Kesici Ve Delici Yaralanmalarda Tetanoz Aşısı Şart

Kesici Ve Delici Yaralanmalarda Tetanoz Aşısı Şart

Kesici Ve Delici Yaralanmalarda Tetanoz Aşısı Şart, rahşan bayar, yaralanma, enfeksiyon riski, antiseptik, tetanoz, aşı, iğne, kesici ve delici aletYaralanmalarda ilk müdahalenin enfeksiyon riskini azalttığını biliyor musunuz?Kesici ve delici yaralanmalarında öncelikle bol sabunlu su, antiseptik solüsyon ve son beş yıl içinde yapılmamışsa tetanos aşısı şart!!!

Günlük hayatta sık kullanılan bıçak, tornavida, iğne vs. gibi kesici ve delici aletler vücutta çeşitli yararlanmalara neden olabilir. Uzmanlar, el ve ayaklara iğne ve çivi batması gibi durumlarda, yara yerinin bol sabunlu su ile yıkanması, yaraya antiseptik bir solüsyon sürülmesi ve eğer son 5 yıl içinde yapılmamışsa mutlaka tetanos aşısının yapılması gerektiğini vurguluyor. Yaralanmalar ve ilk müdahale konusunda Dr. Rahşan Bayar dikkatli olunması gerektiğini önemle vurguluyor..
İğnenin şakası yok!
Dr. Rahşan Bayar: Vücuda batan iğne ki; bu daha çok hastanelerde görülür, tetanos dışında “Hepatit B, Hepatit C ve AIDS” gibi hastalıkları da bulaştırabilir. ilk müdahaleden sonra gerekli aşıların uygulanıp, klinik muayeneler ve laboratuar tetkikleri ile hastanın izlenmesi şarttır. Ayrıca, kesici ve delici aletlerin enfeksiyon dışında ciltte, damarlarda, sinirlerde ve iç organlarda da yaralanmaya neden olabilir. Göğüs kafesi ve karın gibi hayati organların bulunduğu bölgelerde meydana gelen yaralanmalarda, hemen acil servise başvurulmalıdır. Vücuda saplı olarak ya da kırılıp bir parçası vücutta kalan yabancı cisme olay yerinde müdahale edilmemeli, bu tür durumlarda gerekli işlemin uzman bir doktor tarafından uygun bir sağlık kuruluşunda yapılması gerekir.
Hemen hastaneye gidin
Dr. Rahşan Bayar: Derin kesiklerde yara temiz bir bezle kapatılıp üzerine baskı uygulanarak en yakın hastaneye gidilmesi, kopan bir doku parçası (parmak ucu gibi) varsa bunun da temiz bir bez içinde, hasta ile birlikte biran evvel hastaneye götürülmesi gerekir.

Dr. Rahşan Bayar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.