Kadınlarda Cinsel İlişkiye Girememe

13.05.2013
57
Kadınlarda Cinsel İlişkiye Girememe

Henüz ülkemizde yeterince bilinmemesine rağmen giderek artan bir sıklıkla görülen, yatak odalarında her gece hayatlarının en büyük korkusunu yaşayan ve cinsellikleri bir kabusa dönüşen kadınların hastalığı; vajinismus…

Dr. A. Cem KEÇE

Kadın, eksik olduğu düşüncesini, üzüntü, sıkıntı, gerginlik, her şeyin daha kötüye gideceği korkusu, suçluluk duygularını yaşarken erkek eşi tarafından istenmediğini, reddedildiğini düşünür. Vajinismus ailesel bir problem, kadının ve erkeğin ortak bir sorunudur. İki tarafın da diğerini suçlamadan anlayışlı bir yaklaşım sergilemesi gerekir.

Kadında cinsel ilişkinin gerçekleştiği anatomik bölgeye vajen adı verilir. Vajenin etrafındaki kasların kasılması, tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali, kadının bacaklarını sıkıca kapatması ve elleriyle eşini itmesine yol açar. İstemsiz bir şekilde; yani kadının kontrolü dışındaki bilinçdışı vajinal kasılmalara vajinismus denir. Halk arasında evli bakireler, tamamlanmamış evlilik veya cinsel fobi, tıp literatüründe cinsel işlev bozuklukları sınıflamasında ise cinsel ağrı bozukluğu da denilir. Genellikle ilk cinsel birliktelikte ortaya çıkar. İlk gece başarısız olan çift sorunun geçici olduğunu ve daha sonraki günlerde kendiliğinden çözüleceğini düşünür.

Nedenleri
-Kızlık zarının çok değerli ve korunması gereken bir şey olduğu düşüncesi,
-Cinsel bilgi eksiklikleri,
-Geçmişte cinsel tacize veya tecavüze uğrama,
-Ağrı ve acı duyulacağına dair korku ve inanışlar,
-Ağrı eşiğinin düşük olması,
-Utanma ve cinsel duygulardaki baskılanma,
-Baskıcı ve otoriter bir baba,
-Zayıf, güçsüz ya da baskın bir anne,
-Pasif, bağımlı veya aşırı anlayışlı koca,
-Cinsel uyarılmada problemler,
-Vajinal kayganlıkla ilgili sorunlar,
-Cinsel isteksizlik,
-Kızlık zarının korunması fikrinin yaşattığı ve şartlandırdığı gerginlik,
-İlk cinsel ilişki sırasında kadının canının fazla yanması,
-Görücü usulü evlenmeler,
-Bilinçaltında yaşanan suçluluk, ayıp, günah gibi fiziksel, kültürel, dinsel ve ahlaki korkular,
-Bilinçaltına itilmiş bilinmeyen bir düşünce ya da davranışın psikosomatik etkisi,
-Ağrılı bir jinekolojik muayene,
-Geçmişte genital bölgeye gelen bir darbe ya da travma,
-Gebe kalma korkusu,
-Çocuklukta makattan fitil kullanılması,
-Uygun olmayan veya istenmeyen bir birliktelikte eşten sakınma,
-Bazı enfeksiyonlar ve anormallikler.

Temel belirtileri
-Duygusal tatminde azalma,
-’Herkesin bu kadar kolay yaptığı bir şeyi ben nasıl yapamıyorum?’ şeklinde duyulan suçluluk,
-Utanç duyma,
-Kendinden nefret etme,
-Hayal kırıklığı hissi,
-Aile büyüklerinin veya yakınlarının “Ne zaman çocuk sahibi olacaksınız?” soruları nedeniyle duyulan korku,
-Zamanla meydana gelen cinsel isteksizlik.

Vajinismuslu kadınların ortak özellikleri
Her şeyin en kötüsünü düşünürler ve aileye bağımlıdırlar. Duygusal – ruhsal gelişimleri sağlıklı değildir; çocuksu bir kişilikleri vardır. Cinsel ilişkiye veya penisin vajinaya girmesine karşı fobik bir korku reaksiyonları sözkonusudur; hatta bu reaksiyon hastanın bir anlamda panik atak geçirmesine neden olabilir. Kontrolsüz davranışları vardır. Bedenlerinden hoşnut olmazlar. Ya çok çabuk güvenir ya da güven duymada zorlanırlar; güven duyguları zedelenmiştir. Çocukluk çağından kalma korkuları sık yaşarlar, kaygılı ve tedirgin ruh halleri vardır. Çocukluklarında ve genç kızlıklarında yaşadıkları ailevi sorunların etkisinde kalarak yetişkinliği ve evliliği kabul etmede güçlük çekerler. Genellikle yüksek sosyo-ekonomik ve eğitim düzeyleri vardır. Okşanmaktan hoşlanırlar, hatta klitoris uyarılması ile orgazm olabilirler. Vajinismuslu kadınlar cinsellikle ilgili konuşmayı sevmez, cinselliği iğrenç olarak algılayabilirler.

