Kalp Ve Damar Problemlerine Dikkat

Kalp Ve Damar Problemlerine Dikkat

Kalp Ve Damar Problemlerine Dikkat, cafer abbasoğlu, yaz ayları, kalp ve damar hastalıkları, risk grubu, yüksek tansiyon, aşırı sıcak, beslenme, sıvı tüketimi, şeker hastasıYazın gelişiyle birlikte artan sıcaklar özellikle kalp ve damar rahatsızlıkları olanları olumsuz yönde etkilemekte ve yaz aylarında kalp- damar hastalıklarına yakalanma riski artmaktadır. 

Uz. Op. Dr. Cafer Abbasoğlu 

Kalp ve Damar Cerrahı

Yaz aylarında ağır, yağlı gıdalarla beslenilmesi, sıvı tüketiminin yetersiz olması, hareketsizlik, yüksek tansiyon gibi faktörler kalp rahatsızlıklarını tetikleyen en önemli etkenlerdir.  Bu etkenleri ortadan kaldıracak çok basit gibi gözüken tedbirler bile hastaların sağlıklı ve sorunsuz bir yaz geçirmelerini sağlayabilir. 

Ayrıca günlük düzenli yürüyüşler, fazla sıvı tüketimi, ağır ve yağlı yemekler yerine sebze meyve ağırlıklı beslenmek gibi basit ama önemli detayları atlamamak yaşam ve sağlık kalitemizi de artırır.

Yaz aylarında yüksek risk taşıyan hasta grubunda kimler vardır?

Riskli grubun en başında kalp ve damar hastaları yani yüksek tansiyonu olanlar gelmektedir. Daha önceden inme geçirenler, şeker hastalığı olanlar, varis hastaları, bacak atardamarlarında darlıkları ve tıkanmaları olanların diğer insanlara göre çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Yüksek tansiyonu olan hastalar, sıcak havalarda aşırı terlemeye maruz kalırlarsa eğer vücutlarında oluşan tuz kaybına bağlı olarak tansiyonları düşmektedir.

Tansiyon düşüşünden dolayı halsizlik ve bayılma riskleri ortaya çıkar.  Bu nedenle beyinlerindeki belli bölümler kansız kalmakta dolayısıyla ilgili bölüm az çalıştığından büyük sorunlara yol açan ve hiç istenmeyen felç durumları oluşabilmektedir.

Varis problemi olan hastalar da  risk grubuna  dahildir.

Isınan havalar ve aşırı sıcakların etkisiyle toplardamarlarda genişlemelerden dolayı bacak bölgesinde daha fazla kan birikmekte ve göllenme meydana gelmektedir.

Bu durumda varis hastalarının bacaklarında ağrı, yanma, gece krampları ve özellikle ayak bileklerinde şişmelerde artış olmaktadır.

Bu durumda olan hastalar özellikle yazın dayanılmaz bacak ağrılarından dolayı yürürken zorlanmakta ve uzun süre ayakta duramamaktadırlar.

Hatta bacaklarda oluşan şişlik hissi ve yanmalar hassasiyetin daha da artmasına neden olmaktadır.

Bacak atardamarlarında darlığı olanlarda sıcakların etkisi altında ayak enfeksiyonları flebit, trombo flebit ve amboli riskleri artmaktadır.

Şeker hastası olup bacak ve atar damarlarında sorunu olan hastalarda ayak

parmak aralarında mantar enfeksiyonunun sebep olacağı problemler daha fazla riskli durumlara neden olabilmektedir.

Bu tip hastalarda özellikle sıcak havalarda ayak temizliği çok daha büyük  bir önem taşımaktadır. Şeker hastalarının parmak araları  temizliğine her zamankinden daha fazla özen göstererek ,bu bölgeyi  mutlaka kuru tutmaları gerekmektedir. Pamuklu çorap kullanmaları  ve çoraplarını günlük olarak değiştirmeleri de dikkatlerinden kaçırmamaları gereken bir durumdur.

Giyilen  ayakkabının şekli  bile bu gibi hallerde  atlanmaması gereken önemli bir husustur. Dolayısıyla ayakkabı  geniş olmalı , ayak içinde hiç bir zaman sıkışık  olarak durmamalıdır.

Kalp ve Damar Rahatsızlığı Olanların Yapması Gerekenler Nelerdir:

Op. Dr. Cafer Abbasoğlu :

Öncelikle bütün tedbirler yazın uygulanacak tedbirlerden ibaret değildir. Bahar ayları sona ermeden yani yaz henüz başlamadan alınması gereken tedbirler de mevcuttur.

Tansiyon hastalarımızdan başlamak gerekirse, tansiyon problemi olan hastalarımız sıcaklar başlamadan mutlak şekilde tansiyon kontrollerini yaptırmalıdırlar.

Şeker rahatsızlığı olanlar yine aynı şekilde. Yapılacak kontrol ve check uplar

uzman hekimlerin muayenesinden geçerek yapılmalı , korunma yöntemleri

hekim tavsiyeleri doğrultusunda derhal uygulamaya   geçirilmelidir.

Aşırı sıcaklar kalp damar hastaları için en tehlikeli dönemlerdir. Gün içinde sıcaklığın en üst seviyede olduğu saatlerde zorunlu olmadıkça asla dışarıya çıkmamaları ; çıkmak zorunda kalmaları durumunda ise gölge alanları tercih etmeleri en doğrusu olacaktır.

Ayrıca , güneşin doğrudan temasını engelleyecek şemsiye , şapka gibi koruyucu

giysi ve malzemeleri kullanmaları basit  ama önemli birer korunma yöntemidir.

Beslenme şekli de dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Ağır , çok yağlı , tuzlu , gaz yapıcı  gıdalar yerine sebze ve meyve ağırlıklı , ızgara , haşlama tarzı daha hafif , bünyeyi yormayan bir beslenme şekli  tercih edilmelidir.Ayrıca azar azar ve sık aralıklarla yemek yemeleri gerekmektedir.

Sıvı tüketimi ,  Kalp damar hastalarının yaz aylarını herhangi bir sorunla karşılaşmadan atlatabilmesi için belki de en çok dikkat etmeleri gereken ,

en kolay uygulanabilecek bir yoldur.

Terlemeden dolayı vücutta meydana gelen sıvı kaybını ortadan kaldırmak için

Bol bol su içmek gerekmektedir.

Hastalar kullandıkları ilaçlarını aksatmadan ve hekimlerinin önerdiği şekilde düzenli olarak almalıdırlar.

Günlük egzersizleri ise, kalp ve damar hastaları  aksatmadan  her mevsim yapmalıdır.Ancak yaz aylarında yürüyüş ve egzersizleri sabah ve akşam saatlerinde yani sıcaklığın çok yükselmediği  serin zaman dilimlerinde yapmaları daha doğru olmaktadır.

Yürüyüşler yemeklerin hemen sonrasında değil de bir müddet dinlendikten sonra yapılmalıdır. Aksi halde kalp hastaları için hiç istenmeyen ciddi durumlar

oluşmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.