Klima Göz Kuruluğunu Tetikliyor

25.12.2013
40
Klima Göz Kuruluğunu Tetikliyor

Klima Göz Kuruluğunu TetikliyorGününün büyük çoğunluğu klimalı ortamda ve bilgisayar başında geçirenler için göz kuruluğu büyük risk oluşturuyor.

Opr. Dr. Aylin Kılıç

Göz Hastalıkları Uzmanı

Gözünüzün çabuk yorulması ve yanma, batma, kızarma, kumlanma gibi şikâyetlere yol açan göz kuruluğu, erken dönemde tedavi edilmediği takdirde görme kayıplarına bile neden olabiliyor.

Gözyaşı Eksikliği Körlüğe Yol Açabilir

Gözyaşı, yapısında bulunan maddeler sayesinde dışarıdan gelen hastalıklara karşı gözün savunma bariyeri konumundadır. Yabancı maddelerin göze teması durumunda gözü yıkayarak temizler. Gözyaşı eksikliği gözde uzun vadede ciddi problemlere hatta körlüğe bile neden olabilecek durumlara yol açabilir.

Klima Göz Kuruluğunu Tetikliyor

Göz Kontrolünü Aksatmayın

Açık hava şartlarında çalışanlar için de belli riskler mevcuttur. Küresel ısınma ile birlikte atmosferin değişmesi açık hava şartlarında çalışanlarda da benzer durumların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Uzun süreli kontakt lens kullanıcılarının da göz kuruluğu konusunda dikkatli olması gerekiyor.

İleri Evrede Kanser İlacı

Göz kuruluğuna karşı öncelikle ofislerde nem oranının artırılması gerekir. Güneşli ortamlarda güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Göz kuruluğu tedavisinin ilk adımı suni gözyaşıdır.  Gözyaşı kaybını azaltmak için gözyaşı kanallarının tıkaçla kapatılmaktadır. Daha ileri evrelerde ise kanser ve vücudun savunma mekanizmasının dengesini bozan (otoimmun) hastalıklarda kullanılan Siklosporin A’nın sulandırılmasıyla elde edilen ilaca başvurulması gerekir. Göz kuruluğunun tedavisinde kullanılan bu ilaç ciddi anlamda olumlu sonuçlar sağlamaktadır. İlaç şu an başarıyla ileri derece göz kuruluklarında ve göz kuruluğu ile oluşan sistemik hastalıklarda kullanılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.