Vajinismus ve cinsel soğukluk
Cinsel arzu ve vajende ıslanma mevcuttur. Oysa cinsel soğuklukta temel sorun cinsel ilişkiden zevk almamaktır. Ama her ikisinde de ayıp ve günah duygusu önemli yer tutar. Bununla birlikte bazı kadınlarda da daha önce cinsel ilişkide sorun yokken sonradan meydana gelen bir cinsel ilişkiye girememe durumu sözkonusu olabilir. Bu durumda cinsel soğukluk, sekonder vajinismus nedenlerinden biri olabilir.

Vajinismus ve gebelik
Normale göre gebelik şansının az olmasına rağmen, vajen ağzına dökülen spermlerin içeri kaçması sayesinde gebelik oluşabilir. Hatta tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olunması bile mümkündür. Son yıllarda bakire olup da tüp bebek tedavisi gören hastaların sayısında artış var. Bazı jinekologlar doğum sırasında vajinismusun kendiliğinden çözülebileceğini düşünseler bile; doğum yapan ve anne olan kadının vajinismusu genellikle devam eder, sonlanmaz. Çünkü bu çiftler genellikle sezaryeni tercih ederler. Hamilelik boyunca çiftlerin aralarındaki sorunlar da devam eder.

Vajinismus erkekleri
Eğer erkek kadının korkusunu anlamaya çalışıp ona destek olmak yerine bir an önce cinsel ilişkiyi gerçekleştirip hem kendisine, hem eşine, hem de ailesine karşı erkekliğini ispatlama gayreti içinde hareket ederse, ki genellikle böyle olur, sorun daha da büyüyecektir. İlk gece sonrası eşler olup bitenler konusunda aile büyüklerine hesap vermektedirler. Bu, toplumumuzun hoş olmayan bir adetidir ve sorunu içinden çıkılmaz bir hale getirir. Vajinismuslu kadınların partnerleri yanlış olarak istenmedikleri, reddedildikleri, yeteri kadar sevilmedikleri duygularına kapılabilirler. Zamanla erkekte sertleşme yetersizliği, cinsel isteksizlik ortaya çıkabilir.

Vajinismusun tedavisi
Vajinismus özel bir ilgi ve uzmanlığı olan cinsel terapist tarafından cinsel terapiyle tedavi edilebilir. Hipnoz destekli ve bütüncül psikoterapi bakış açılı cinsel terapinin süresi hastalığın şiddetine göre birkaç seanstan 10-12 seansa kadar değişebilir. Vajinismus kızlık zarının kalın olmasına bağlı ise, cerrahi bir yöntemle bu zarın kesilmesi yani hymenektomi yapılabilir. Uygun tedavi yöntemleri ve tecrübeli bir cinsel terapist ile tedavi şansı yüzde 100′dür. Tedavi süresinin uzunluğu ise genellikle 3 hafta ile 3 ay arasında değişebilmekte.

Vajinismusu mekanik olarak çözmek yetmez. Çifte sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayat sunmak için tedavide iki aşama izlenir. 1. aşamada cinsel birleşmenin olması hedeflenir. 2. aşamada ise cinsel ilişkiden zevk alma ve orgazm olma teknikleri öğretilir. Vajinismuslu hastaların yüzde 10-15′i çok kolay tedavi edilir ve bu hastalar uyuşturucu krem veya pomat sıkılmış su ile oturma banyosu, belli pozisyonlar ve egzersizler sayesinde 1 veya 2 seansta tedavi olabilirler. Son olarak, vajinismus hastalarına önerim: Yalnızca tedaviye başlamayı isteyin. Bir cinsel tedavi merkezine başvurmakla tedavideki çok önemli bir basamağı aşmış olacaksınız. Bunun yanında yeni evlenecek çiftlerin evlilik öncesi cinsel danışmanlık hizmeti almaları, koruyucu tedavide çok önemlidir. Evlilik öncesi cinsel danışmanlık için cinsel terapiste giden çiftlerde yukarıdaki tüm etmenler olsa da vajinismus olmaz. Korunmanın tek çaresi de budur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.