Kanserde Kişiselleştirilmiş Yeni Yöntem

Kanserde Kişiselleştirilmiş Yeni Yöntem


Artık kişiselleştirilmiş kanser tedavileri sayesinde hangi tümör için hangi ilacın kullanılacağı genetik testlerle kısa sürede ortaya konuluyor. Oncompass adı verilen ve kısa süre önce uygulanmaya başlanan yeni tedavi stratejisiyle hastaların yaşam süreleri uzuyor.

Prof. Dr. Burak Şakar

Medikal Onkoloji Uzmanı

Tıp dünyası kanserin tedavisine her gün bir adım daha yaklaşıyor. Kanseri yenebilmek için yoğun bir savaş veren tıp adamları son dönemde kişiselleştirilmiş tedaviler sayesinde hastalığa karşı önemli başarılar elde etti. Hastaların genetiğine uygun geliştirilen doğru ilaçlarla tümörler artık doğrudan hedef alınarak kansere karşı daha etkin ve daha bilinçli bir mücadele gerçekleştiriliyor.

Kansere moleküler düzeyde inceleme

Moleküler biyoloji, genetik ve hücre bilimindeki gelişmeler sayesinde kanserin nasıl başladığı, geliştiği ve yayıldığı artık çok daha iyi tespit edilebilir. Aynı kanser tipinde dahi moleküler düzeyde oluşan farklılıklar, hastaların tedavilere değişik yanıtlar vermesine neden olabilir. Bu gelişmeler kanserin tedavi planlamasının da aynı doğrultuda farklılaşmasını sağlar. Artık tek bir tanı ve buna uygun tedavinin yerini, kanserin moleküler düzeyde incelenmesi ve sonuçlara uygun tedaviyi esas alan ‘kişiselleştirilmiş tedavi’ yaklaşımı alır. Böylece hastalar daha konforlu bir yaşam sürerken, yaşa süreleri de uzar.

Her hastaya aynı tedavi dönemi bitiyor

Tıp dünyası son dönemde artık kişiye özel tedavilerle kansere karşı ciddi bir savaşın içine girdi. Hastanın genetiğine uygun ilaçlar ile tümör artık doğrudan hedef alınıyor ve her hastaya aynı kemoterapi tedavisi uygulanmasından vazgeçilmeye çalışılıyor. Şu anda kanser tedavisinde doğrudan hücre bölünmesini hedefleyen kemoterapi ilaçları kullanılırken, artık  bazı genetik testler yapılarak hangi hastaya hangi ilacın daha faydalı olabileceği tespit edilir. Hastaya gereksiz yere kemoterapi verilmesinin önüne geçilmesiyle  hem sağlam dokuların hasar görmesinin  hem de gereksiz maliyetin önüne geçilmesi hedeflenir. Artık bu yaklaşımla, tüm kanserlerde hastalığa özel bir tedavi değil, kanserin özelliklerine göre planlama yapılır.

Tümörle ilgili daha çok şey biliniyor

Geçmişe oranla günümüzde tümörlerle ilgili daha çok şey biliniyor. Tedaviye başlanmadan önce tümörün özellikleri belirlenerek; tümörün seyir hızı, hastanın bundan sonraki hayatına nasıl etki edebileceği, uygulanacak tedaviye karşı alınacak yanıtlar önceden saptanır. Elde edilen sonuçlara dayanarak tedavi ve hedefler belirlenir. Artık bu yaklaşımla, tüm kanserlerde hastalığa özel bir tedavi değil, kanserin özelliklerine göre planlama yapılır.

60 kanser geni analiz ediliyor

Kanserde 1 milyon mutasyon potansiyeline sahip 138 ‘sürücü’ gen bulunuyor. Hastaların kişisel mutasyon profili, hangi hedefe yönelik tedavinin o hastada işe yarayacağını etkiliyor. Ruhsatlı ya da klinik çalışmalarda kullanılan en az 200 bileşik bulunuyor. Doktorun hasta için en iyi kişisel tedaviyi seçmesi, karmaşık tanı ve bilgi teknolojisi gerektiriyor. Birçok kanser geninde ve her tümörde 1 ila 8 arasında mutant gen bulunurken, ‘Oncompass ve benzeri Kişiselleştirilmiş Kanser Tedavi Stratejileri’ tümörlerdeki mutant kanser genlerini saptamaya yarıyor. Bunun için hastanın kanser tanısı konulan tümör dokusu örneği kullanılıyor ve bu doku örneğinden hastanın DNA’sı çıkarılarak sayısı 60’ı bulan en önemli kanser genleri analiz ediliyor.

Doğru ilaç saptanıyor

Şu an için hala kişselleştirilmiş tedavi dünyada çok yaygın değil.  Ancak kemoterapinin direnç ve yan etki sorunları göz önüne alındığında, bu alanda hızlı çözümlere gereksinimimiz olduğu da açık.  Bu şekilde hedeflenmiş ve kişiselleştirilmiş tedavilerin başarısının artacağını ve zaman içinde maliyetlerin de düşeceğini düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse, hedefe yönelik mevcut en iyi tedavileri ortaya koymayı amaçlayan Oncompass’ın veritabanında 200’den fazla hedefe yönelik tedavi ilacı bulunur. Bu ilaçların etkinliği hastanın kanser geni testiyle çaprazlanarak etki potansiyeli olan ve olmayan ilaçlar listelenir. Yapılan testlerin sonuçlarına göre ise tümördeki özgün gen mutasyonunu hedefleyen güncel klinik çalışmalardan en uygunu saptanır. Önümüzdeki yılların kanser tedavisinde daha az yan etkili fakat tedavi edici özelliği daha fazla olan bireysel tedavilerin dönemi olacağı öngörebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.