Kişi Neden Aldatır?

18.07.2023
579
Kişi Neden Aldatır?

İnsan neden aldatma ihtiyacı hisseder? Çiftlerin ilişkide sadakatlerini sağlaması için olması gereken dinamikler nelerdir? Uzmanlar aldatmanın sebepleriyle beraber geniş bir kavram olarak ele alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

Uzm. Klinik Psikolog Dilara Aloğlu

Bireyin aldatmaya olan yönelimi kişisel ihtiyaçların karşılanmaması ya da bağlanma stilleriyle ilişkili olabilir. Bazı araştırmalara göre kaygılı ya da kaçıngan bağlanmanın görüldüğü bireylerde daha sık yaşanır. Bu nedenle aldatmanın arkasında yatan bazı sağlıksız durumların üstesinden destek alınarak gelinebilir.

Çiftlerin kendilerini değerli ve güvende hissetmeleri önemlidir

İlişkilerin gelişmesi ve sürdürülebilir olması için sağlıklı iletişim ve beslenmeye ihtiyaç duyulur. Kişilerin karşılıklı olarak kendilerini değerli-güvende hissetmeleri önemlidir. Gündelik yaşamın telaşı içerisinde kendilerini kaybeden ve ilişkilerini ihmal eden bireyler birbirlerinin duygusal ihtiyaçlarını karşılamakta da güçlük çeker. İlişkinin karşılayamadığı ihtiyaçların dışarıdan alınıyor olması, sevgi-ilgi gösteren birine karşı koyulamaz hale gelmesi ve aldatmaya zemin oluşturulmasına neden olabilir.

Aldatma bağlanma kavramı ile de yakından ilişkilidir

Aldatma bağlanma kavramı ile de yakından ilişkilidir. Bağlanma kuramsal açıdan bakıldığında bebeğin bakım vereni ile ilişkisine bağlı olarak gelişir. Bu durum yetişkinlikte de etkisini korumakta, nesilden nesile de aktarılmaktadır. Dolayısı ile romantik ilişkilerdeki dinamikler, sorunlara çözüm bulma eğilim ve iletişim becerilerini belirlemede oldukça etkilidir. Bazı araştırmalara göre, kaygılı ya da kaçıngan bağlanmanın görüldüğü bireylerde aldatmalar daha sık yaşanır.

Nedenler her ilişkide farklılık gösterir

Bireylerin aldatmaya olan meyilleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Kişisel ihtiyaçların karşılanmaması ya da bağlanma stilleri ile ilişkili olabilir. Dolayısı ile aldatmanın arkasında yatan bazı sağlıksız durumların olabileceği ve destek alarak durumun üstesinden gelinebileceği söylenebilir. İlk adım ise bu durumun farkında olmak olacaktır. Öz farkındalığı olan bir kişi destek için kendisini hazır hissedecektir. Terapi süreci kişinin kendisini hazır hissetmesi ile başlayabilir.

İlişkide sadakat duygusunun sağlanması-sürdürülebilir olması için güvenli bağlanmanın gerçekleşmesi gerekir. Sağlıklı iletişimin kurulması, çiftlerin birbirlerine saygı duymaları, ihtiyaçlarını anlamaları oldukça önemlidir.

Aldatmanın önüne geçmek için:

Dış dünyaya yatırım yapmaktansa ilişkiye yatırım yapmayı tercih edin

Rutine dönen ilişkilerde yeniliği partnerle birlikte keşfetmeye çalışın

İletişim becerilerinizi geliştirin

Ortak zevk alanları üretin

Birlikte hobiler edinin ve birlikte sosyalleşin

Bireysel zamanlarınıza saygı duyun

Kültürel değerlerinize ve farklılıklarınıza saygı duyun,

Karşılıklı olarak duygusal ihtiyaçlarınızı anlamaya ve karşılamaya çalışın

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.