Kimyasal Peeling Zamanı

Kimyasal Peeling Zamanı

Kimyasal peeling sadece yaz sonrası ciltte meydana gelen lekeleri azaltmakla kalmaz aynı zaman da; akne izleri, yaşa bağlı lekeler, ince çizgiler ve kırışıklıklar için de uygundur…

Dr. Neslihan İbrahimoğlu

Medikal Estetik Hekim

Cilt kalınlaşma ve sertleşmelerinde, cilt gözeneklerinin küçültülmesinde peeling etkili bir yöntemdir. Peeling ile hedef hasarlı üst katmanı soyup altta gelen genç ve taze yüzeyi kaplayarak yenilenmesidir.

Nasıl Uygulanır?

Cilt yapısına uygun ve düzeltilmesi istenen duruma göre seçilen solüsyonlar yüze doktor tarafından uygulanır. Aynı zamanda boyun ve ellere de uygulama yapılabilir. Kimyasal solüsyonlar, hasar görmüş cilt üst katmanı tarafından kaldırılarak iyileşme süreci başlar.

Lekeleriniz az, kuruluk, ince kırışıklıklar ve yara izleriniz var ise hafif kimyasal peelingler uygun olacaktır. Hafif uygulanacak bu kimyasal peeling’de cildin üst katmanı soyulur, meyve asitleri gibi hafif asitler kullanılır. İstenilen etkiler elde edilene kadar işlem iki-üç hafta da bir tekrar edilir.

Akne izleri, derin kırışıklıklar ve cilt lekeleri fazla ise orta etkideki peelingler tercih edilir. Orta etkili peelingler ile cilt üst ve orta tabakası kaldırılır. Burada glikolik asitler daha kuvvetli olan diğer asitlerle zaman zaman kombine edilir.

İyileşme Dönemi

Kimyasal peeling sonrası birkaç gün cilt kırmızı veya kahverengi bir renge döner. Cildin normalleşmesi için gereken süre altı haftayı bulabilir. Cildin yenilenmesi için iki ay sonra tekrarlanabilir.

Kimyasal peeling sonrası birkaç ay güneşten korunmak çok önemlidir. Kış mevsimi de olsa dışarı çıkarken uygun güneş kremleri kullanılmalıdır.

Riskler

Tüm kimyasal peelingler bir takım riskler taşıyabilir. Yetkin kişiler tarafından uygulandığı sürece genellikle güvenli işlemlerdir. Hormon tedavisi görüyorsanız ve ailesel kahverengi renk değişikliği hikâyeniz varsa peeling sonrası anormal pigmentasyon gelişme riski artar. Ayrıca uçuğunuz varsa peeling sonrası tekrar aktive olabilir, bunu mutlaka hekiminizle paylaşmalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.