Kanser Tedavisinde Müziğin İyileştirici Gücü

Kanser Tedavisinde Müziğin İyileştirici Gücü

Kanser tedavileri eskisi kadar hastanın yaşam standartlarını etkilemiyor. Son dönemlerde tedavilerin yan etkilerinin azaldı. Hastalar korkularını yenmeli ve tedaviden kaçmamalı. Tedavi sürecinde müziğin son derece önemli katkıları oluyor. İnsanlar kaygı ve korkularını müzikle unutabilir.

Yrd. Doç. Dr. Tayfun Hancılar

Onkolojisi Uzmanı

Müzik direkt tedavi yöntemi değildir ancak ruhsal dengeyi sağlamakta kanıtlanmış etkileri vardır.

Hastaya Hasta Gibi Davranmayın

Tedavi süreci boyunca moralinin iyi olması hastayı olumlu yönde etkiler. Yakınların hastalara hastalığını hatırlatacak şekilde davranmaması gerekir. Tedavi gören kişiyi rahat bırakmak gereklidir. Çok fazla ilgi göstermek kişiyi bunaltabilir. O yüzden hastayı normal yaşamındaymış gibi motive etmek ve mümkün olduğunca ‘çok moralli ol, aman şöyle yap’ dememek önemlidir. Hasta kendine uygun bir şekilde yaşasın. Destek olmak için hastaya normal davranılması, aşırı ilgiden de uzak durulması gereklidir. Ayrıca hastalar teşhis konulduğundan itibaren mutlaka psikolojik destek almalı ve hayatlarını daha huzurlu geçirmek yönünde kendilerini eğitmelidir.

Çok Fazla Ek Gıda ve Ek Vitamin Almak Doğru Değil…

Sağlıklı ve dengeli beslenmek kanser tedavisinde önemlidir. Kemoterapi veya radyoterapi görürken normal gıdaları almak yeterli olacaktır. Abartılı derecede ek gıda, ek vitamin almak çok doğru değildir. Sağlıklı ve düzgün beslenmek yeterlidir. Kanser hastalarının beslenme konusunda kendilerini büyük bir sıkıntıya sokmaması gerekir. İnsanlar artık kansere karşı daha bilinçli ancak bazen insanlar radyoterapi gören hastaların vücutlarında radyasyon taşır düşüncesine kapılabilir. Bu kesinlikle doğru değil, radyoterapi gören bir hastanın diğer insanlardan hiçbir farkı yoktur.

Müzik, Kanser Tedavisinin Vazgeçilmez Bir Parçasıdır…

Müzikle hastalara direkt tedavi yapılmaz ancak tedaviye önemli bir katkı sağlar. Müzikle hastaya psikolojik destek sağlanır. Kemoterapi ve radyoterapi gören hastalar tedavi esnasındaki müzik yayınlarından çok olumlu şekilde etkilenir. Tek başına bir tedavi yöntemi değil ancak müzik, tedavinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Hasta eğer psikolojik olarak rahat, huzurlu ve mutluysa şikayetleri ve ağrıları daha az hissetmeye başlar. Müzik, ruhsal dengeyi düzgün tutarak tedavinin bir parçası olmayı sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.