Kanserde Meme Mutlaka Alınmalı mı?

29.11.2014
115
Kanserde Meme Mutlaka Alınmalı mı?


Türkiye’deki meme kanseri vakalarının yüzde 70-80’inde memenin alınmasına gerek yoktur. Memede tek kitle varsa sadece bunun alınması yeterlidir. Meme kadınlar için önemli bir organdır.

Doç. Dr. Mutlu Demiray

Onkoloji Uzmanı

En sık rastlanan kanser türlerinden biri meme kanseri. Meme kanseri tanısı konduğunda bazı doktorlar memeyi alıp kanseri yok etmiş bir tavrı sergileyebilir. Böyle bir şey kesinlikle mümkün değil. Önemli olan memenin alınması değil, memedeki kanserin bir daha tekrarlamadan hastanın uzun yıllar sağlıklı yaşamasının sağlanmasıdır.

Günümüzdeki vakalarda yüzde 80 oranında memenin alınmasına gerek yok ama  maalesef ilk müdahale olarak meme alınıp hastanın psikolojisi iyice bozulmakta. Şunu kesinlikle unutmamak lazım, eğer memedeki tümör büyükse ve bu nedenle alınması gerektiği belirtilirse dahi buna kesinlikle izin vermemek lazım. Çünkü ameliyat öncesi kemoterapi ile tümörü küçülterek memenin korunması mümkün. Ancak memenin alınması gereken durumlar da var. Eğer memedeki tümör çok ilerlemişse, memenin birden fazla yerinde tümör varsa ve ya ileride tümörü dönüşebilecek yaygın lezyona rastlanırsa memenizin alınması gerekir.

Yüzde 20’de Kanser Tespit Ediliyor

Meme, süt üreten üniteler, sütü taşıyan kanallar ve destek dokusundan oluşur. Memeyi oluşturan dokulardan kaynaklanan kansere ise ‘meme kanseri’ denir. Memede tespit edilen kitlelerin genellikle yüzde 20’si kanserdir. Hastaneye memesinde kitle olduğu için müracaat eden 5 hastadan 1’inde kanser tespit edilir. Eğer kanser şüphesi varsa hastaya biyopsi yapılması gereklidir. Biyopsi iğne ile genellikle ultrason eşliğinde kitleden hücresel örnekler alınarak yapılan incelemeye denir. Bu yapılan inceleme sonucunda tedavinin nasıl olacağına karar verilmelidir.

Sırt Kasından Meme Yapılabilir

Memenin alınması gereken durumlarda hastanın çok iyi motive edilmesi gerekir. Hastanın memesi alındıktan sonra aynı seansta yeniden meme yapılması tercih edilebilecek bir yöntemdir. Meme alındıktan sonra sırt kasından veya silikondan meme yapılabilir. Meme derisi korunarak memenin içi çıkartılıp yerine silikon konulabilir. Ancak unutmamak lazım bu sadece hastalıklı memenin alınması zorunlu olan durumlardır.

En Çok Kimlerde Görülür?

Meme kanseri kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülür. Günümüzde  her 10 kadının birinde meme kanserine rastlanır.

Kadınlarda en yüksek risk grupları;

*Yaşın ileri olması (45-55 en sık görülen yaş aralığı. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artıyor),

*Annede 50 yaş altında meme kanseri görülmesi veya annenin her iki memesinde de meme kanseri olması,

*Gebelik ve emzirme meme kanserine karşı koruyucudur. Hamilelik olmaksızın sürekli regl dönemlerindeki hormonal değişikliklere maruz kalmak meme kanseri riskini arttırır. Örneğin; hiç doğum yapmamış olmak veya ilk doğumunu 35 yaşın üstünde yapmak gibi. 20 yaş altında doğum yapanlarda meme kanseri daha az görülür,

* İlk adetin 12 yaş altında görülmesi, geç menopoza girmek (55 yaş üstü) aynı şekilde meme kanseri riskini arttırır.

*Menopoz sonrası dönemde gelişen şişmanlık,

*Yumurtalık ya da rahim kanseri olanlar,

* Beslenmede doymamış yağları (margarinleri) aşırı kullananlar.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: