Kalp Hastası Ağrı Kesicileri Nasıl Kullanmalı?

Kalp Hastası Ağrı Kesicileri Nasıl Kullanmalı?

Baş ya da eklem ağrısı çeken kalp-damar hastalığı olan kişilerin sık ve yüksek dozda ağrı kesici kullanmaları kalp krizi riskini artırmaktadır. Ağrı tedavisinin mutlaka doktor kontrolünde olması gerekir çünkü kalp hastası kişilerin ağrı kesicileri bilinçli kullanmaları gerekir.

Prof. Dr. Tevfik Gürmen
İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Öğr. Üyesi

Kalp hastası kişiler ağrı kesici kullanmaları gerektiği zaman nelere dikkat etmelidir? Kalp hastalarında ağrı kesici kullanımı; vücutta pıhtılaşmanın artmasını, damar duvarının genişlemesini, böbreklerden su-tuz atılımını engellediği için hipertansiyonun artması durumlarını ortaya çıkmaktadır. Bu da kalp krizi oluşma riskini artırır.

Kalp hastalarına ağrı kesici yerine diyet yapın ve stresi azaltın önerisi
2007 Amerikan Kalp Cemiyeti bildirisinde kalp damar hastalığı olan ve riski yüksek bulunan kişilerde baş ya da eklem ağrısı için başlangıç olarak ilaç dışı tedavi önerilmektedir. İlaç dışı tedavide de stresin azaltılması, kilo verilmesi, fizik tedavi, sıcak ve soğuk uygulaması yer almaktadır. Eğer ilaç dışı tedavi yetersiz kalırsa bu durumda ilaç tedavisi uygulanacaktır.

Kalp hastalarında ağrı kesici kullanımında nelere dikkat edilmelidir?
İlaç tedavisinde kural olarak hangi ilaç grubu kullanılırsa kullanılsın ağrıları kontrol altına alabilecek en düşük dozda ilaca başlanmalı ve mümkün olan en kısa sürede tedavi sonlandırılmalıdır. İlaç tedavisinde ilk planda etkin maddeleri kalp hastalıkları ve kalp krizi riski üzerinde olumsuz etki yapmayacak bir ilaçla başlanmalıdır. Ağrı kesici ilaçlar damar duvarında gevşemeyi azaltır, vücutta su ve tuz tutulumunu artırır. Bu nedenle hastanın böbrek  fonksiyonları ve kan basınca yakından takip edilmelidir. Özellikle hipertansiyon, böbrek ve kalp yetmezliği bulunan kişilerde bu ilaçların kullanımına çok dikkat edilmelidir.

Öncelikle aspirin tercih edilmeli
Kalp damar hastalığı olan ya da kalp damar hastalığı olma riski yüksek kişilerde ağrı kesici kullanımı mutlak gerekiyorsa öncelikli olarak aspirin ve etkin maddesi parasetomol olan ilaçlar alınmalıdır. Eğer bu ilaçlarla tedavi yetersiz kalıyorsa doktorun kontrolü ve kararı ile daha etkili ilaçlar denenebilir. Ancak ilaçların yan etkileri göz önüne alınarak tedavinin kesinlikle doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.