Kendinize İyi Bakıyor Musunuz?

Kendinize İyi Bakıyor Musunuz?

Son yıllarda hepimiz sağlığımıza önem vermeye başladık. Ya da öyle yaptığımızı zannediyoruz. Sağlıkla ilgili konulara büyük ilgi duyulması insanların artık kendilerine bakmaya başladıklarının işareti sayılıyor.

Peki ya sizin durumunuz nedir? Kendinize iyi baktığınızı iddia edebilir misiniz? Bu soruya yanıt vermeden önce testi uygulayın. Sorulara ‘‘evet‘‘ ya da ‘‘hayır‘‘ yanıtını vermelisiniz. Ama lütfen objektif olun…

1. Sofranızda değişik türde yiyeceklere asla yer yok mudur? Sürekli aynı şeyleri mi yersiniz?
Evet
Hayır

2. Haftada üç kez, 20 dakika vücut egzersizi yapmak size işkence gibi mi geliyor?
Evet
Hayır

3. Sofrada yemeğin tadına bakmadan hemen tuz ekmeye meraklı mısınız?
Evet
Hayır

4. Susadığınız zaman su yerine hafif bir içecekle susuzluğunuzu gidermek mi istersiniz?
Evet
Hayır

5. Diş hekimine sadece dişiniz ağrıdığında mı gidersiniz?
Evet
Hayır

6. Sigara içiyor musunuz?
Evet
Hayır

7. Doktorunuz size antibiyotik kullanmanızı önerdiği zaman, şişede kalan son bir iki tableti yutmayı ihmal eder misiniz?
Evet
Hayır

8. Her gün düzenli olarak en az iki kadeh alkollü içki içer misiniz?
Evet
Hayır

Sonuçlar:

‘’Evet’’ Şıklarınız Çoğunluktaysa:

Siz de her insan gibi sağlıklı bir hayat sürdürmeyi istiyorsunuz elbette. Ancak bunun için yapmanız gerekenleri ihmal ediyorsunuz. Sağlıklı olmak, sağlıklı bir hayat sürmek için basit bazı kurallara uymadığınız takdirde ( düzenli beslenmek, sigara ve alkolden uzak durmak, spor yapmak gibi…) ileriki dönemlerde sık sık doktor ziyaretleri yapacağınız gün gibi ortada. Lütfen hayat tarzınızda yapacağınız küçük değişiklerle gelecek yıllardaki sağlığınızı şimdiden oluşturun.

‘’Hayır’’ Şıklarınız Çoğunluktaysa:

Sağlığın kıymetini biliyorsunuz ve sağlıklı olmak için yapmanız gerekenleri de titizlikle uyguluyorsunuz, tebrikler… Siz en iyi tedavinin hiç hastalanmamak olduğunu ve bunun için de ne yapmanız gerektiğini biliyor ve ona göre davranıyorsunuz. Uzatılan sigaraya veya alkole hayır dediğinizde, ya da arkadaşlarla alışveriş merkezi gezmek yerine açık havada yürüyüş yapmak istediğinizde tepki görüyor olabilirsiniz. Siz doğru olanı yapıyorsunuz, eleştirilere kulaklarınızı tıkayın ve doğru yolda ilerlemeye devam edin. Bunun faydasını göreceksiniz.

‘’Evet’’ ve ‘’ Hayır’’ Şıklarınız Eşitse:

Genelde kendinize özen gösterdiğinizi düşünüyorsunuz. Sağlıklı olmak için neler yapmanız, nelerden vazgeçmeniz gerektiğini de biliyorsunuz. Ancak bazen kontrolünüzü gevşettiğiniz ve küçük kaçamaklar yaptığınız da oluyor. Ama sonrasında hemen kontrolü ele alıp yanlışlarınızdan dönüyorsunuz. Size söyleyebileceğimiz tek bir şey var: Sağlıklı bir hayat sürmek disiplin işidir, lütfen tahriklere kapılmayın. Yapılan teklif ne kadar cazip gelse de siz yine de planladığınız gibi sporunuza gidin. Emin olun böylesi sizin için çok daha ‘’sağlıklı’’…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.