Kanserde Su Götürmez Gerçek: SİGARA

Kanserde Su Götürmez Gerçek: SİGARA

gırtlak kanseri,ağız içi kanserleri,kanser,kanser tedavisi,sigara, alkol,sigara ve kanser,larenks kanseri,gırtlak,larenks,mikro cerrahi,radyoterapi,kemoterapi,yusufhan süoğlu,Kanserde Su Götürmez Gerçek: SİGARAGırtlak kanseri baş boyun cerrahisinin uğraşı alanı içindeki en önemli hastalık Bu kanserin nedeni ise tartışmasız olarak, %95 oranında, sigaraya bağlı.
KBB Uzmanı Prof. Dr. Yusufhan Süoğlu

Baş boyun kanserlerinden özellikle gırtlak ve ağız içi kanserlerde en fazla göze çarpan nikotinin ve tütündeki kimyasalların kanserojen etkileri.  Hastaların yüzde 95’inde sigara anemnezi ve uzun süreli kullanım hikayesi var. Giderek daha çok fark ediyoruz ki pasif içicilik de çok önemli bir faktör, örneğin daha önce akciğer kanseri nedeniyle eşini kaybeden bayanlarda pasif içiciliğe bağlı gırtlak kanseri oluşabiliyor. Sigara özellikle alkolle birleşince ağız içi tümörleri kanserojik etki daha fazla artıyor.

15 yıl gibi uzun bir süre günde bir paket sigara içen ve bununla birlikte alkol tüketen kişiler yüksek risk altındalar. Gırtlak (larenks) kanserinde en öne çıkan belirti ses kısıklığı ama bu da kanserli bölgenin gırtlak içerisindeki konumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Ses tellerindeki tümörler ses kısıklığı ile kendisini gösteriyor ama bu ses tellerinin üzerindeki tümörler de tümör büyüyene kadar herhangi bir belirti vermiyor. Dolayısıyla 15 yıl boyunca alkolle birlikte sigara kullanımı olan kişilerin yılda en az bir kez Kulak Burun Boğaz muayenesi olmalarında fayda var. Normal tedavilere cevap vermeyen ve uzun süren en ufak bir ses kısıklığının dahi peşine düşmek lazım. Erken tanıda,  özellikle risk gurubundaki kişilerin endoskopik gırtlak ve ayrıntılı baş boyun muayenesi büyük fayda sağlıyor.

Tedavi aşamasında; tümörün çıkartılması süreçlerinde çok büyük değişiklikler olmadığını ancak tümörden sonra ortaya çıkan doku kayıplarını yerine koyma (rekonstrüksiyon) alanındaki gelişmeler sayesinde hastanın kendi vücudundaki dokuları kullanarak gerçekleştirilen serbest doku transferleriyle ameliyat sonrası yaşam kalitesini düzeltici işlemler yapılabiliyor, aynı seansta iki ekip çalışabiliyoruz. Mikro cerrahi yöntemiyle gerçekleştirdiğimiz rekonstrüksiyon uygulamalarıyla, fonksiyonel ve anatomik defektlerin yerine konması sayesinde hastaların ameliyat sonrası beslenmesi, konuşması ve nefes alması sağlanabiliyor. Bu yöntemlerin yanı sıra ameliyat sonrası uygulanan radyoterapi tekniklerinin gelişmesi de tedaviyi destekliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.