Kanser Tedavisinde Müziğin Gücü

Kanser Tedavisinde Müziğin Gücü

Eski çağlardan beri tedavi amacıyla kullanılan müzik, destekleyici bir tedavi yöntemi olarak günümüzde de tercih ediliyor. Müziğin stres, depresyon, ağrı, anksiyete ve hayat kalitesi üzerine olumlu etkileri bulunuyor. Müzik hasta üzerinde olduğu kadar hasta yakınlarının da duygu durumlarını güçlendiriyor.

 Elçin Şayan

Uzman Psikolog

Müziğin hem hastanın fizyolojik, psikolojik ve sosyo-emosyonel durumunu hem de hasta yakınının davranış ve tutumlarını olumlu yönde etkilediği belirtiliyor. Müziğin hastaların anksiyetesini azalttığına ve duygu durumunu iyileştirdiğine dikkat çeken Şayan “Müzik, aynı zamanda hastaların cerrahi ve medikal müdahalelerde, akut ve kronik ağrılarını azaltma yöntemlerinden biridir. Palyatif tedavi gören hastaların, huzur ve gevşeme hislerini artırarak yaşam kalitelerini yükseltir. Ayrıca, hasta yakınlarının empati, şefkat hislerini güçlendirir ve bakım verme davranışlarına olumlu katkı sağlar.” diyor.

Kemoterapi sırasında hastalar ortamdaki ısı, gürültü, parlak ışık gibi çevresel nedenlerin yanı sıra ağrı, kaygı gibi tedaviye bağlı birtakım olumsuzluklara maruz kalıyor. Müzik eşliğinde yapılan kanser tedavisi seanslarında kişilerin daha az kaygı duyduğu belirtiliyor. Müzikle yapılan tedavinin ağrıları azalttığı, hastaların dikkatini başka bir odak noktasına çekerek onları rahatsız eden semptom, düşünce ve duygulardan uzaklaştırdığı, ruh sağlığını olumlu yönde etkilediği belirtiliyor.

 Radyoterapi alan kanser hastaları arasında yapılan çalışmalar, başlangıçta anksiyete seviyeleri yüksek olanların müzik dinletisinden en fazla fayda sağlayanlar olduğunu gösteriyor. Müzik eşliğinde tedavi, pediatrik onkoloji hastalarının duygu durumunu da iyileştiriyor. Pasif olarak müzik dinleyen hastalar ile aktif olarak müzik dinleyen hastalar karşılaştırıldığında iki grupta da, müzik sayesinde gerginlik seviyeleri azaldığı, morallerinin arttığı, kendilerini sakin ve mutlu hissettikleri şeklinde yorumlar paylaşılmıştır.

 Bir hastane ortamında operasyon öncesi veya bekleme salonlarında dinletilen müzik; hastalar, çalışanlar ve hasta yakınları için olumlu bir etki yaratıyor. Hatta operasyon süresince ve sonrasında sunulan müzik dinletisi, kişinin ağrı hissini azaltmak için kullanılan morfin, analjezik gibi sedatif kullanımının azalmasına dahi yardımcı oluyor.

 

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.