Kaliteli Et Nasıl Belli Olur?

Kaliteli Et Nasıl Belli Olur?

Kaliteli-Et-Nasil-Belli-OlurTemel besin maddeleri arasında yer alan, protein ve demir gibi minerallerin kaynağı  kırmızı et, uygun koşullarda muhafaza edilmediği durumlarda insan sağlığını tehdit eden bir hale geliyor.

Prof. Dr. Ümit Gürbüz
Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğr. Üye.

Etin sağlıklı ve kaliteli olup olmadığının başlıca kriterleri rengi, yumuşaklığı, su salma oranı ve tadı. Et dengeli beslenmede önemli bir yere sahip, hayati önem taşıyan B kompleksi vitaminler, demir, fosfor, çinko, potasyum, sodyum, magnezyum gibi mineraller açısından zengin, açlık hissini kolay gideren, iştah açma özelliği, lezzeti ve barındırdığı yüksek değerli protein ile sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilen besin maddeleri arasında yer alıyor. Buna ilave olarak hayvansal kökenli proteinler organizma tarafından önemli düzeyde kullanılabilme oranına sahiptir. Bu oran et ve et ürünlerinde %95’in üzerinde iken bitkisel kökenli proteinlerde yüzde 65-75 civarında. 70 kg ağırlıktaki bir insanın ortalama protein ihtiyacı günde 70 gram olarak belirlenmiş durumda. Bu ihtiyacın tam olarak karşılanabilmesi için en az yüzde 40-50’sinin hayvansal proteinlerden karşılanması sağlıklı beslenme açısından son derece önemli. Günde yaklaşık 200 gram et tüketimi hayvansal protein ihtiyacını, 400 gram et tüketimi de günlük protein ihtiyacını karşılamak için yeterli.Sağlıklı beslenmenin yapı taşlarından en önemlisi olan et, uygun şartlar altında üretilip muhafaza edilemediği durumlarda ise, insan sağlığını tehdit eden bir besin maddesi haline dönüşebiliyor. Tüketicilerin sağlığının korunması, etin dayanıklılığının artırılması ve daha uzun süre saklanması ise ancak kontrollü ve hijyenik şartlar altında üretim ve depolama ile mümkün hale geliyor.

Etin Kalitesinde İlk Etken Sağlıklı Besi

Konu etin kalitesine geldiğinde ise hayvanın türü, cinsi ve yaşının yanı sıra, özellikle kesim öncesi ve sonrası koşulların da etin kalitesinin oluşumunda önemli rol oynadığını belirtti. Kesimi yapılacak hayvan yetiştirilirken de, kesimi ve paketlenmesi yapılırken de uzmanlar denetiminde olmalı, hijyen koşulları maksimum seviyede sağlanmalı.

Her Koyu Renk Et Kalitesiz Anlamına Gelmez

İnek eti soluk kırmızı, yağları ise limon sarısıdır. Boğa eti, koyu kırmızı renkli, yağları beyazımsıdır. Dana eti soluk kırmızı, öküz eti ise kırmızımtırak, yağları beyaz-sarıdır. Koyun eti açık kırmızıdan kiremit kırmızısına kadar değişen tonlarda kırmızıdır. Ayrıca, aynı ırk hayvanlarda bile, etin alındığı bölgeye göre renginde farklılık görülmektedir. Tüketicilerin renkle ilgili dikkat etmesi gereken husus, satın aldıkları etlerin birbirinden farklı tonlarda da olsa, açıktan koyuya değişen kırmızı renkte olmasıdır. Tüketiciler, kırmızı renkte olmayan, üzerinde bölge bölge koyu renk halkalar bulunan etlere karşı temkinli davransınlar, bu etleri tüketmemeye özen göstersinler.
Etin Suyunu Salmamış Olması ve Yumuşaklığı Önemli

Tüketiciler suyunu salmış eti soluk renkli görünümünden kolayca anlayabilirler. Sağlıklı et mutlaka parlak renkte olur. Özellikle parçalanmış etlerde etin bulunduğu kabın içerisinde fazla miktarda sıvı birikmemiş olması gerekir.

Taze ve kaliteli bir et diri görünür, yüzeyi kurumamış olmalıdır. Buna karşılık aşırı ıslaklık ve yapışkan doku da etin sağlıksız olduğunun göstergesidir. Et seçimi yaparken bu hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, piştikten sonra, kolay çiğnenebilmesi, etin parçalara bölünme kolaylığı ve çiğneme sonrası ağızda kalan miktarı etin kalitesinin göstergesidir.

Etin rengi, dokusu, görünümü gibi faktörler kaliteli et kriterlerine uygunluk gösterse de, tüketiciler satın aldıkları eti pişirdiklerinde, tencerenin kapağını açar açmaz, ağırlaşmış, ilaç kokusu ya da dezenfektan kokusu gibi farklı bir koku hissediyorlarsa bu eti asla tüketmesinler.

Eti Dışarıda Bekletmeyin

Alışveriş yaparken et ve et ürünlerini en son alınmalı, dışarıda bekletilmemelidir. Eve gelir gelmez de günlük kullanım miktarına göre parçalara ayırıp derin dondurucuda saklamak önemlidir. Ev hanımlarına tavsiyemiz donmuş etlerin çözdürüldükten sonra tekrar dondurulmaması yönünde.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.