Kalbe Giden Yol Ağızdan Geçiyor!

03.07.2013
57
Kalbe Giden Yol Ağızdan Geçiyor!

kalbe-giden-yol-agizdan-geciyorKalbi besleyen damarları daraltan ateron plakalarının oluşumunda hareketsiz yaşam, sigara, sağlıksız beslenme gibi geleneksel faktörlerin yanı sıra diş eti hastalıkları da etkili olabiliyor. 

 

Dr. Ayşegül Yıldırım Mirza

Diş Eti Hastalıkları Uzmanı

 

Koroner hastalıklarda kalbi besleyen damarlar ateron adı verilen liflenmiş yağ plakaları ile daralır ve bu daralma bazı durumlarda sadece kalp damarları ile sınırlı kalmayarak daha kalın damarcık ve damarları da etkiler. Damarları daraltan ateron plakalarının oluşumunda hareketsiz yaşam, stres, yaş, sigara, sağlıksız beslenme, kalıtım ve erkek cinsiyeti en önemli etkenlerdir. Koroner ve periodontal hastalıklarla toplumumuzda sıklıkla karşılaşıyoruz. Son yıllarda bilinen geleneksel faktörlerin yanı sıra vücuttaki uzun süreli kronik iltihapların da aterosklerotik kalp hastalıklarında rolünün olabileceği ileri sürülmektedir. Dişi çevreleyen dokularda oluşan hastalıklar, kronik iltihabın kaynağı olarak ilk akla gelebilecek hastalıklar arasındadır.

Hastalık kendini ağızda kokuyla belli ediyor
Dişi çevreleyen dokularda iltihap oluşması yani periodontal hastalıkların kendini diş eti kanaması, ağızda koku ve ilerleyen vakalarda kemik kaybına bağlı dişlerde sallanmayla belli etmesi şöyle açıklanabilir: Hastalık ilk önce dişetlerinde başlar, kanama ve dişetlerinde kırmızılık hastalığın ilk belirtileridir.
Diş etinde başlayan iltihap tedavi edilmezse dişi çevreleyen alveol kemiğine ulaşır ve onun yıkımına neden olur. Periodontal hastalıklar tedavi edilmediğinde kronik iltihabi bir hastalık tablosu çizer ki, böyle bir iltihabın ateron plaklarının oluşumuna katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.

Erken evrelerde tedavi daha kolay
Dişi çevreleyen dokularda oluşan hastalıkların erken evrelerde tedavisi kolaydır ve her diş hekimi tarafından uygulanabilir. İlerlemiş hastalıklar için ise konusunda uzman hekimler tarafından iltihap ortadan kaldırılarak hem diş kayıpları engellenebilir hem de vücut iltihap yükünden kurtarılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.