendis, iş adamı, doktor, mali müşavir ve sanatçılar vb. her meslek grubundan ve her kesimden erkekler olabilir. Bir diğer önemli nokta da bu acı ve inanılması güç olayların herkesin başına gelebileceği gibi, herkes tarafından da yapılabileceğidir.

Cinsel Şiddet Uygulayan Erkeklerin Ortak Özellikleri
Cinsel şiddet uygulamaya meyilli erkekler ikili ilişkilerde genellikle önceden sinyaller verir. Sinyalleri anlamak ve karşınızdaki kişiyi tanımak kadınlarımızı sorunlu bir ilişkiye derinlemesine dalmaktan koruyabilir. Cinsel şiddet uygulayabilecek erkeklerin ortak özellikleri: kırıcı, aşırı ve nedensiz yere kıskanç, aşağılayıcı yorumlar yapar, sizi görmezlikten gelir, nasıl giyineceğinize karışır ve baskı yapar, sizi kendisiyle eşit konumda görmez ve kendini üstün görür, çok fazla içki içer, uyuşturucu kullanır, sizi sarhoş olmaya, uyuşturucu kullanmaya veya cinsel ilişkiye girmeye zorlar, sert, sinirli ve tehdit edici biçimde davranır, ani çıkış ve inişleri vardır, genelde karşı cins hakkında olumsuz konuşur, şiddet kullanma konusunda tehditkâr olur.

Cinsel Şiddete Maruz Kalanlara Öneriler
Cinsel şiddete maruz kalanlar, var olan durumu, kendilerini anlayacak ve destek verecek ve yardımcı olabilecek bir yakınına anlatmalıdır. Polise başvurun, tıbbi ve psikolojik yardım alın ve durumunuzu tercihen bu konuda çalışan bir hukukçuya danışın. Bir yakını cinsel şiddete maruz kalanlara öneriler; Ona destek olun, dinlemeye hazır olduğunuzu gösterin, onu dinleyerek inandığınızı, bunun onun suçu olmadığını, olanlardan dolayı üzgün olduğunuzu ve yardıma hazır olduğunuzu belirtin. Cinsel şiddete maruz kalan kişilerin büyük olasılıkla korku, güvensizlik ve yalnızlık duyguları içinde olur. Bu nedenle onunla vakit geçirin, hukuki danışmanlık ve tıbbi açıdan yardım almasını ve güvenlikli bir yerde kalmasını sağlayın, gündelik hayatında destek olun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.